5 dalykai, kurių išmokau važinėdama elektromobiliu 2 mėnesius žiemos viduryje

5 dalykai, kurių išmokau važinėdama elektromobiliu 2 mėnesius žiemos viduryje
Photo by Yannik Zimmermann / Unsplash

Žiemos mėnesiais yra dėl ko nerimauti. Mums tenka nerimauti ne tik dėl suskeldėjusių lūpų, išsausėjusios odos ar galimų paslydimų ir kritimų ant ledo, bet ir dėl vairavimo žiemą.

Vairavimas žiemą gali kelti nerimą, jei Ford Mustang plikomis vasarinėmis padangomis bando įvažiuoti į snieguotą įkalnę, jei krosoverio vairuotojas nenuvalė sniego nuo langų ir jei Subaru vairuotojas elgiasi taip, tarsi tuoj atleis iš darbo, jeigu nepaspaus pedalo iki dugno.

Tad koks tinkamas metas išbandyti 2020 m. Hyundai Kona Electric! Sarkazmas, žinoma, nes, be visų minėtų žiemos stresų, vairuojant visiškai elektrinę transporto priemonę pačiame žiemos įkarštyje gali skambėti pats didžiausias iššūkis, tačiau aš išgyvenau ir papasakojau apie tai be stiprių vaistų pagalbos.

Daugelis nesiryžta rinktis elektromobilių, o kaip priežastį, stabdančią juos nuo elektromobilio įsigijimo, nurodo žiemos sąlygas. Nors šaltis turi įtakos baterijos veikimui, gyvenimas su elektromobiliu per šalčius turėtų būti mažiausias žiemos rūpestis.

Štai ką sužinojau važinėdama Hyundai Kona Electric du šaltus žiemos mėnesius.

1. Žieminės padangos yra būtinos

Mūsų automobilių ekspertai rekomenduoja įsigyti žiemines padangas, nesvarbu, kokio tipo transporto priemonę vairuojate, net jei ji turi visų varančiųjų ratų pavarą, tačiau jos ypač svarbios elektra varomiems automobiliams.

Hyundai Kona Electric turi 393 nm sukimo momentą, kuris visas iš karto pasiekiamas nuspaudus akceleratoriaus pedalą. Nereikia laukti, kol susiformuos galia, ir visiškai nelaukiama, kaip greitai paspaudus akceleratoriaus pedalą elektrifikuota Kona lekia į priekį.

Esant tokiam dideliam sukimo momentui, nereikia daug laiko, kad Kona priekiniai ratai pradėtų suktis taip greitai, kad prarastų sukibimą net ir sausame kelyje, o ši problema dar labiau paaštrėja esant šalčiui, sniegui ar šlapiai kelio dangai. Tinkamos padangos padės laikytis kelyje (tiek greitėjant, tiek lėtėjant), o kuo geriau transporto priemonė laikosi kelyje, tuo saugesnė ji yra visiems.

2. Šaltis nėra katastrofiškas

Gerai žinoma, kad šaltas oras neigiamai veikia baterijos veikimą. Tikriausiai pastebėjote, kad jūsų telefonas veikia ne taip ilgai, kaip įprastai, jei šaltą dieną būnate lauke, ir taip, tai turi įtakos ir elektromobilio veikimo nuotoliui.

Gera žinia yra ta, kad tai nėra taip blogai, kaip jums atrodo. Palikusi Kona Electric stovėti lauke per šaltį tris dienas jo nevairavau, o kai grįžau jo pasiimti, jis buvo praradęs tik 10 km nuotolio. Kadangi Kona reklamuojamas nuvažiuojamas atstumas iki galo įkrauto automobilio yra 415 km, o man buvo likę apie 175 km, tai visai nebuvo didelė problema.

Niekada nebijojau, kad liksiu įstrigusi su neveikiančiu elektriniu automobiliu po kelių dienų, kai paliksiu jį stovėti lauke šaltyje. Jei tai jums kelia nerimą, įkraukite jį prieš palikdami stovėti, bet tai tikrai neturėtų kelti problemų, nebent jau automobilis labai išsikrovęs. Jei automobilį statote uždaroje patalpoje arba po žeme, rizika dar mažesnė.

