Ar normalu, kad mano automobilis...?

Ar normalu, kad mano automobilis...?
Photo by Andrew Petrischev / Unsplash

Čia apžvelgsime 12 dažniausių interneto paieškos klausimų, kurie prasideda „Ar normalu, kad mano automobilis....“.

Ar normalu, kad mano automobilis veikia tuščiąja eiga esant 1 000 aps/min?

Kai kuriais atvejais taip. Šiuolaikiniai automobiliai turi aukštą tuščiosios eigos sūkių dažnį, paprastai 1 000-1 500 aps/min, kuris, užvedus variklį, ypač šaltą, paprastai būna matomas akimirką ar dvi, o po to nusistovi iki maždaug 750 aps/min.

Kai kurie varikliai dirba didesniu tuščiąja eiga, kai įjungtas oro kondicionierius, įjungtas sportinis režimas arba kai variklis yra labai šaltas. Kiti – ne. Nors kai kuriose situacijose 1 000 apsisukimų per minutę tuščiąja eiga yra normalu, paprastai šiltas variklis turėtų veikti maždaug 750 apsisukimų per minutę tuščiąja eiga, kai automobilis veikia stovint ir yra išjungtas oro kondicionierius.

Sveikas variklis sklandžiai dirba tuščiąja eiga vienu iš kelių skirtingų sūkių, priklausomai nuo esamos situacijos. Jei variklis veikia nerangiai, nereguliariai tuščiąja eiga arba variklis sunkiai išsilaiko veikdamas tuščiąja eiga, kreipkitės į mechaniką.

Ar normalu, kad iš mano automobilio teka vanduo?

Taip, priklausomai nuo nuotėkio. Jei jūsų automobilyje yra oro kondicionierius, po juo lašantis vanduo yra gerai. Kadangi oro kondicionierius vėsina orą automobilyje, jis taip pat išsiurbia iš jo drėgmę. 

Taigi kur dingsta drėgmė? Paprastai pro mažą drenažo vamzdelį po automobiliu. Kondicionavimo proceso metu surinktas vanduo nekenksmingai nuteka ant žemiau esančios žemės, kartais sudarydamas laužą, jei karštą dieną važiuojate tuščiąja eiga su įjungtu kondicionieriumi. Kai kuriuose automobiliuose šis vandens lašas gali patekti į įkaitusias išmetimo sistemos dalis ir sukelti šnypštimo garsą arba garų dvelksmą.

Taigi, vandens lašėjimas iš automobilio, kai kondicionierius yra įjungtas, yra normalus reiškinys. Vis dėlto patikrinkite dukart, kas nutekėjo. Oro kondicionieriaus lašėjimas yra tiesiog vanduo. Jei pastebėjote, kad laša kas nors kita, kreipkitės į mechaniką.

Ar normalu, kad mano automobilis reikalauja aušinimo skysčio?

Ne. Aušinimo skysčio netekimas yra susijęs su daugybe transporto priemonės problemų, kurių dauguma yra susijusios su varikliu ir su kuriomis nėra labai smagu susidurti.

Pavyzdžiui, aušinimo skysčio netekimas laikui bėgant gali būti variklio bloko defekto, įtrūkusios cilindrų galvutės, radiatoriaus ar aušinimo sistemos nesandarumo, blogo vandens siurblio, nesandarios klimato kontrolės šildytuvo šerdies ir kt. požymis. Variklio, kuriame yra mažai aušinimo skysčio, eksploatacija gali sukelti perkaitimą, katastrofišką variklio pažeidimą ir daugybę kitų brangiai kainuojančių problemų.

Jei jūsų automobilyje trūksta aušinimo skysčio, kuo greičiau kreipkitės į specialistą. Atminkite, kad net kelios akimirkos važiavimo perkaitusiu varikliu gali sukelti rimtą žalą.

Ar normalu, kad mano automobilis kvepia benzinu?

Ne. Sveikame, moderniame automobilyje beveik nėra jokios priežasties jausti benzino kvapo jūsų automobilyje ar aplink jį, išskyrus degalų užpylimo metu, kai galima tikėtis benzino garų kvapo.

Jei automobilyje ar aplink jį jaučiate stiprų degalų kvapą, gali būti, kad turite vieną ar daugiau rimtų problemų, įskaitant nesandarią degalų tiekimo liniją ar siuntimo bloką, nesandarų degalų purkštuką ar degalų bėgį arba nesandarų degalų baką. Degalų nuotėkis gali būti pavojingas, todėl gamintojai atšaukė kai kuriuos automobilius, kad prevenciškai sutvarkytų galimą degalų nuotėkį, kol jis dar nespėjo sukelti gaisro. Jei pajutote degalų kvapą, elkitės atsargiai ir kreipkitės į techniką, kad jis ištirtų.

