Ar elektromobiliams reikia alyvos?

Ar elektromobiliams reikia alyvos?
Photo by Hyundai Motor Group / Unsplash

Ar kada nors domėjotės, ar elektriniams automobiliams reikia alyvos ir kaip dažnai juos reikia tvarkyti? Atsakymas gali būti ne toks paprastas, kaip manote.

Paprastai alyva siejama su vidaus degimo variklio (VDV) transporto priemonėmis. Keičiant variklio alyvą pailginamas jūsų vidaus degimo variklio tarnavimo laikas ir padedama išlaikyti visas judančias dalis saugias ir sveikas.

Tačiau elektromobilyje nėra variklio, kuriam reikia alyvos ir kuris ją degina. Tačiau daugelis nesupranta, kad elektromobiliuose vis dar yra daug judančių dalių, kurias reikia prižiūrėti.

Pagrindinė alyvos paskirtis – mažinti trintį tarp dalių. Daugiausia dėmesio skiriama vidaus degimo varikliui. Vidaus degimo variklį turinčiose transporto priemonėse alyvą reikia dažnai papildyti ir keisti, kad ji neišsilydytų arba nesudegtų.

Oficialioje Kia interneto svetainėje teigiama, kad Elektromobiliai naudoja visiškai kitokias transmisijas, todėl atliekant elektromobilių techninės priežiūros darbus jums niekada nereikės rūpintis alyvos keitimo tema. Tradiciniams benzininiams automobiliams reikia alyvos, kad būtų galima vašku padengti judančias vidaus degimo variklio dalis. Vožtuvai, stūmokliai ir kiti judantys variklio komponentai turi sklandžiai dirbti vienas paskui kitą važiuodami labai dideliu greičiu. Tokiu būdu alyvos keitimas būtinas varikliui dėl glaudžių tarpusavio sąveikų.

Nuo viso to metalo kontakto su metalu alyvoje kaupiasi atominiai metalo plaušeliai, todėl seną alyvą reikia išpilti ir įpilti naujos ne tik dėl to, kad benzininis variklis veiktų sklandžiai, bet ir dėl variklio saugumo ir ilgaamžiškumo.

Elektromobiliai vis dar turi daug judančių dalių, pavyzdžiui, pavarų dėžes, diferencialus ir elektros variklius, kurie sukasi tūkstančiais apsukų per minutę. Logiškai mąstant, šiuos komponentus reikės gerai sutepti.

Tačiau ar šios dalys turi panašumų su savo analogiškomis transporto priemonių su vidaus degimo varikliu dalimis? Ir ar tai reiškia, kad vis dar reikia keisti alyvą elektra varomame automobilyje? Na, ne visai taip.

Ar reikia keisti elektrinio automobilio variklio alyvą?

Ne, elektrinių automobilių variklio alyvos keisti nereikia. Elektros varikliai veikia kitaip nei vidaus degimo varikliai ir yra iš esmės paprastesni.

Kaip teigė Kia, vidaus degimo varikliuose yra daug judančių dalių, kurioms reikia alyvos. Tačiau elektros varikliai iš esmės yra greitai besisukančios ritės sandariame įrenginyje.

Tai nereiškia, kad elektros variklių nereikia tepti. Elektros varikliai savo sandariame bloke naudoja tepalą, kurio savotiškai nereikia keisti. Panašiai kaip rato guolio, tepalu sutepti elektros variklio guoliai paprastai yra sandarūs ir juos reikia keisti tik sugedus, o ne dažnai keisti tepalą.

Be to, elektrinių variklių tepalas yra daug tirštesnis už variklio alyvą. Jis neištirpsta dėl intensyvaus naudojimo, o kadangi yra sandariame įrenginyje, neišdžiūsta.

Ar reikia techniškai tvarkyti savo elektromobilį?

Taip, jums reikia prižiūrėti savo elektromobilį. Žinoma, nusipirkus elektromobilį, jums nereikia dažnai užsisakyti techninės priežiūros paslaugų, nes pagrindinės priežastys, dėl kurių atliekama techninė priežiūra, pavyzdžiui, degalų filtro keitimas ar tepalų keitimas, nėra susijusios su elektromobilių dalimis.

