Ar turėtumėte pašildyti automobilį prieš pradėdami važiuoti?

Ar turėtumėte pašildyti automobilį prieš pradėdami važiuoti?
Photo by Michael Heuser / Unsplash

Mūsų ekspertai paaiškina, kodėl leisti automobiliui veikti tuščiąja eiga gali būti ne pati geriausia idėja.

Lengva suprasti, kodėl, kai lauke pradeda kristi temperatūra, norisi sėsti į šiltą automobilį. Kai kurie vairuotojai taip pat įsitikinę, kad leidžiant automobiliui įšilti prieš važiuojant geriau ir varikliui. Tačiau ar tikrai variklio pašildymas prieš važiuojant yra gera idėja?

Vyriausiasis Consumer Reports mechanikas Johnas Ibbotsonas sako, kad suteikti varikliui galimybę minutę padirbėti prieš važiuojant šaltą dieną yra protinga, tačiau nebūtina leisti jam veikti ilgiau nei pašildyti saloną ir nuvalyti priekinį stiklą. Be to, yra ir reali neigiama pusė: sunaudojami degalai ir išmetamos dujos.

Variklis yra visiškai suteptas gerokai anksčiau, nei pasiekia visą darbinę temperatūrą. Kai automobilis ilgesnį laiką stovi, alyva nuteka į tepalo indo dugną. Užvedus variklį alyvos siurblys greitai cirkuliuoja alyvą visame variklyje, sutepdamas visus būtinus judančius variklio komponentus. Šaltas variklis tuščiąja eiga dirba 1 200 aps/min ar daugiau, todėl tepimo procesas vyksta greitai. Jei nepamiršite suteikti varikliui galimybę sutepti, o taip pat kruopščiai vykdysite įprastą techninę priežiūrą, dauguma šiuolaikinių variklių gali tarnauti 322 000 kilometrų ar ilgiau.

Apie senesnius variklius buvo sakoma, kad blogiausia, ką galima padaryti varikliui, tai jį užvesti, nes sekundės daliai šie varikliai buvo šiek tiek sausi ir nebuvo gerai sutepti alyva.

Šiuolaikiniuose automobiliuose technologijos patobulintos taip, kad variklis visiškai sutepamas per 20-30 sekundžių. Kol įlipate, užvedate automobilį, užsisegate saugos diržą ir įsitaisote, variklis gal ir nėra visiškai įšilęs, tačiau jis visiškai suteptas ir šiuo metu galite važiuoti.

Žiemą nukritus temperatūrai, verta leisti automobiliui veikti maždaug minutę. Kai kurie vairuotojai nori leisti varikliui veikti tuščiąja eiga 20 minučių ar ilgiau, kad viskas, įskaitant saloną, iš tikrųjų sušiltų, tačiau greičiausias būdas sušildyti variklį - važiuoti. Tik nepamirškite pirmosiomis važiavimo minutėmis stipriai nesukti variklio, kol pamatysite, kad temperatūros matuoklio rodmenys pasikeitė nuo šalto rodmens.

Kalbant apie komfortą, važiuojant automobiliu jis sušils vos per kelias minutes, palyginti su 15 ar 20 minučių tuščiąja eiga. Ilgiau dirbant tuščiąja eiga tik eikvojamos dujos.