Stiprus degalų kvapas taip pat gali būti alyvos praskiedimo požymis. Tai reta problema, su kuria susiduria kai kurie varikliai, kai benzinas ir variklinė alyva gali susimaišyti, dėl praskiedimo sumažėja variklinės alyvos veiksmingumas ir sugadinamas variklis. Jei po automobilio kapotu jaučiate stiprų degalų kvapą, ypač kai nuimate variklio alyvos matuoklį arba variklio alyvos bako dangtelį, gali būti, kad susidūrėte su alyvos praskiedimo problema. Būtina profesionali pagalba.

Ar normalu, kad įjungus oro kondicionierių mano automobilis dreba?

Paprastai. Daugumoje automobilių veikiant oro kondicionieriui įjungiami papildomi komponentai, kurie naudoja variklio galią. Daugelyje automobilių yra normalu, kad įjungus oro kondicionierių tuščiosios eigos variklis vibruoja arba dreba, o išjungus kondicionierių variklio tuščioji eiga šiek tiek išsilygina.

Jei įjungus kondicionierių variklis labai dreba, vibruoja, sunkiai dirba, blogai dirba ar net užgęsta, kreipkitės į mechaniką.

Ar normalu, kad stabdant mano automobilis dreba?

Ne. Kai automobilio stabdžių sistema yra sveika, paspaudus stabdžių pedalą automobilis pradeda lėtėti, o stipriai stabdant automobilis turėtų sustoti tiesia linija, sklandžiai ir tvirtai paspaudus stabdžių pedalą.

Jei jūsų automobilyje įrengta stabdžių antiblokavimo sistema (ABS), o tokių yra didžioji dauguma, stipriai stabdant gali pasigirsti spragtelėjimo ar dunksėjimo garsai ir pojūčiai, įskaitant ir jaučiamus per stabdžių pedalą. Tai taip pat yra normalu.

Taigi, kas yra drebėjimas? Jei stabdant jūsų automobilis pulsuoja, svyruoja, vibruoja, dreba, virpa ar drebina sėdynę, jūsų stabdžių sistemai reikia profesionalaus aptarnavimo, greičiausiai reikia naujų trinkelių ir rotorių.

Visiškai nauji stabdžių rotoriai yra absoliučiai lygūs, todėl jie veikia be jokio drebėjimo ar vibracijos. Laikui bėgant stabdžių rotoriai gali deformuotis ir prarasti savo lygumą, todėl juos naudojant atsiranda vibracija. Jei stabdant automobilis dreba, laikykite tai kvietimu kreiptis į techniką, kad jis atliktų patikrinimą.

Ar normalu, kad išsikrauna mano automobilio baterija?

Taip, bet ne per dažnai ir ne per greitai. Visos baterijos turi tam tikrą tarnavimo laiką ir ilgainiui susilpnėja bei išsikrauna. Daugelis šiuolaikinių automobilių savininkų praneša, kad bateriją reikia keisti kas dvejus-ketverius metus, nors įpročius ir gyvenimo būdą lemia baterijos būklė. Jei automobiliu važinėjate tik retkarčiais arba daug kartų vykstate į trumpas keliones, jūsų baterija gali susidėvėti ir išsekti dar greičiau.

Šiuolaikiniuose automobiliuose yra daug elektronikos, o ji sunkiai veikia baterijas. Kai kuriais atvejais gamykloje sumontuotos baterijos išsikrauna jau po dvejų metų. Baterija, kuri reguliariai išsikrauna arba kurią reikia retkarčiais papildyti ar įkrauti, gali būti silpna, artėjanti prie eksploatavimo pabaigos arba ją išsikrauna netinkamai veikianti papildoma įranga.

Normalu, kad bateriją tenka keisti kas kelerius metus, bet nenormalu, kai bateriją reikia pakrauti ar įkrauti kelis kartus per mėnesį. Norėdami prailginti savo automobilio baterijos tarnavimo laiką, apsvarstykite galimybę naudoti trumpąjį įkroviklį, jei automobilis stovi ilgiau nei kelias dienas iš eilės. Taip baterija bus maitinama ir išlaikoma, padidės jos patikimumas ir pailgės tarnavimo laikas.