Jei prieš išvažiuodami galite iš anksto pašildyti bateriją, tai turėtų padėti išlaikyti kelis papildomus kilometrus, jei iš tiesų esate paranojiški dėl ridos. Baterijos veikia efektyviau, kai yra pašildytos, o dauguma elektromobilių leidžia suplanuoti įkrovimą taip, kad jis būtų baigtas ir baterija būtų įkrauta iki tada, kai ryte išvykstate į darbą.

Tačiau jei manote, kad šaltuoju metų laiku problemų kyla tik elektra varomiems automobiliams, žiemą sumažėja ir vidaus degimo varikliais varomų automobilių veikimo nuotolis. Elektromobilių, kaip ir degalais varomų automobilių, rida nustatoma atsižvelgiant į idealias sąlygas: šiltą ir sausą dieną, kai automobilyje nėra papildomo svorio, o vairuotojas turi švelnią dešinę koją. Važiuojant ne šiomis idealiomis sąlygomis, tiek elektromobilių, tiek įprastų degalais varomų automobilių efektyvumas sumažėja.

3. Tiesiog naudokite šilumą

Degalais varomame automobilyje šiluma, kurią išskiria variklyje deginami degalai, nukreipiama salono šildymui. Elektromobilyje beveik nėra šilumos, gaunamos iš jo elektros sistemos, todėl šilumą tenka gaminti iš naujo. Tam, žinoma, reikia baterijos energijos, o tai turi įtakos ridai. Taigi, nors sėdėjimas šaltyje neturi drastiškos įtakos ridai, šilumos naudojimas neabejotinai turės įtakos.

Jei įjungčiau Kona Electric klimato kontrolę (šildymą arba oro kondicionierių), priklausomai nuo temperatūros ir ventiliatoriaus greičio, dingtų nuo 20 iki 50 km ridos. Tačiau jei neįjungčiau šildymo ir rūko valytuvo, langai aprasotų daug greičiau nei degalais varomame automobilyje. Aprasoję langai yra saugumo problema, nes jie trukdo matomumui iš išorės, todėl čia tikrai nėra laimėjimo: arba įjungsite šildymą ir prarasite šiek tiek ridos, arba aukosite matomumą iš automobilio, o tai tikrai nėra išeitis.

Pradžioje, kai važinėjau su Kona Electric, kol langai nebuvo aprasoję, atsisakydavau važiuoti su įjungtu šildymu, išsigandusi, kad dings visas nuotolis. Drebėdama vairuotojo sėdynėje, kai laikrodis rodė šimtus kilometrų nuvažiuojamo atstumo, greitai supratau, kaip tai juokinga. Tiesiog nebuvo verta kentėti, kai pagalvojau, kiek dar turiu nuotolio ir kaip arti yra įperkamas įkrovimas. Po savaitės dantų griežimo prabanga nesušalti man buvo kur kas svarbesnė nei sutaupyti kelis kilometrus ridos. Įkrovimo stotelės visada yra netoliese ir jų nuolat atsiranda vis daugiau.

Laimei, naudojimasis šildomu vairu ir šildomomis sėdynėmis neturėjo įtakos nuotoliui, todėl tai visada turėjau nuolat įjungta visu pajėgumu.

4. Kas yra nuotolio nerimas?

Skelbiama, kad visiškai įkrauto Hyundai Kona Electric nuvažiuoja 415 km. Per ilgalaikį žiemos bandymą man taip ir nepavyko jo įkrauti iki 100 proc. (nes tam niekas neturi laiko), tačiau kartą įkrovus iki 95 proc., rodė 430 km ridą – didesnę nei skelbiama. Hipotetinis 100 proc. įkrovimas reiškia, kad važiuojant labai apskaičiuotai ir atsargiai būtų buvę galima nuvažiuoti beveik 450 km.

