10 patarimų, kaip saugiai vairuoti naktį

10 patarimų, kaip saugiai vairuoti naktį
Photo by Masaaki Komori / Unsplash

Vairavimas tamsiu paros metu susijęs su tam tikrais iššūkiais. Negalima paneigti, kad vairavimas vėlai vakare gali kelti nerimą, ypač kelionių metu. Ir ne veltui – dėl tokių veiksnių kaip prastas matomumas ir nuovargis vairavimas tamsoje gali būti pavojingesnis nei vairavimas šviečiant saulei.

Vėlyvas naktinis vairavimas kartais yra ilgesnių kelionių dalis. Toliau pateikta informacija gali padėti pagerinti vairavimo naktį patirtį ir sumažinti galimus pavojus.

1. Venkite važiuoti su sugadintais ar nešvariais priekiniais žibintais ir priekiniais stiklais.

Jei kada nors važiavote į kelionę, tikriausiai esate matę, kaip greitai kelionės metu priekinis stiklas tampa nešvarus. Dėl susikaupusių nešvarumų gali padidėti kitų automobilių ir gatvių žibintų atspindžiai, todėl jums bus sunkiau matyti kelią. (Tokį pat poveikį gali turėti ir pažeistas priekinis stiklas, todėl prieš išvykstant geriausia sutvarkyti visus įtrūkimus.) Nešvarūs ir sugadinti priekiniai žibintai taip pat mažiau apšviečia kelią priekyje, o tai vėlgi trukdo gerai matyti.

2. Atlikite automobilio techninę priežiūrą.

Įprastinė transporto priemonės techninė priežiūra gali padėti išvengti streso, susijusio su automobilio problemomis. Tai apima tepalų keitimą, akumuliatoriaus patikrą ir padangų sukeitimą. Ir, kaip jau minėjome, sutvarkius bet kokį įtrūkusį priekinį stiklą ar sudužusį žibintą, vairuoti naktį bus lengviau ir saugiau. Paprašykite mechaniko patikrinti, ar jūsų priekiniai žibintai nėra neteisingai sureguliuoti – taip gali nutikti dėl įprasto naudojimo ir dėl to jie gali blogiau veikti. Patikrinkite, ar jūsų priekiniai žibintai veikia tinkamai, nustatę artimųjų ir tolimųjų šviesų režimus.

3. Venkite vairuoti po saulėlydžio, jei blogai matote naktį.

Vien tik mintis apie sėdimą prie vairo gali sukelti stresą, jei naktį nuolat užsimerkiate. Pasak Klivlendo klinikos, yra kelios priežastys, dėl kurių jums gali būti sunku aiškiai matyti naktį, įskaitant trumparegystę, tam tikrus vaistus, kataraktą arba pigmentinį retinitą – genetinę ligą, dėl kurios sutrinka šviesos suvokimas. Arba galite pastebėti daugiau šviesos atspindžių, nes mūsų akys senstant keičiasi. Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, trumparegystės, problemą gali išspręsti akinių ar kontaktinių lęšių recepto atnaujinimas. Tačiau žmonėms, sergantiems katarakta, norint pastebėti kokius nors pagerėjimus, reikėtų atlikti operaciją, kad nuo lęšiuko būtų pašalinta plėvelė.

4. Iš tikrųjų naudokite tolimąsias šviesas.

Pamiršti apie tolimąsias šviesas, ypač nuošaliose vietovėse, yra klaida, nes jos Žinoma, jas naudotike tik kai aplink nėra priešpriešiais atvažiuojančių transporto priemonių. Pritemdykite ilgąsias šviesas, kai artėja kitas automobilis, o važiuodami paskui kitą transporto priemonę arba esant rūkui, lietui ar sniegui, perjunkite į artimąsias šviesas (kai kuriuose automobiliuose yra rūko žibintai, kuriuos galite naudoti esant nepalankioms oro sąlygoms).

5. Būkite atsakingi.

Šią frazę galite prisiminti iš tų laikų, kai pirmą kartą mokėtės vairuoti. Ir tikėtina, kad jau praktikuojate daugelį šių strategijų, kuriomis siekiama išvengti galimų nelaimingų atsitikimų, pavyzdžiui, žiūrite į akląją zoną keisdami eismo juostas. Tačiau naktį svarbu būti ypač atidiems, nes galite nepastebėti gyvūnų, pėsčiųjų ar kelio ženklų. Automobilio ir dviratininko ar pėsčiojo susidūrimo rizika ypač didelė naktį.

Svarbu ne tik laikytis geriausios vairavimo praktikos, bet ir padidinti matomumą, kad sumažintumėte eismo įvykio riziką. Yra du būdai, kaip tai padaryti: galite sulėtinti greitį ir (arba) naudoti ilgąsias šviesas, kai tai daryti saugu ir labai nesumažina matomumo kitiems vairuotojams.

