AWD ir 4WD: Kokie tie skirtumai? Paaiškinsime

AWD ir 4WD: Kokie tie skirtumai? Paaiškinsime
Photo by Angel Rodarte / Unsplash

Tai klausimas, kuris beveik prilygsta tipinei mįslei be atsakymo: Ar visų ir keturių varančiųjų ratų pavaros yra vienodos, ar skirtingos?

Atsižvelgiant į tai, kad 99 proc. Šiaurės Amerikos keliuose važinėjančių transporto priemonių akivaizdžiai turi keturis ratus, nesunkiai galima pagalvoti, kad atsakymas būtų vienareikšmiškas: "Taip, jos vienodos". Ar ne?
Jei pagavote save linkčiojantį galvą, tikrai norėsite skaityti toliau.

Šiame straipsnyje paaiškinsime, ką reiškia AWD (visų varančiųjų ratų pavara), 4WD (keturių varančiųjų ratų pavara), taip pat aptarsime jų skirtumus ir jų privalumus bei trūkumus.
Oro sąlygos, taip pat kelių, kuriuose planuojate eksploatuoti transporto priemonę, kokybė ir savybės yra svarbiausi veiksniai, lemiantys, kuris transmisijos variantas - AWD ar 4WD - jums tinkamiausias.

Taigi renkantis transporto priemonę su AWD ar 4WD, labai svarbu apsvarstyti šiuos klausimus: Kiek kritulių paprastai iškrenta jūsų regione? Ar jūsų gyvenamoje vietovėje žiema yra pakankamai ekstremali, kad keliuose dažnai pasitaiko sniego ir ledo? Ar reguliariai važinėjate žvyrkeliu ar kitais neasfaltuotais paviršiais?

Kaip dažnai važiuojate į stačias įkalnes ar nuokalnes, nesvarbu, ar tai būtų asfaltuotas, ar neasfaltuotas kelias?

Kas yra AWD?

Jaguar E-Pace AWD

Kaip jau turbūt numanote, terminas "AWD" yra akronimas, reiškiantis "visų varančiųjų ratų pavara". Automobilis, kuriame įrengta visų varančiųjų ratų pavara, variklio galią siunčia ne tik į priekinius ar galinius ratus, bet ir į visus keturis vienu metu, judėdamas į priekį arba atgal.

Tai savo ruožtu leidžia užtikrinti geresnę trauką ir valdymą apskritai, ypač kai kelio sąlygos nėra optimalios dėl oro sąlygų, pavyzdžiui, lietaus, sniego ar ledo.

Šiais laikais AWD yra gana įprasta daugelio markių ir modelių automobilių, sunkvežimių ir visureigių savybė. Kai kurie automobilių gamintojai, pavyzdžiui, "Subaru" ir "Audi", iš tikrųjų daugumoje savo transporto priemonių AWD įrengia kaip standartinę funkciją, o kitos markės siūlo ir FWD, ir AWD to paties modelio transporto priemonių variantus.

Tik maždaug pastarąjį dešimtmetį AWD technologija automobilių gamintojams tapo prieinamesnė, todėl tik visai neseniai automobiliai su AWD transmisijos galimybe tapo tokie įprasti ir populiarūs, kokie yra dabar.

Dėl šios priežasties AWD automobiliai paprastai turi didesnę perpardavimo vertę, palyginti su kitais automobiliais be AWD.

Kas yra 4WD?

Toyota Land Cruise 4WD

4WD reiškia "keturių varančiųjų ratų pavara" ir reiškia automobilį, sunkvežimį ar visureigį, kuris taip pat gali perduoti galią į visus keturis automobilio ratus, bet tik tada, kai vairuotojas nusprendžia tai daryti. Vairuotojas turi specialiai įjungti automobilio 4WD funkciją, kad ji būtų aktyvuota, paprastai rankiniu būdu perjungdamas pavarų perjungimo svirtį arba svirtį automobilio salone.

Tuo tarpu AWD transporto priemonės automatiškai nuolat siunčia galią į visus keturis ratus, kai transporto priemonės kompiuteris nusprendžia, kad to reikia, paprastai tada, kai nustato, kad reikia padidinti sukibimą.

Vairuotojui nereikia nieko daryti, kad įjungtų AWD sistemą, kitaip nei 4WD atveju. Tai svarbiausias 4WD ir AWD transporto priemonių skirtumas.

4WD technologija buvo įdiegta keliais dešimtmečiais anksčiau nei AWD, todėl ji labiau paplitusi ankstesniuose pikapų ir visureigių modeliuose.