Tačiau elektromobiliai turi bendrų kitų komponentų su savo analogiškais automobiliais su vidaus degimo varikliais, pavyzdžiui, aušinimo skysčio, stabdžių skysčio ir transmisijos skysčio.

Daugumos elektromobilių markių techninės priežiūros intervalai nustatyti nuo vienerių iki dvejų metų arba nuo 15 000 km iki 30 000 km. Šiais intervalais mechanikas patikrins skysčių lygį ir, jei reikia, atliks jų keitimą.

Priešingai nei manoma, elektromobiliai vis dar naudoja pavarų dėžę, ne tik dviejų, bet ir vieno greičio modeliai. Pagrindinis skirtumas tarp šios ir įprastos transporto priemonės su vidaus degalų varikliu yra tas, kad elektrinės transporto priemonės pavarų dėžėje pavaros keičiamos ne taip dažnai (jei tai dviejų greičių pavarų dėžė) arba visai nekeičiamos (jei tai vienos pavaros pavarų dėžė), todėl pavarų dėžės vidinėms dalims tenka daug mažiau apkrovos ir mažiau judančių dalių.

Dauguma elektromobilių gamintojų rekomenduoja pavarų dėžės ir diferencialo alyvą keisti nuo 100 000 km iki 120 000 km, tačiau, kada reikia keisti alyvą, reikėtų ieškoti savininko vadove.


Kitas dalykas, kurį reikia prižiūrėti, yra aušinimo skystis, tekantis per automobilį ir aušinantis elektrinius komponentus. 

Gulf Oil teigia, kad būtina atidžiai stebėti aušinimo skystį, norint užtikrinti ilgą baterijos tarnavimo laiką:

Elektromobilio variklio tepimas daugiausia apsiriboja specifiniais sandariais arba suteptais guoliais. Tačiau tiekiant energiją elektros varikliui, elektromobilio baterija gali generuoti šilumą, kurią reikia kontroliuoti ir išsklaidyti. Todėl elektromobilių baterijos dažnai aušinamos skystu aušinimo skysčiu. Tai labai svarbu siekiant palaikyti idealią darbinę temperatūrą, užkirsti kelią perkaitimui, optimizuoti veikimą ir prailginti efektyvų baterijos tarnavimo laiką.

Tokios markės, kaip Mercedes-Benz, aušinimo skysčio priežiūros intervalas yra 200 000 km, o kitos markės, pavyzdžiui, Kia ir Hyundai, rekomenduoja išplauti aušinimo skystį atliekant 120 000-130 000 km kapitalinę apžiūrą.

Stabdžių skystį reikia praplauti arba keisti taip pat dažnai, kaip ir automobiliuose su vidaus degimo varikliais. Nors elektromobiliuose dažnai naudojamas regeneracinis stabdymas, kuris nepriklauso nuo trinties stabdžių ir jiems valdyti naudojamo stabdžių skysčio, laikui bėgant stabdžių skystis vis tiek gali suprastėti. Kadangi elektromobiliai paprastai yra daug sunkesni nei panašaus dydžio transporto priemonės su vidaus degalų varikliais, svarbu palaikyti gerą stabdžių sistemos būklę, nes frikciniai stabdžiai yra tai, kas veikia staigiai stabdant ir avariniu būdu stabdant.

Ir, žinoma, negalime pamiršti, kad reikia papildyti priekinio stiklo plovimo skysčio. Paskutinis dalykas, kurį norėtumėte turėti – tai vabzdžiais nusėtas priekinis stiklas ir jokio plovimo skysčio.

Be skysčių, tam tikrais laiko tarpais galima atlikti rutulinių šarnyrų, ratų guolių, padangų, stabdžių trinkelių, salono filtrų ir jutiklių techninę priežiūrą.

Nors ilgainiui elektrinio automobilio priežiūra gali būti daug pigesnė, kalbant apie techninės priežiūros išlaidas, vis tiek reikia atlikti automobilio techninę priežiūrą, nepaisant to, kad nėra vidaus degimo variklio ir dažnai nekeičiama alyva. Atvežti savo elektromobilį į techninę apžiūrą – tai geras būdas atlikti bendrą patikrinimą ir užtikrinti, kad visos judančios dalys veiktų tvarkingai, o jūsų kelionės būtų saugios.

Šaltinis: drive.com.au