Atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus apie degalų taupymą

Atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus apie degalų taupymą
Photo by CHUTTERSNAP / Unsplash

Kylančios degalų kainos reiškia, kad daugiau lietuvių nei bet kada anksčiau ieško informacijos ir patarimų, kaip sutaupyti degalų, bandydami atskirti faktus apie degalų taupymą nuo prasimanymų.

Nors šiuolaikiniai automobiliai kaip niekad taupūs, turėdami teisingos informacijos galite sutaupyti degalinėse ir mažiau teršti aplinką, kad ir ką vairuojate. Čia atsakome į keletą populiariausių jūsų klausimų apie degalų taupymą.

Ar kruizo kontrolė taupo degalus?

Taip. Nuosekliai ir kuo dažniau naudodami automobilio kruizo kontrolę galite sumažinti savo degalų sąskaitą.

Vairuotojai paprastai nelabai gerai moka išlaikyti pastovų greitį. Kai norime važiuoti 90 km/val. greičiu, paprastai vėl ir vėl svyruojame tarp 85 ir 95 km/val.

Dėl tokių automobilio greičio svyravimų automobilio variklis dirba intensyviau, todėl sudegina daugiau degalų. Kuo labiau svyruoja jūsų greitis, tuo daugiau pinigų iššvaistote. Kruizo kontrolė užfiksuoja pastovų automobilio greitį ir beveik visiškai pašalina šiuos svyravimus, išskyrus atvejus, kai vyksta eismas.

Ar kada nors važiavote greitkeliu paskui žmogų, kurio greitis dažnai svyruoja 15 km/val. ar daugiau? Toks vairuotojas gali sunaudoti net 45 proc. daugiau degalų nei reikia. Vidutiniškai vairuotojas gali sunaudoti apie 15 proc. mažiau degalų įjungęs kruizo kontrolę nei jos nenaudodamas, todėl, kai tik įmanoma, naudodamasis kruizo kontrole, galite labai teigiamai paveikti savo išlaidas degalams.

Kokie automobiliai taupo kurą?

Į šį klausimą yra keli atsakymai.

Jei ieškote automobilio, kuris taupiai naudoja degalus, tikriausiai norėsite rinktis nedidelį, varomą keturių cilindrų varikliu ir, geriausia, hibridinį automobilį, kuriame naudojama varomoji galia su didele baterija, sukurta taip, kad degintų kuo mažiau degalų.

Ar galite sutaupyti degalų važiuodami lėčiau?

Taip. Yra keletas priežasčių, kodėl važiuojant lėčiau galima sutaupyti degalų, ir viena iš jų susijusi su priekine automobilio dalimi.

Jei pažvelgsite į savo automobilį iš priekio, pamatysite jo priekinės dalies paviršiaus plotą. Didesnio paviršiaus ploto automobiliams paprastai reikia daugiau energijos (degalų) fiziškai prastumti orą nei mažesnio paviršiaus automobiliams. Važiuojant lėčiau, ypač automobiliu, kurio priekinis paviršiaus plotas yra didelis, galima sutaupyti degalų, nes sumažėja energijos, reikalingos judėti.

Važiuojant mažesniu greičiu, variklis taip pat dirba ne taip intensyviai, vadinasi, savo darbui atlikti sunaudoja mažiau degalų.

Bendrąja taisykle galima laikyti, kad važiuodami didesniu nei 100 km/h greičiu sunaudojate 1 proc. papildomų degalų už kiekvieną 1 km/h greitį. Pavyzdžiui, važiuojant 122 km/val. greičiu sunaudojama maždaug 22 proc. daugiau degalų nei važiuojant ta pačia transporto priemone 100 km/val. greičiu.

Ar galite sutaupyti degalų išjungdami oro kondicionierių?

Ne, daugumoje šiuolaikinių transporto priemonių išjungus oro kondicionierių degalų nesutaupysite.

Senesniuose automobiliuose įjungus oro kondicionierių reikėdavo, kad variklis suktų papildomą skriemulio varomą priedą, todėl variklis dirbdavo sunkiau, taigi degindavo daugiau degalų. Kai kuriuose senesniuose automobiliuose vairuotojai net turėdavo išjungti oro kondicionierių, kad galėtų įveikti įkalnę, nes salono vėsinimui būdavo sunaudojama daug variklio galios.

Galbūt, jei vairuojate 1991 m. Dodge Shadow, tuomet taip, galite sutaupyti degalų išjungdami oro kondicionierių, tačiau šiuolaikinių automobilių oro kondicionavimo sistemos yra daug efektyvesnės. Kai kurios jų net nėra tiesiogiai varomos variklio, o veikiau efektyvesniu elektros varikliu. Šiuolaikinės oro kondicionavimo sistemos suprojektuotos taip, kad veiktų darydamos minimalią įtaką variklio veikimui ar degalų sąnaudoms.

