Elektromobiliai ir aplinka

Elektromobiliai ir aplinka
Photo by Jp Valery / Unsplash

Nuolat atliekami įvairūs moksliniai tyrimai toliau pabrėžia elektromobilių naudą aplinkai. Jie išmeta mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir oro teršalų nei benzininiai ar dyzeliniai automobiliai. Ir tai atsižvelgiant į jų gamybą ir elektros energijos gamybą jiems eksploatuoti.

Čia atsakome į keletą dažniausiai užduodamų klausimų apie elektromobilius ir jų poveikį aplinkai.

Ar elektromobiliai yra naudingesni aplinkai?

Didžiausias elektromobilių privalumas – jų indėlis į miestų ir miestelių oro kokybės gerinimą. Elektromobiliai neturi išmetimo vamzdžio, todėl važiuodami neišskiria anglies dioksido ar kitų kenksmingų teršalų. Tai gerokai sumažina oro taršą.

Paprasčiau tariant, elektromobiliai užtikrina švaresnes gatves, todėl mūsų miestai ir miesteliai tampa geresne vieta pėstiesiems ir dviratininkams. Per metus vos vienas keliuose važinėjantis elektromobilis gali sutaupyti vidutiniškai 1,5 mln. gramų CO2. Tai prilygsta keturiems skrydžiams į abi puses iš Londono į Barseloną.

Palyginkite elektrinį ir benzininį automobilį

Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) atlikti tyrimai rodo, kad elektromobilių bendras anglies dioksido išmetimo kiekis per visą transporto priemonės eksploatavimo laikotarpį yra gerokai mažesnis nei tipinio vidaus degimo varikliu varomo automobilio. Kadangi elektros energijos gamyba tampa vis švaresnė, ši situacija laikui bėgant gali tik gerėti.

Kaip elektromobilių gamyba veikia aplinką?

Gaminant elektromobilius sunaudojama daug energijos. Net ir atsižvelgus į akumuliatorių gamybą, elektromobiliai vis tiek yra ekologiškesnis pasirinkimas. Taip yra dėl to, kad per visą automobilio eksploatavimo laikotarpį sumažėja išmetamų teršalų kiekis.

Elektromobilio gamybos metu išmetamų teršalų kiekis paprastai būna didesnis nei įprasto automobilio. Taip yra dėl ličio jonų akumuliatorių, kurie yra esminė elektrinio automobilio dalis, gamybos. Daugiau nei trečdalis per visą elektromobilio eksploatavimo laikotarpį išmetamo CO2 kiekio susidaro dėl energijos, sunaudotos gaminant patį automobilį. Tobulėjant technologijoms, padėtis keičiasi į gerąją pusę.

Pakartotinio baterijų naudojimo ir perdirbimo rinka taip pat auga. Naudotų baterijų naudojimo tyrimuose ieškoma būdų, kaip baterijas pakartotinai panaudoti naujose technologijose, pavyzdžiui, elektros energijos kaupimo. Tokios galimybės sumažins akumuliatorių gamybos poveikį aplinkai per visą jų naudojimo laiką.

Be to, elektromobiliai gali padėti sumažinti triukšmą, ypač miestuose, kur greitis paprastai būna nedidelis. Kadangi elektromobiliai yra daug tylesni nei įprastos transporto priemonės, važinėjant elektra sukuriama ramesnė aplinka mums visiems.

O kaip dėl elektros energijos, reikalingos elektriniam automobiliui?

Europos energetikos agentūros atlikti tyrimai parodė, kad net ir gaminant elektros energiją, elektromobilio išmetamo anglies dioksido kiekis yra maždaug 17-30 % mažesnis nei važiuojant benzininiu ar dyzeliniu automobiliu. Elektros energijos gamybos metu išmetamų teršalų kiekis taip pat gerokai sumažėja, kai naudojama mažai anglies dioksido į aplinką išskirianti elektros energija.

Ar hibridiniai automobiliai taip pat naudingi aplinkai?

Įkraunamuose hibridiniuose automobiliuose elektros variklis derinamas su tradiciniu degalų varikliu ir važiuojant išmetama tam tikra tarša.

Hibridinio automobilio ekologiškumas priklauso nuo to, kokią dalį kelionės nuvažiuojama elektra varomais kilometrais, taip pat nuo to, kaip automobilis įkraunamas.  Todėl hibridinių transporto priemonių vairuotojams svarbu atsižvelgti į tai, kaip gaminama elektros energija.

Visa tai rodo, kad elektrinės transporto priemonės atlieka didelį vaidmenį mažinant transporto išmetamų teršalų kiekį ir yra svarbus veiksnys siekiant išvalyti orą, kuriuo kvėpuojame.

Šaltinis: edfenergy.com