Elektromobilis, hibridinis automobilis ir iš tinklo įkraunamas hibridinis automobilis: Kuris variantas jums tinkamiausias?

Elektromobilis, hibridinis automobilis ir iš tinklo įkraunamas hibridinis automobilis: Kuris variantas jums tinkamiausias?
Photo by Patrick Langwallner / Unsplash

Yra trys elektra varomų transporto priemonių tipai: hibridiniai automobiliai, iš tinklo įkraunami hibridiniai automobiliai ir elektromobiliai. Ir ateitis neabejotinai priklauso elektromobiliams. Tačiau elektrifikacija yra kur kas daugiau nei tiesiog prijungti automobilį prie sienos ir tikėtis ilgai važiuoti. Šių trijų tipų automobiliai siūlo aiškiai skirtingas transporto rūšis. Tai, kas tinka vieno vairuotojo poreikiams, beveik neabejotinai netiks visiems. Toliau apžvelgiame, kuo elektra varomos transporto priemonės skiriasi viena nuo kitos, pateikiame keletą pavyzdžių ir vadovą, kuris gali padėti išsiaiškinti, kas geriausiai tinka jūsų vairavimui. Galiausiai tai, kas jums geriau, priklauso nuo to, kaip planuojate jį eksploatuoti.

Kas yra elektromobilis arba EV?

Elektromobilis – tai transporto priemonė, kurios variklis nenaudoja benzino ar dyzelino. Atidarius variklio dangtį, rasite daug laidų ir dėžučių, bet niekur nebus galima įpilti kuro. 

Elektromobilis – tai, ką mes laikome automobiliu be išmetimo vamzdžio. Elektros variklį maitina, žinoma, perkeltine prasme, didelis akumuliatorius, panašus į daug galingesnę mobiliojo telefono baterijos versiją. Kaip ir telefoną, šį akumuliatorių reikia reguliariai įkrauti, nors tai, kaip dažnai, priklauso nuo jo talpos.

Važiavimo nuotolis

Elektromobiliai važiuoja ribotą atstumą visiškai įkrautu akumuliatoriumi. Šiuo metu apskaičiuota, kad ilgiausią atstumą nuvažiuojantis elektromobilis – Tesla Model 3 versija – idealiai naudojantis nuvažiuoja kiek daugiau nei 640 kilometrų. Pigesnių elektromobilių, tokių kaip Chevy Bolt EV ir Nissan Leaf, rida siekia apie 400 kilometrų.

Didelė išlyga: šis elektrinis nuotolis labai priklausys nuo to, kaip automobilis bus eksploatuojamas. Važiuojant dideliu greičiu ar įkalnėmis sunaudojama daugiau elektros energijos, taip pat kaip ir įjungus oro kondicionavimo sistemą visu pajėgumu. Galvokite apie bateriją kaip apie telefono bateriją: ryškus ekranas ir daugybė programėlių sunaudoja daugiau energijos.

Elektromobilių įkrovimas

Elektromobiliams įkrauti reikia nemažai laiko, ypač kai jie beveik ištuštėję. Dažniausiai siūlomi trijų tipų elektros įkrovikliai. Mažiausiai efektyvus – geriausiai tinka naudoti avariniais atvejais – yra buitinis lizdas, kuris gali užtrukti ilgiau nei parą, kad įkrautų beveik išsikrovusį elektromobilį. Beveik visi elektromobilių vairuotojai vietoj to renkasi 2 lygio įkroviklį. 2 lygio įkrovikliai gerokai sutrumpina įkrovimo laiką, todėl dauguma vairuotojų savo elektromobilius prijungia per naktį. 2 lygio įkroviklius taip pat galima rasti viešose vietose, pavyzdžiui, prekybos centruose ir maisto prekių parduotuvėse, kur galima greitai papildyti baterijas. Šie įkrovikliai paprastai yra brangesni. Tačiau 3 lygmens greitasis įkroviklis tiekia didžiulę elektros automobilio galią. Naujesnius elektromobilius 3 lygio įkrovikliu galima įkrauti nuo beveik tuščio iki maždaug 80 proc. vos per 20 ar 30 minučių, tačiau daugelyje vietovių tokių įrenginių yra nedaug. Tesla turi savo 3 lygio įkroviklių tinklą, tačiau jie nėra suderinami su kitais elektromobiliais.

Kada verta rinktis elektrinį automobilį? 

Dauguma vairuotojų puikiai susitvarkys su tipiniu elektra varomu automobiliu, jei turės kur jį patogiai prijungti, pavyzdžiui, garaže, kieme ar darbo vietoje. Jei jūsų automobilis stovi gatvėje prie namo ar buto, o jūsų darbovietėje nėra įkrovimo stotelių, elektromobilis gali pasirodyti labai nepraktiškas.

Elektromobilis siūlo ribotą nuotolį, o tai reiškia, kad jis nėra geras pasirinkimas vairuotojui, kuriam reguliariai reikia įveikti didelius atstumus. Jei spontaniškai planuojate keliones, gali būti, kad benzininį automobilį nuomositės gana dažnai.

Dar vienas elektrinio automobilio privalumas – santykinai mažai techninės priežiūros. Elektros varikliams nereikia keisti alyvos, be to, šie automobiliai neturi pavarų dėžės, kurią reikia prižiūrėti. Be to, daugelis elektromobilių su dviem varikliais, pavyzdžiui, Tesla automobiliai, yra varomi keturiais ratais, todėl tinka žiemiškam klimatui.