Žinoma, kai kuriais atvejais išjungus oro kondicionavimo sistemą galima sutaupyti šiek tiek degalų, tačiau sutaupymas būtų nereikšmingas ir jo neįmanoma patvirtinti realiomis sąlygomis. Jei vairuojate tvarkingą, modernią transporto priemonę, neskirkite čia per daug pastangų degalams taupyti.

Ar galima taupyti degalus važiuojant neutralia pavara?

Ne, važiuojant neutralia pavara degalų nesutaupoma, todėl tai daryti nepatartina. Jei važiuosite įjungę neutralią pavarą, galbūt akimirką sutaupysite degalų, kol variklis pradės veikti didele eiga, kad neužgestų, o tai sunaudoja daugiau degalų. Perjungus pavarą, varikliui gali prireikti vėl įsibėgėti, todėl taip pat sunaudojama daugiau degalų.

Galutinis rezultatas – greitesnis transmisijos nusidėvėjimas ir joks išmatuojamas ar patikrinamas degalų ekonomijos pagerėjimas.

Šiuolaikinės pavarų dėžės sukonstruotos taip, kad degalų sąnaudos būtų kuo mažesnės be vairuotojo pagalbos. Kai važiuojate atbuline eiga, tiesiog nuimkite koją nuo akceleratoriaus pedalo ir leiskite transmisijai automatiškai taupyti degalus už jus.

Atkreipkite dėmesį, kad kai kuriose aukštos klasės automobilių transmisijose yra įmontuota važiavimo greičiu funkcija, kuri automatiškai atjungia transmisiją, kad važiuojant greičiu būtų dar taupiau naudojami degalai.

Kaip taupyti degalus kelionėje?

Kad kelionė būtų kuo taupesnė, atlikite keletą paprastų veiksmų.

Pirmiausia patikrinkite ir sureguliuokite padangų slėgį, vadovaudamiesi naudotojo vadove pateiktais nurodymais. Jei jūsų padangos blogai pripūstos, jos sunaudoja daugiau jūsų pinigų degalams, nei manote.

Patikrinimas, ar jūsų variklio oro filtras yra švarus ir tvarkingas (o ne užsikimšęs ir nešvarus), gali turėti panašų poveikį degalų taupymui. Tiesą sakant, paprasčiausias nepakankamai pripūstų padangų reguliavimas ir užsikimšusio variklio oro filtro keitimas gali padaryti pastebimą skirtumą.

Prieš pradėdami kelionę nuimkite visus išorinius priedus (pvz. nuo stogo), kurie jums nereikalingi. Tokie prie automobilioišorės pritvirtinti priedai neigiamai veikia automobilio aerodinamiką, o tai turi įtakos degalų ekonomijai, todėl norėsite juos nuimti, kai jų nenaudosite.

Būtinai važiuokite pastoviu greičiu (žinoma, naudodami kruizo kontrolę) ir atminkite, kad važiuodami pagrįstu greičiu sunaudosite mažiau degalų nei viršydami greitį – kartais net gerokai daugiau.

Ar mechaninė pavarų dėžė sutaupo daugiau degalų?

Tikriausiai ne, nors tai priklauso nuo to, ką vairuojate.

Kadaise mechaninę pavarų dėžę rinkosi vairuotojai, kuriems reikėjo maksimalios galios ir kontrolės. Be to, dešimtmečius mechaninė pavarų dėžė buvo ekonomiškesnė už automatinę, todėl pelnė teigiamą reputaciją tarp vairuotojų entuziastų, siekiančių mažesnių degalų sąnaudų.

Šiuolaikinės automatinės pavarų dėžės yra ne tik išmanesnės ir greitesnės už ankstesnių laikų automatines pavarų dėžes, bet ir beveik visada pasižymi didesniu našumu ir mažesnėmis degalų sąnaudomis nei primityvesnės mechaninės pavarų dėžės.

Tačiau tai dar ne viskas: nepamirškite, kad naujas automobilis su mechanine pavarų dėže, palyginti su modeliu su automatine pavarų dėže, gali sutaupyti tūkstančius iš anksto, o degalų sąnaudų skirtumas gali būti minimalus. Automobilis su mechanine pavarų dėže gali sunaudoti šiek tiek daugiau degalų, tačiau ilgainiui gali kainuoti mažiau. Važiuokite tuo, kas jums patinka, nes tai, ar pavarų dėžė yra mechaninė, ar automatinė, turi mažai įtakos degalų ekonomijai.

Ar turbokompresorius yra naudingas degalų ekonomijai?

Tai priklauso nuo to, kaip vairuojate.