Nepamirškite, kad lauke buvo šalta, tad sąlygos toli gražu nebuvo idealios. Šaltyje realu tikėtis mažesnio nuvažiuojamo atstumo, tačiau tai nebus drastiškas sumažėjimas. Kaip minėjau anksčiau, nuvažiuojamas atstumas paprastai sumažėja dėl klimato kontrolės sistemos naudojimo, o ne dėl to, kad lauke tiesiog šalta.

Į degalinę užsipilti degalų važiuočiau, tik išnaudojus du trečdalius degalų bako. Panašiai ir su elektromobiliu pradedu ieškoti greitojo įkroviklio, kai rida sumažėja maždaug iki 30 proc. Net ir tada, kai per didelį šaltį ir sniego audrą su įjungtu šildymu važiavau beveik 270 km į abi puses, daugiausia greitkeliu, niekada nesijaudinau, kad negalėsiu grįžti namo. Aišku, tokios sąlygos nėra palankios elektromobiliams – važiuojant greitkeliu sunaudojama daugiau ridos, nes negalite tiek daug naudotis regeneraciniu stabdymu, važiuojant didesniu greičiu baterija veikia ne taip efektyviai, nes nesustojate prie raudono šviesoforo signalo, kuris iš esmės naudoja nulį energijos, be to, yra didesnis pasipriešinimas ir varža, o tai verčia bateriją dirbti sunkiau.

Per ilgesnes keliones šen bei ten jį prijungdavau, kad išvystyčiau porą kilometrų papildomo nuvažiuojamo atstumo, tačiau tai niekada nebuvo kažkas esminio, dėl ko reikėtų važiuoti aplinkkeliais. Ruošdamasi blogiausiam scenarijui, savo maršrute namo susiplanavau bent tuziną greitojo įkrovimo stotelių, todėl apie įstrigimą niekada negalvojau.

5. O kaip dėl įkrovimo šaltyje?

Jei esate kaip aš ir neturite įkroviklio darbe ar namuose, turėsite pasikliauti viešosiomis stotelėmis. Tai reiškia, kad įtemptoje dienotvarkėje turėsite skirti laiko įkrovimui. Man labiausiai patinka 3 lygio greitasis įkrovimas, todėl per du bandymų mėnesius beveik išimtinai naudojausi juo. 2 lygio įkrovimas tinka, jei turite kelias laisvas valandas, bet man labiau patinka įkrauti vienu kartu, o ne po truputį papildyti įkroviklį čia ir ten. Su Kona Electric užteko valandos 3 lygio greitojo įkrovimo, kad nuvažiuočiau 300 km. Tačiau svarbu pažymėti, kad ne visi 3 lygio įkrovikliai yra vienodi. Prie kito 3 lygio įrenginio prijungus 45 minutėms, nuvažiuoti pavyko tik 145 km.

Įkraunant elektromobilį galima įjungti ir naudotis klimato kontrolės sistema bei šildomomis sėdynėmis, tačiau įkrovimas trunka ilgiau, jei automobilis veikia – taigi tuo pačiu metu iškrauna energiją, todėl visada renkuosi laikyti variklį išjungtą, kol jis įsikraus.

Pabaigai

Elektromobiliai tinka ne visiems, tačiau daugelio baimes dėl žiemą naudojamų elektromobilių lengva sumažinti, todėl vairuotojams tai neturėtų kelti streso. Žiemą vairuojant elektromobilį tikrai nereikėjo keisti gyvenimo būdo, išskyrus tai, kad kas porą savaičių turėjau skirti laiko įkrovimui. Kadangi mano elektromobilio apytikslis nuvažiuojamas atstumas siekia 415 km, niekada nesijaudinau, kad galiu įstrigti be jokio nuotolio, o ilgesnes keliones per šalčius galėjau įveikti nesijaudindama.

Žiemą mes ir taip turime daugybę dalykų, dėl kurių stresuojame, tačiau elektromobilio vairavimas neturi būti vienas iš jų. Tai daug lengviau, nei girdėjau, ir gyvenimas su elektromobiliu iš tikrųjų buvo keistai atpalaiduojantis.

Šaltinis: autotrader.ca