Transporto priemonės, turinčios 4WD galimybę, paprastai pagal nutylėjimą yra RWD arba galiniais ratais varomos transporto priemonės. Kitaip tariant, kai 4WD sistema neįjungta, transporto priemonės galia perduodama tik dviem galiniams ratams.

Ar AWD yra tas pats, kas 4WD?

Trumpai tariant, ne, AWD nėra tas pats, kas 4WD.

Nors šios dvi pavaros veikia panašiai, atsižvelgiant į tai, kad abiem atvejais transporto priemonei judėti naudojami visi keturi ratai, svarbu pažymėti, kad AWD ir 4WD yra visiškai skirtingos pavaros. Šių dviejų terminų nereikėtų vartoti pakaitomis.

AWD yra nuolat, automatiškai įjungiama transporto priemonės. Vairuotojas negali kontroliuoti, ar ji įjungta, ar ne, nes transporto priemonės jutikliai tai daro patys.

4WD sistemą turi įjungti vairuotojas, rankiniu būdu perjungdamas galinių varomųjų ratų (RWD) arba priekinių varomųjų ratų (FWD) pavarą (priklausomai nuo to, kokia yra transporto priemonė) į 4WD pavarą, kai to reikia arba norima.

Visų ir keturių varančiųjų ratų pavara: kas geriau?

Kalbant paprastai, į šį klausimą nėra bendro atsakymo. Viskas priklauso nuo to, kokiose situacijose dažniausiai planuojate važiuoti ir kaip ketinate naudoti savo automobilį.

Apskritai, 4WD yra priimtinesnė rimtose, sunkiose bekelės situacijose, tuo tarpu AWD puikiai tinka norint maksimaliai padidinti našumą visur, bet nebūtinai bekelėje. Dėl šios priežasties 4WD paprastai dažniau sutinkama ir didesniuose pikapuose bei visureigiuose.

Populiariausi visureigiai su 4WD: "Toyota Land Cruise", "Jeep Wrangler", "Jeep Grand Cherokee", "Ford Explorer" ir "Mitsubishi Outlander".

Vartotojų mėgstamiausių 4WD pikapų sąraše yra "Ford F-150", "Toyota Tundra" ir "GMC".

Daugeliu atvejų visais ratais varomi automobiliai geriau veikia esant šlapiai kelio dangai. Ir nors AWD automobiliai yra daug pranašesni už savo 4WD kolegas važiuojant slidžia ar snieguota kelio danga, jie ne taip gerai laikosi važiuojant bekele. Dėl šios priežasties AWD labiau būdinga mažesniems visureigiams ir krosoveriams, taip pat kai kuriems lengviesiems automobiliams.

Visais ratais varomos transporto priemonės ypač gerai atpažįsta net nedidelius ratų praslydimus ir greitai prisitaiko. Ant slidžios dangos AWD padeda išlaikyti automobilio stabilumą, o jei ir kai ratai pradeda suktis, AWD iš karto įsijungia į pagalbą.

Keleta AWD pavyzdžių: "Audi A4", "Audi Q7", "BMW X3", "Mazda CX-5", "Honda CR-V", "Toyota RAV4"

Kaip greitai galite važiuoti 4WD automobiliu, palyginti su AWD automobiliu?

Kai kuriuose 4WD automobiliuose yra įvairių nustatymų sistemos, pavyzdžiui, 4-Low arba 4-High. 4-Low geriausiai tinka važiuoti nedideliu greičiu, pavyzdžiui, uolomis arba išlaisvinti transporto priemonę, jei ji įstrigtų purve. Sistema 4-High skirta važiuoti dideliu greičiu, kad transporto priemonė galėtų greitai judėti slidžiu paviršiumi. Tačiau greičiausias greitis, kuriuo gali važiuoti transporto priemonė su įjungta 4WD pavara, paprastai yra 96 km/h.

Įspėjimas, kad sumažintumėte galimas problemas: įjungus 4WD-Low geriau nevažiuoti per greitai, nes taip sistema žalingai dėvisi ir galiausiai teks atlikti brangų remontą. Siekiant išvengti šios rizikos, daugumoje naujesnių automobilių su dalinio įjungimo sistemomis yra automatinis išjungimas, kai automobilis viršija tam tikrą greitį, tačiau senesniuose automobiliuose to nėra.

Galiausiai, deja, nėra vienareikšmiško atsakymo, kuri transmisija yra geresnė. Taip yra todėl, kad kiekvieno vairuotojo poreikiai labai skiriasi. Todėl prieš pasirinkdami automobilį, sunkvežimį, furgoną ar visureigį su AWD ar 4WD pavara, turite tiksliai įvertinti, kaip naudosite savo transporto priemonę - konkrečiai kokiomis klimato sąlygomis.


Šaltinis: Shift