Ar tikrai verta pirkti elektromobilį?

Ar tikrai verta pirkti elektromobilį?
Photo by Taun Stewart / Unsplash

Pastaruosius dvejus metus vyravusi nežinomybė, tiekimo grandinės problemos, nepastovios degalų kainos ir padidėjęs sąmoningumas dėl klimato kaitos sukėlė tobulą audrą, dėl kurios atsirado precedento neturinti elektrinių transporto priemonių paklausa.

Rinkoje yra daug pavojų būsimiems elektromobilių vairuotojams, o infliacija yra pasirengusi smogti po to, kai vartotojai impulsyviai perka. Prieš panikuodami ir sumokėdami užstatą už naują blizgantį elektromobilį, pateikiame keletą svarbių klausimų, kuriuos turėtumėte sau užduoti, kad įsitikintumėte, jog elektromobilis jums tinka.

Ar jums tinka elektromobilių gyvenimo būdas?

Elektromobiliai vilioja jūsų biudžetą, žadėdami subsidijas, mažesnę priežiūrą ir visišką išsiskyrimą su degalinėmis. Bet prieš pradėdami skaičiuoti, pirmiausia apsvarstykite, ar esate pasirengę elektromobilių gyvenimo būdui, ir užduokite sau šiuos klausimus.

Kur statote automobilį?

Nesvarbu, kurioje vietoje gyvenate, žiema kasmet aplanko, ir ne paslaptis, kad elektra varomiems automobiliams šaltyje ne taip gerai sekasi, kaip vidaus degimo varikliais varomoms transporto priemonėms, kurios šalčio tiesiog nepaiso. Šaltą žiemos naktį paliktas vienas, elektromobilis savo jėgomis šildys bateriją, todėl dauguma gamintojų rekomenduoja, kad elektromobilis per naktį būtų prijungtas prie įkrovimo stotelės.

Ir niekada nepalikite automobilio lauke neprijungto prie elektros tinklo, jei jo baterija įkrauta mažiau nei 20 proc. Mano hibridinis iš tinklo įkraunamas automobilis (PHEV) atsisako užsivesti esant žemesnei nei -26 °C temperatūrai, net jei yra prijungtas prie elektros tinklo, o kai kurie gamintojai reikalauja, kad savininkai pastatytų automobilį į šildomą patalpą, jei tikimasi, kad temperatūra bus -24 °C ar žemesnė, o automobilis tiesiog stovės kelias valandas.

Butas ar namas?

Įkrovimas viešose vietose yra geras dalykas, tačiau jis nėra pigus ir ne visada praktiškas, nes paprastai negalima laikyti automobilio prijungto per naktį.

Įkrovimas namuose yra būtinybė, o ne prabanga, ir vienas draugas tai sužinojo labai sunkiai. Nuvažiavęs su savo naujuoju Volvo XC40 Recharge į slidinėjimo kelionę, mano draugas pastebėjo, kad į komplektą įeinantis 120 V įkroviklis nebuvo pakankamai galingas, kad įkrautų automobilį šaltą naktį. Jam teko atidėti grįžimą į miestą, laukiant, kol Volvo bus įkrautas. Tai dažna naujokų, vairuojančių elektromobilius, klaida: 120 V įkrovimas nepadės, kai temperatūra yra žemesnė už nulinę, nes energiją sunaudoja baterijos šildymo sistemos, todėl nelieka energijos, kurią būtų galima įkrauti. Net esant šiltam orui, į elektromobilio komplektaciją įeinantis 120 V įkroviklis veikia skausmingai lėtai.

2 lygio (240 V) namų įkroviklis yra būtina elektromobilio įsigijimo dalis, ir, kaip ir automobilių stovėjimo aikštelės atveju, miesto gyventojai gali būti nepalankioje padėtyje.  Prieš įsipareigodami įsigyti elektromobilį, pasitarkite su savo pastato valdytoju ir atestuotu elektros rangovu, ar apskritai įmanoma įrengti įkroviklį.

Gyvenate mieste ar miestelyje?

Elektromobiliai puikiai tinka važiuojantiems į darbą mieste, nes stabdant visą energiją, skirtingai nei automobiliai su vidaus degalų varikliais, kurie negali atgauti jokios energijos, galima perdirbti į nuvažiuojamą atstumą. Elektromobiliai akimirksniu sušyla, todėl žiemą mieste ar užmiestyje galima jaukiai keliauti į darbą. Nors žiemą važinėjant į darbą ir atgal vidutiniškai 25 proc. sutrumpėja elektromobilio rida, tai nesvarstytina, nes dienos pabaigoje įkroviklis bus namuose, todėl nerimas dėl ridos neturėtų kilti.

Šis vaizdas atvirkštinis, kai važiuojama greitkeliu. Kelionės greitkeliu – tai geriausia vieta automobiliams su vidaus degimo varikliais, kurių varikliai be vargo dirba beveik tuščiąja eiga, o degalų sąnaudos yra minimalios. Ilgos kelionės reikalauja kruopštaus įkrovimo stotelių planavimo, o tai pailgina kelionės laiką, ypač žiemą. Be to, nėra jokios garantijos, kad atvykus į vietą bus prieinamas trokštamas greitasis įkroviklis. Žinoma, PHEV automobiliai siūlo geriausius abiejų pasaulių privalumus – elektra varomas keliones į darbą ir keliones be rūpesčių naudojant degalus.