6. Stebėkite savo greitį.

Pirmiausia pasakysime, kad niekada nederėtų važiuoti per greitai, tačiau ypač svarbu laikytis nustatytų greičio apribojimų naktį, kai jūsų matomumo laukas yra ribotas. Kuo greičiau važiuojate, tuo mažiau laiko turite reaguoti, jei kas nors netikėtai iškyla. Taip pat pravartu įsitikinti, kad tarp jūsų automobilio ir bet kurios priešais važiuojančios transporto priemonės yra bent trijų sekundžių atstumas. Galiausiai, norite važiuoti greičiu, atitinkančiu kelio sąlygas. Rekomenduojama sumažinti greitį trečdaliu šlapiame kelyje ir perpus – sningant.

7. Atkreipkite dėmesį į apsvaigusius vairuotojus.

Naktį važiuoja daugiau neblaivių vairuotojų ir jie kelia pavojų visiems, kurie su jais važiuoja kelyje. NSC duomenimis, savaitgalį nuo vidurnakčio iki 3 val. nakties būna daugiau neblaivių vairuotojų, todėl šiuo metu saugiausia vengti kelio.

Stebėti kito automobilio greitį, padėtį eismo juostoje ir vairuotojo reakcijos laiką gali padėti atpažinti neblaivius vairuotojus. Pavyzdžiui, jei matote, kad automobilis per trumpą atstumą iš dešinės eismo juostos pusės sukasi prie vidurio linijos ir vėl grįžta į dešinę pusę, jis gali būti apsvaigęs. Padidinkite važiavimo atstumą iki keturių sekundžių ar daugiau, kad nekliudytumėte jų.

Kitas ženklas, kad vairuotojas gali būti neblaivus, yra tas, kad automobilis staiga stabdo prie šviesoforo ar STOP ženklo be jokios aiškios priežasties (pavyzdžiui, jei priešais jį nėra kitų automobilių). Jei taip atsitinka, palikite jiems daugiau vietos, kad nevažiuotumėte per arti.

8. Stebėkite, ar nėra nuovargio požymių.

Svarbu įsitikinti, kad esate pailsėję ir budrūs, kai tik sėdate prie vairo. Tačiau jūsų smegenys gamina daugiau miegą skatinančio melatonino, kai tamsu, o tai reiškia, kad vairuodami naktį dažniau pavargstate.

Naktį padidėja mieguisto vairavimo avarijų rizika, nes mūsų smegenys sunkiai prisitaikiusios miegoti naktį.

Nesaugu manyti, kad galite vairuoti ilgą laiką ir nesijausti mieguisti. Jei jaučiate akių dvejinimąsi ar nuovargį, maršrute raskite saugią vietą sustoti ir pailsėti, o ryte vėl pradėkite vairuoti.

9. Būkite pasirengę nenumatytiems atvejams.

Net ir gerai prižiūrimiems automobiliams gali sprogti padanga ar kilti kitų problemų, todėl rekomenduojama automobilyje turėti atsargų avariniams atvejams. Siūlomi šie daiktai: mobilusis telefonas ir įkroviklis, pirmosios pagalbos rinkinys, žibintuvėlis, signalinės raketos, užvedimo laidai, padangų matuoklis, negendantis maistas, papildomas priekinio stiklo plovimo skystis ir antklodės. Be to, patariama įsidėti papildomas priekinių žibintų lemputes ir saugos liemenę (pastaroji padeda kitiems vairuotojams lengviau jus pastebėti tamsoje).

Prieš kelionę suplanuokite maršrutą, atkreipkite dėmesį į degalines ir viešbučius. Tokiu būdu gerai žinosite, kur galite sustoti, jei pakeliui kas nors nutiktų. Rekomenduojama iš anksto įkrauti telefoną, kad kelionę pradėtumėte su pilna baterija. (Dar geriau, jei turite automobilinį įkroviklį, kad telefonas būtų įkrautas visą laiką.)

10. Pasirūpinkite, kad būtumėte matomi avarinių situacijų naktį metu.

Jei turite problemų su automobiliu, prieš skambindami vilkikui ar kitiems avarinės tarnybos darbuotojams, pasistenkite nuvažiuoti nuo kelio ir pasiekti saugią vietą, kurioje nėra judančių transporto priemonių, pavyzdžiui, degalinę ar automobilių stovėjimo aikštelę. Jei negalite nuvykti į tokią saugią vietą, saugiau užvažiuoti ant kelkraščio nei sustoti važiuojamojoje juostoje, tačiau tai vis tiek rizikinga, nes kiti vairuotojai gali nepastebėti, kad automobilis sustojo kelkraštyje, ir gali į jį atsitrenkti iš paskos.

Jei jums reikia sustoti kelkraštyje, svarbu padidinti matomumą įjungus avarines šviesas, dėvint šviesą atspindinčią liemenę ir padėjus signalines raketas už automobilio ant kelio važiuojamosios dalies (žinoma, išlaikant saugų atstumą nuo eismo). Net jei esate padangų keitimo ekspertas, tai darydami tamsoje kelio pakraštyje, be reikalo rizikuojate būti partrenkti kitos transporto priemonės.

Tikimės, kad būsimoje naktinėje kelionėje nesusidursite su jokiomis problemomis. Tačiau pasiruošimas padeda užtikrinti, kad kelionės būtų saugesnės. O visų šių patarimų laikymasis gali padėti ramiau ir maloniau važiuoti naktį.

Šaltinis: self.com