Ar kruizo kontrolė sunaudoja daugiau ar mažiau degalų?

Ar kruizo kontrolė sunaudoja daugiau ar mažiau degalų?
Photo by Brock Wegner / Unsplash

Ar kruizo kontrolė gali padėti taupyti benziną? Apžvelgėme, kokiais atvejais pagalbos vairuotojui technologija gali padėti taupyti degalus arba sumažinti jų sąnaudas.

Per pastaruosius kelerius metus degalų kaina išaugo daugiau nei 30 proc., todėl daugelis iš mūsų bando ieškoti įvairių būdų, kaip sunaudoti mažiau degalų.

Ar kruizo kontrolė gali būti atsakymas, kaip sutaupyti pinigų degalinėje?

Kruizo kontrolė – tai sistema, kuri padeda sumažinti vairuotojo nuovargį ilguose greitkelio ruožuose, nes tiksliai palaiko vairuotojo nustatytą automobilio greitį.

Naujesniuose automobiliuose ši sistema gali būti vadinama aktyviąja arba adaptyviąja kruizo kontrole – tai pažangesnė sistema, kuri jutikliais stebi priekyje važiuojančios transporto priemonės greitį ir atitinkamai padidina arba sumažina automobilio greitį, išlaikydama saugų atstumą. 

Kada kruizo kontrolė taupo benziną?

Dr. Ianas Jeffreysas, vyriausiasis RACQ ekonomikos ir kainų specialistas, patvirtino, kad naudojant kruizo kontrolę greitkeliuose, kur kelias lygus ir greitis pastovus, tikrai galima sumažinti degalų sąnaudas. 

Dr. Jeffreysas paaiškino, kad kuo ramiau vairuojate automobilį (švelniai greitėjate ir kuo ilgiau stabdote), tuo labiau sumažėja degalų sąnaudos.

Važiuojant greitkeliu, nuoseklus greitis yra svarbiausias veiksnys siekiant sumažinti degalų sąnaudas. Tai reiškia, kad reikia mažinti akceleratoriaus pedalo paspaudimo svyravimus, taigi ir variklio apkrovą. 

Kai kurie vairuotojai sugeba tai valdyti patys, tačiau daugumai vairuotojų kruizo kontrolė yra trumpiausias kelias į šį nuoseklumą.

Kada kruizo kontrolė sunaudoja daugiau benzino?

Daktaras Jeffreysas teigė, kad, kai kruizo kontrolė naudojama stabdant ar važiuojant kalvotais ir vingiuotais keliais, ji neprisitaikys prie pokyčių taip sklandžiai, kaip tai galėtų padaryti vairuotojas. 

Taip bus nepriklausomai nuo to, ar kruizo kontrolės sistema yra prisitaikanti, ar ne.

Nors automobiliuose su adaptyviąja kruizo kontrolės sistema yra radarai arba kameros, kuriomis galima aptikti priekyje esančius objektus, jie vis tiek negali numatyti tokių dalykų, kaip įkalnės, posūkiai ar net atstumas, esantis toliau nei tiesiai priešais važiuojanti transporto priemonė. 

Tuo tarpu vairuotojai turi daugiau galimybių iš anksto pasiruošti, žiūrėdami į priekį ir palaipsniui greitindami ar lėtindami.

Kokiu greičiu važiuoti efektyviausia?

Daktaras Jeffreysas aiškina, kad nors miestuose nėra didelio skirtumo tarp 50 ir 60 km/val. greičio, greitkeliuose, kur tai saugu, geriausia važiuoti 90 km/val. greičiu. Jei stebite sūkių dažnį, benzininio automobilio sūkių dažnis turėtų būti nuo 2000 iki 2500 aps/min. Dyzelinio automobilio greitis turėtų sumažėti iki maždaug 1500-2000 aps/min.

Patarimai, kaip taupyti degalus

Dr. Ianas Jeffreysas pasidalijo patarimais, kaip efektyviau vairuoti automobilį ir sumažinti degalų sąnaudas.

Tarp patarimų buvo tokie: važiuoti tolygiai, rūpintis padangomis, vengti per daug apsukų ir neatidaryti langų važiuojant dideliu greičiu. 

Dr. Jeffreysas taip pat pakartojo, kad važiuojant didesniu nei 80 km/val. greičiu nuleisti langai sukelia per didelį pasipriešinimą, todėl sunaudojama daugiau degalų. 

Daktaras Jeffreysas taip pat pasiūlė, kad degalų sąnaudos sumažėtų, jei iki 20 km/val. greičio įsibėgėjama per penkias sekundes. 

Šaltinis: drive.com.au