Jei pastebėjote, kad automobilį reikia įkrauti kiek reguliariau, paveskite bateriją ir įkrovimo sistemą patikrinti specialistui ir pakeiskite bateriją, kad būtumėte visiškai ramūs. Baterijos išsikrovimą taip pat gali padėti sumažinti visų USB jungtimi prijungtų priedų atjungimas, kai paliekate automobilį, ir išmaniųjų raktų dėtuvių laikymas atokiau nuo automobilio.

Ar normalu, kad išjungus automobilį toliau veikia jo ventiliatorius?

Taip. Iš tiesų, jūsų automobilis gali būti triukšmingas ir po to, kai jį išjungiate. Išjungus automobilį, gali prireikti dar kelias minutes paleisti tam tikras sistemas, kad būtų galima atlikti tokius veiksmus kaip variklio aušinimas, alyvos cirkuliacija per turbokompresorių, kad jis saugiau atvėstų, arba klimato kontrolės ventiliatoriaus paleidimas, kad po važiavimo apniukusią dieną iš sistemos vidinių dalių išdžiūtų drėgmės perteklius.

Kai kuriais atvejais šiuolaikiniuose automobiliuose vienas ar keli ventiliatoriai, siurbliai, varikliai ar kiti komponentai veikia net ir išjungus variklį. Tai reiškia, kad galite girdėti veikiantį ventiliatorių, burzgiantį variklį, šnypščiantį kompresorių arba šnypščiantį elektros komponentą – net kai užrakinate automobilį ir nueinate.

Kai kuriomis dienomis jūsų automobilis gali skleisti šiuos garsus. Kitomis dienomis – ne. Išjungę automobilį nebūtinai sustabdysite visas jo veiklas, tačiau užrakinti automobilį ir nueiti nieko blogo.

Ar normalu, kad mano automobilis perkaista per karščius?

Ne. Jei jūsų automobilis perkaista, tai reiškia, kad yra rimta variklio arba aušinimo sistemos problema, kurią reikia nedelsiant spręsti. Važiavimas perkaitusiu varikliu gali sukelti rimtą ir brangiai kainuojančią žalą.

Kai per karšta, aušinimo skysčio temperatūros matuoklis patenka į raudonąją zoną, pasirodo įspėjimas, ir jūs turite vos kelias akimirkas imtis priemonių, kad sustotumėte ir atvėsintumėte variklį.

Išsamią informaciją rasite savininko vadove. Atkreipkite dėmesį, kad karštomis dienomis kai kurių transporto priemonių temperatūros matuoklis gali pakilti iki aukštesnio nei įprasta lygio, ir tai paprastai yra gerai. Kaip ir žmonės, varikliai gali veikti esant įvairiai temperatūrai – nuo vėsios iki šiltos.

Nieko baisaus, jei variklis veikia šiek tiek šilčiau nei įprastai, kai lauke karšta, tačiau jei variklis perkaista, tai tas pats, kas žmogui karščiuojant: situacija tapo pavojinga, todėl būtina nedelsiant imtis veiksmų. Perkaitęs variklis gali būti perkaitęs dėl aušinimo skysčio nuotėkio, blogo termostato, netinkamai veikiančio ventiliatoriaus, blogo vandens siurblio ar dar ko nors. Jei kyla abejonių, patikrinkite variklį.

Ar normalu, kad mano automobilis per lietų pradeda garuoti?

Taip. Automobiliui važiuojant keliu, daugelis po juo esančių dalių, įskaitant stabdžius, išmetimo sistemą ir variklio apačią, įkaista. Lyjant lietui vanduo purškia ir purškia ant visos automobilio apačios, kontaktuodamas su šiomis įkaitusiomis dalimis, kur virsta garais. Garai labiau pastebimi, kai, pavyzdžiui, parkuojatės arba stovite prie raudono šviesoforo signalo. Šiuo atveju vanduo iš po jūsų transporto priemonės laša ant įkaitusių išmetamųjų dujų, todėl susidaro garų debesis.

Jei važiuojate per lietų ir automobilio viduje tvyro garai, būtinai įjunkite oro kondicionierių. Jei jis veikia tinkamai, jis išdžiovins salono orą ir sumažins garų kiekį. Atkreipkite dėmesį, kad garuojantis salonas, ypač lydimas saldaus, šilto kvapo, gali būti ir dėl šildytuvo šerdies nesandarumo, kurį reikia įvertinti profesionaliai.

Šaltinis: autotrader.ca