Lengvatos

Elektromobiliai yra brangūs, bet kadangi jie bendrai mažina mūsų priklausomybę nuo iškastinio kuro, mūsų vyriausybė supranta, kad naudinga padėti vartotojams, kai ateina laikas rinktis elektromobilį. Turime straipsnį, kuriame atsakoma į daugumą klausimų, susijusių su lengvatomis ir valstybės parama.

Techninė priežiūra

Egzistuoja mitas, kad elektromobilių nereikia prižiūrėti, tačiau tai netiesa. Žinoma, elektromobiliuose nereikia keisti alyvos, tačiau jie vis tiek turi aušinimo sistemas, pakabas, padangas ir stabdžius. Nors regeneracinis stabdymas gali sukelti mažesnį trinties stabdžiams būdingą nusidėvėjimą, jei jie naudojami retai, jie greičiau rūdija, o tai taip pat kelia problemų.

Norint išvengti brangiai kainuojančio stabdžių keitimo, elektra varomiems automobiliams reikia kasmet atlikti stabdžių techninę priežiūrą, o šios paslaugos yra daug brangesnės nei klasikinis alyvos keitimas. Dėl šių ir kitų problemų žurnalo Car and Driver kolegos priėjo prie išvados, kad ilgainiui elektromobilių techninė priežiūra kainuoja tiek pat, kiek ir vidaus degalų varikliais varomų transporto priemonių. Taigi, šioje srityje sutaupyti nepavyks. Mitas: paneigtas.

Baterija

Paprastai automobilis su vidaus degalų varikliu atiduodamas į metalo laužą, kai dėl rūdžių ir mechaninių gedimų remonto išlaidos viršija transporto priemonės vertę. Šią informaciją verta apsvarstyti atsižvelgiant į įprastą aštuonerių metų garantiją elektromobilių baterijoms. Mano PHEV 8,8 kWh baterija per penkerius metus prarado šiek tiek talpos. Nissan Leaf yra vieni seniausiai eksploatuojamų elektromobilių, o daugelis savininkų praneša, kad jų nuvažiuojamas atstumas sumažėjo iki 75 km.

Taip, baterijos laikui bėgant tobulėja, tačiau, panašiai kaip ir asmeninių elektroninių prietaisų atveju, elektromobilių išsekimo lygis viršija įprastos technologijos išsekimo lygį, o tai turi pražūtingų ekonominių ir aplinkosauginių pasekmių. 

Padangos

Jau pirmieji Tesla Model S klientai greitai suprato, kad jų automobilių padangos greitai susidėvi. Norint prailginti padangų tarnavimo laiką, būtina dažnai kaitalioti padangas, tačiau daugelyje elektromobilių, įskaitant priekiniais ratais varomą Polestar 2, naudojami sustatyti ratai, todėl tai neįmanoma.

Elektromobilių padangų ilgaamžiškumas yra aktuali tema gumos pramonėje, nes sutariama, kad galima tikėtis 20 proc. trumpesnio tarnavimo laiko, palyginti su degalais varomų automobilių padangomis. Nepadeda ir tai, kad originalios padangos gali slėpti kai kuriuos netikėtumus, pavyzdžiui, Michelin padangos, tiekiamos naujiems Model 3 automobiliams, kurių protektoriai yra seklesni nei Tesla nurodytų antrinės rinkos padangų.

Ar elektromobiliai yra finansiškai naudingi?

Kadangi draudimo ir techninės priežiūros išlaidos yra labai kintančios, atlikome keletą pinigų grąžos palyginimų, remdamiesi tik mažmeninėmis kainomis, energijos sąnaudomis ir lengvatomis.

Minimalistiškai į darbą važinėjančiam žmogui prireiks daugiau nei šešerių metų, kad atsipirktų, jei vietoj degalais varomo Kia Rio pasirinks Chevrolet Bolt EV. Palyginimui, penkeri su puse metų skiria skirtumą tarp degalais varomo ir elektra varomo Hyundai Konas. Niekas taip gerai neparodo šio paradokso, kaip gerų ketinimų kupini ankstyvieji pirkėjai, už S modelį sumokėję šešiaženklę sumą, kurios niekada nebūtų išleidę už automobilį su vidaus degalų varikliu. 

Įžvalgos

Žinoma, nuosavybės scenarijai skiriasi ir kiekvienam klientui reikia matematikos, pritaikytos jo situacijai.

Nuvažiavęs 31 000 km su savo PHEV automobiliu, kurio vidutinė degalų ekonomija buvo 2,1 l/100 km, buvau pasiruošęs pereiti prie visiško elektromobilio pirkimo... kol nepaskaičiavau. Kadangi savo asmeniniu automobiliu naudojuosi gana mažai ir nepaisant didelės degalų kainos, man buvo neįmanoma pateisinti elektromobilio, o ne panašaus degalais varomo automobilio pirkimo.

Nesupraskite manęs neteisingai: elektromobilio vairavimas yra malonumas, kurį sunku palikti. Akimirksniu pasiekiamas sukimo momentas, tylus važiavimas, fizinis ir psichologinis išsiskyrimas su degalų kolonėlėmis – visa tai skatina įsigyti elektromobilį. Tačiau didelės išlaidos – piniginės ar aplinkosauginės – nėra nereikšmingos. Polestar yra pirmasis gamintojas, paskelbęs visą vieno iš savo elektromobilių – Polestar 2 – poveikį aplinkai. Šiam automobiliui reikės nuvažiuoti 110 000 km, kad taptų ekologiškesnis už savo platformos partnerį, dujomis varomą Volvo XC40.

Šaltinis: autotrader.ca