6 dalykai, kuriuos reikia žinoti apie naudotų elektrinių transporto priemonių baterijas

6 dalykai, kuriuos reikia žinoti apie naudotų elektrinių transporto priemonių baterijas
Photo by JUICE / Unsplash

Naudoto elektromobilio pirkimas gali atrodyti tarsi šuolis į ateitį. Nors elektrinių transporto priemonių transmisijoms nereikia tokios priežiūros, kokios tikitės iš benzininio ar dyzelinio variklio, reikia daug žinoti apie jų baterijas.

Kaip ir išmaniesiems telefonams, nešiojamiesiems kompiuteriams ar daugybei kitų šiuolaikinių prietaisų, kuriuose naudojamos pažangios baterijos, elektromobilių baterijoms reikia ypatingos priežiūros. Baterijų blokai sugenda retai, tačiau laikui bėgant jų būklė blogėja. Tai reiškia, kad jie neužtikrins tokio nuvažiuojamo atstumo, koks buvo, kai buvo visiškai nauji. Elektromobilio baterijos pakeitimas nėra toks darbui imlus kaip naujo variklio montavimas, tačiau tai brangus darbas, kurį geriausia patikėti profesionalams.

Pirkdami bet kokį naudotą automobilį visada spėliojame, kaip jį prižiūrėjo ankstesnis savininkas, tačiau gera žinia ta, kad elektromobiliai gali papasakoti daugiau savo istorijos.

1. Kiek liko baterijos veikimo laiko? Elektromobilis jums pasakys

Elektromobiliai yra protingos mašinos. Įvairūs jų kompiuteriai gali daug pasakyti apie jų baterijos veikimo laiką. Pavyzdžiui, kaip elgėsi ankstesnis vairuotojas ir kiek energijos liko jų baterijose. Pavyzdžiui, Tesla modeliai pateikia puikius duomenis apie baterijos būklę.

Paprasčiausias būdas nustatyti šią informaciją – įkrauti elektromobilį iki 100 % ir pažiūrėti, ką sako automobilio kompiuteris. Jei naujam automobiliui buvo numatyta 240 kilometrų rida, tačiau energijos matuoklis rodo tik 160 kilometrų ridą visiškai įkrautam, paprasta matematika rodo, kad jo baterijos gyvavimo laikas yra sumažėjęs.

Jei tik viskas būtų taip paprasta. Seną nešiojamąjį kompiuterį su beveik išsikrovusia baterija galite naudoti tiesiog nuolat laikydami jį prijungtą prie elektros tinklo, tačiau akivaizdu, kad iš elektromobilio, kurio baterijos liko vienas ar du kilometrai, daug naudos nebus. Baterijos paketo neįmanoma sutaisyti kitaip, kaip tik jį pakeisti, o tai gali kainuoti gana brangiai. Vis dėlto kai kuriems naudotojams gali būti tikslinga rinktis elektromobilį su ribotu energijos kiekiu. Jei į darbą važiuojate tik porą kilometrų į abi puses, gali būti, kad nebrangus 50 kilometrų nuotolio elektromobilis jums puikiai tiks. Kita vertus, parduoti tokį elektromobilį gali būti sudėtinga, nes reikėtų rasti pirkėją, kuriam kelionė į darbą ir atgal būtų labai trumpa.

2. Norite sužinoti daugiau apie baterijos būklę? Klauskite profesionalo 

Naudojimasis automobilyje integruotu baterijos veikimo trukmės įvertinimo įrankiu yra geras atspirties taškas, tačiau pardavėjai arba elektromobilių specialistai oficialiose parduotuvėse gali suteikti dar daugiau informacijos. Jie prijungs elektromobilį prie kompiuterio, kuriame įdiegta speciali programinė įranga, galinti suteikti išsamią informaciją apie baterijos būklę. Galite nemanyti, kad prieš perkant naudotą elektromobilį reikia atlikti jo patikrą, nes galimų probleminių vietų yra palyginti nedaug. Tačiau visi, kuriems rūpi baterijos eksploatavimo laikas, net ir perkant naujesnį elektromobilį, turėtų apsvarstyti galimybę atlikti papildomą patikrinimą.

3. Kaip tinkamai įkrauti elektromobilio bateriją

Kuo daugiau sužinome apie šiuolaikiniuose elektromobiliuose naudojamas ličio jonų baterijas, tuo geriau suprantame, kodėl turėtume jas tinkamai įkrauti. Žinoma, galite išsikrauti pilną bateriją iki 0 % įkrovos, o tada vėl ją pripildyti, kaip kompiuterį. Tačiau jei kompiuteris mandagiai paragins jus išsaugoti visus atidarytus failus, tai ištuštėjusi elektromobilio baterija reiškia, kad ilgai teks laukti vilkiko.