Turbokompresorius – tai oro kompresorius, skirtas į variklį tiekti daugiau degalų ir oro, kad jis galėtų sudeginti daugiau degalų ir generuoti daugiau galios. Turbokompresoriai paprastai naudojami mažesnių variklių galiai padidinti, todėl šiuolaikiniai keturių ir šešių cilindrų varikliai lenkia vos prieš kelerius metus pagamintus didesnius šešių ir aštuonių cilindrų variklius, tačiau dėl to nesumažėja degalų sąnaudos.

Variklio turbokompresorius veikia pagal poreikį. Kai lengvai spaudžiate akceleratoriaus pedalą, variklis dirba mažomis apsukomis, o turbokompresorius dirba budėjimo režimu. Dabar nedidelis variklis jus veža kuo efektyviau.

Paspauskite gazo pedalą, ir turbokompresorius įsijungs, įpūsdamas į variklį daugiau oro ir degalų, kad būtų pasiekta didžiausia galia. Kadangi turbokompresorius įsijungia tik tada, kai to paprašoma paspaudus akceleratoriaus pedalą, varikliai su turbokompresoriumi gali sunaudoti mažiau degalų, kai važiuojama švelniai.

Atsakydami į pradinį klausimą, galime teigti, kad mažesnis variklis su turbokompresoriumi turėtų sunaudoti mažiau degalų nei didesnis variklis be turbokompresoriaus, tačiau važiuojant agresyviai vis tiek bus sunaudojama daug degalų.

Kas pagerina degalų ekonomiją?

Yra daug būdų, kaip pagerinti degalų ekonomiją.

Inžinieriai kuria šiuolaikinius variklius, pavarų dėžes ir transmisijas, kad jie būtų lengvesni ir efektyvesni nei bet kada anksčiau, o kai kuriose srityse degalų sąnaudoms mažinti naudojamos tokios funkcijos kaip automatinis stabdymas ir užvedimas, tiesioginis degalų įpurškimas ir cilindrų atjungimas.

Vis daugiau automobilių gamintojų į parduodamus automobilius montuoja hibridines ir iš tinklo įkraunamas hibridines sistemas, kad būtų galima prailginti kiekvieno degalų bako ridą. Šiuolaikiniai automobiliai taip pat kruopščiai projektuojami taip, kad būtų kuo aerodinamiškesni. Net variklio vidinių dalių apdaila ir paviršiai sukurti taip, kad būtų slidesni, todėl jie efektyviau naudoja energiją.

Vis dėlto keli žingsniai gali pagerinti bet kurio jūsų vairuojamo automobilio degalų ekonomiją.

Tai – variklio techninės priežiūros darbai (įskaitant uždegimo žvakes, oro filtrus ir pan.), tinkamas dėmesys padangų oro slėgiui ir vairuotojo įpročiai, pavyzdžiui, tolygus greitėjimas, kruizo kontrolės naudojimas ir važiavimas mažesniu greičiu.

Kodėl greitkelyje degalų sąnaudos yra geresnės?

Važiuojant greitkeliu degalų sąnaudos geresnės, nes važiuojant greitkeliu variklis yra mažiau apkraunamas.

Važiavimas greitkeliu (su įjungta kruizo kontrole) yra tarsi dviračio pedalų mynimas lygiu paviršiumi. Jūsų kojos dirba pastoviu greičiu, lengvai išlaikomas pagreitis, o jūs atliekate nedaug darbo, kad judėtumėte.

Panašiai ir važiuojant greitkeliu jūsų variklis dirba pastoviu greičiu.

Važiuodami mieste daug kartų sulėtinate ir pagreitinate greitį. Jūsų automobilio greitis ir variklio sūkių dažnis dažnai svyruos, todėl sunaudosite daugiau degalų.

Atkreipkite dėmesį, kad daugelis hibridinių automobilių dėl efektyvios hibridinio variklio technologijos mieste pasiekia tokią pačią degalų ekonomiją kaip ir greitkelyje.

Ar padangos padeda sumažinti degalų sąnaudas?

Taip, tam tikros padangos yra efektyvesnės už kitas.

Didėjant ekonomiškų automobilių paklausai, taip pat keliuose pasirodant vis daugiau elektrifikuotų modelių, padangų gamintojai stengiasi pirkėjams suteikti kaip niekada daug degalus taupančių padangų pasirinkimo galimybių.

Naudodami specialias medžiagas, mišinius, dizainą ir kitas technologijas, didieji padangų gamintojai linkę siūlyti integruotas degalų taupymo technologijas įvairiuose gaminiuose, taip pat padangų modelių linijas, specialiai skirtas pirkėjams, kurie nori kuo labiau sumažinti degalų sąnaudas ir išmetamųjų teršalų kiekį.

Pasirinkę degalus taupančių padangų komplektą (ir palaikydami tinkamą jų oro slėgį bei rotaciją), vairuotojai gali sutaupyti kelis šimtus eurų degalų per visą padangų naudojimo laiką – dar daugiau, jei jos naudojamos kartu su taupaus vairavimo įpročiais.

Šaltinis: autotrader.ca