Taigi, dabar apie elektromobilių baterijas žinome, kad geriausia jas įkrauti tik iki 80 %. Elektromobiliai yra pakankamai protingi, kad žinotų, jog nuolatinis paskutinių 20 % įkrovimas gali pakenkti ilgalaikiam baterijos tarnavimo laikui. Taip yra todėl, kad, be kita ko, baterijos labai įkaista, kai artėja prie savo talpos. Sprendžiant, kada įkrauti elektromobilio bateriją, galioja priešinga taisyklė. Geriausia leisti baterijai išsikrauti tik iki 20 %. Negalite grįžti į praeitį ir pasakyti ankstesniam naudoto elektromobilio savininkui, kad jis turi laikytis konkrečių įkrovimo protokolų, tačiau galite pasirūpinti savo elektromobilio baterijos būkle ateityje.

4. Investuokite į naminį elektromobilių įkroviklį 

Geriausias būdas įkrauti elektromobilį – naudoti 2 lygio įkroviklį. Juos palyginti nebrangiai jūsų namuose gali įrengti licencijuotas elektrikas. Pirmiausia jie įrengs 220 voltų elektros lizdą, kuris atrodo ir veikia panašiai kaip tas, kurį naudojate elektrinei drabužių džiovyklei. Po to ant garažo sienos jie gali sumontuoti elektromobilio įkroviklį. Po to įkrovimas bus toks pat paprastas, kaip ir prijungimas, kai norėsite įkrauti savo elektromobilį.

2 lygio įkrovikliai užtikrina geriausią pusiausvyrą tarp gero įkrovimo laiko ir energijos vartojimo efektyvumo. Jie nesunaudoja tiek daug energijos šildymui, kiek 1 ir 3 lygių įkrovikliai.

1 lygio įkroviklis – tai tiesiog standartinis trijų kontaktų buitinis elektros lizdas, koks yra jūsų namuose. Jie nesuteikia pakankamai elektros energijos baterijai įkrauti per naktį. Priešingai, 3 lygio greitieji įkrovikliai, kuriuos galite matyti mieste, yra naudingi, kai reikia, bet daugeliui elektromobilių gali būti sunku juos naudoti reguliariai.

5. Atsisiųskite elektromobilio programėlę arba naudokite išmanųjį įkrovimą

Visi elektromobilių modeliai, išskyrus pačius ankstyviausius, vis dar bus suderinami su gamintojo sukurtomis išmaniųjų telefonų programėlėmis, kurias galima atsisiųsti nemokamai ir kuriomis galima valdyti automobilio sistemas nuotoliniu būdu. Šiose programėlėse galite matyti įkrovimo būklę ir tam tikrų įkrovimo parametrų rinkinį. Galite nurodyti automobiliui, kada norite, kad jis imtų elektrą iš įkroviklio, ir galite nurodyti nutraukti įkrovimą esant tam tikram įkrovimo lygiui. Programėlė yra patogiausias būdas valdyti automobilio įkrovimą, tačiau daugumoje automobilių šios funkcijos taip pat pasiekiamos per centrinį jutiklinį informacijos ir pramogų ekraną.

6. Patikrinkite baterijos garantiją

Baterijoms galioja atskiros garantijos, o ne tipinė, pagal kurią nemokamai remontuojami tokie gedimai kaip elektriniai langų reguliatoriai ar informacijos ir pramogų sistemos ekranai. Tačiau ne visų baterijų garantijos yra vienodos. Netgi ne visai panašios. Geriausia kreiptis į gamintoją arba į platintoją, teikiantį įgaliotąsias paslaugas transporto priemonei, kurią ketinate įsigyti, pavyzdžiui, į Nissan platintoją dėl naudoto Nissan Leaf. Jie gali tiksliai pasakyti, kiek dar galioja draudimo apsauga, remdamiesi kilometražo skaitiklio rodmenimis ir pradine eksploatacijos data. Automobilių gamintojai nuolat keičia garantijos sąlygas, todėl negalite tikėtis, kad turėsite tokią pačią garantiją, kokia buvo siūloma prieš ketverius ar penkerius metus. Elektromobilių baterijų gedimų dažnis nedidelis, tačiau automobilių gamintojai aiškiai nurodo, kokio lygio gedimas per tam tikrą laiką lemia baterijos pakeitimą.

Šaltinis:autotrader.com