EV privalumai

 • Taupus: Jūsų biudžetas jums padėkos. Elektra kainuoja mažiau nei degalai.
 • Patogus trumpoms kelionėms: Važinėjimas po miestą ir trumpesnės kelionės be išmetamųjų dujų.
 • Gerai veikia aplinką: Nebereikia daugiau degalų. Elektromobiliai neišskiria išmetamųjų dujų.
 • Mažai priežiūros: Sutaupykite pinigų techninei priežiūrai. Elektromobiliams nereikia daug priežiūros.
 • Tinka važiuoti pavojingomis sąlygomis: Kai kurie elektromobiliai yra varomi net keturiais ratais.
 • Specialios vairavimo juostos: Kai kuriuose miestuose siūlomos specialios vairavimo juostos, kurios padeda sutaupyti laiko.
 • Skatinimo priemonės: Kompensacijos, subsidijos ir mokesčių lengvatos.

EV trūkumai

 • Įkrovimo infrastruktūra: Namie turėsite turėti 2 lygio įkroviklį, be to, joks įkrovimas nėra greitas.
 • Nepraktiškas gatvėse parkuojantiems automobilius: Jei naktį negalite pastatyti automobilio šalia įkroviklio, praleidžiate idealų įkrovimo laiką.
 • Ribotas veikimo nuotolis: Kelionės per visą šalį reikalauja rimto planavimo.
 • Brangiai kainuoja akumuliatorių blokų keitimas: Kai akumuliatoriai išsikrauna, juos pakeisti gali būti brangu.

Kas yra hibridinis automobilis?

Hibridinis automobilis – tai transporto priemonė, kurioje naudojamas degalais varomas variklis ir elektros variklis, kad būtų sunaudojama kur kas mažiau degalų, o pagreitis išliktų geras. Elektros variklis visų pirma padeda degalais varomam varikliui, nors techniškai kai kurie automobiliai veikia priešingai.

Elektros variklį galima laikyti stiprintuvu. Kai jis tiekia galią ratams, benzininiam varikliui nereikia dirbti taip sunkiai, todėl jis nenaudoja tiek daug degalų.

Hibridiniai automobiliai paprastai važiuodami mažesniu greičiu veikia tik elektra, o tai reiškia, kad iš automobilio išmetimo vamzdžio nieko neišeina, kol prireikus didesnio greičio ar didesnio pagreičio neįsijungia degalais varomas variklis.

Akumuliatoriai įkraunami stabdant ir važiuojant atbuline eiga dėl sistemų, kurios surenka energiją, kuri kitu atveju būtų iššvaistyta, ir paverčia ją įkrova.

Hibridiniai automobiliai yra palyginti sudėtingesni už įprastus degalais varomus automobilius, nors galbūt ne tiek daug, kiek tikitės. Pirma, jų degalais varomi varikliai paprastai yra mažesni ir ne tokie sudėtingi, nes elektros variklis atlieka didžiąją dalį sunkiųjų darbų. Be to, pačiam elektros varikliui beveik nereikia techninės priežiūros.

Hibridinio automobilio akumuliatorius, kaip ir elektromobilio, ilgainiui pradeda gesti. Pakeitimai yra brangūs, tačiau šie akumuliatoriai susidėvi per daugelį metų. Gamintojai suprojektavo naujesnius hibridinius automobilius, kuriuose akumuliatorių blokai yra kuo nepastebimiau paslėpti.

Hibridinis automobilis yra puikus žingsnis nuo degalų prie elektros energijos. Daugelis vairuotojų renkasi hibridinius automobilius, nes juos lengva eksploatuoti. Tereikia pildyti degalais (nors ir ne taip dažnai, kaip įprastus automobilius), todėl jų nuvažiuojamas atstumas iš esmės yra neribotas, o į degalinę galima užsukti tik trumpam.

Beveik kiekvienas automobilių gamintojas šiuo metu siūlo hibridinius automobilius – nuo Toyota Prius iki hibridinio Ford F–150 pikapo. Įvairūs furgonai, krosoveriai, visureigiai, sedanai ir net kai kurie kabrioletai yra bent šiek tiek elektrifikuoti.

Hibrido privalumai

 • Mažesnė pradinė kaina nei elektromobilių: hibridiniai automobiliai yra pigesni už panašius elektrinius ir iš tinklo įkraunamus hibridinius automobilius
 • Didelė degalų ekonomija: Dauguma hibridinių automobilių yra daug ekonomiškesni nei degalais varomi automobiliai.
 • Didelis pasirinkimas: Hibridinių transporto priemonių yra įvairių formų ir dydžių.
 • Nereikia įkrauti: Hibridiniai automobiliai gali važiuoti bet kur.

Hibrido trūkumai

 • Daug sudėtingumo: Hibriduose suporuoti ir degalų, ir elektros varikliai, o tai reiškia, kad gali būti daugiau nesklandumų.
 • Ribotas važiavimas be išmetamųjų teršalų: Bet kuriuo metu, kai veikia degalų variklis, į aplinką išsiskiria išmetamosios dujos.
 • Ne pats ekologiškiausias galimas variantas: Nors hibridiniai automobiliai yra ekologiškesni už varomus degalais, jie vis tiek teršia aplinką.
 • Vis dar brangesni už degalais varomus automobilius: Dauguma automobilių gamintojų už hibridinius automobilius prašo mokėti daugiau nei už įprastus modelius.

Kas yra iš tinklo įkraunamas hibridinis automobilis arba PHEV?

Įkraunamame hibridiniame automobilyje, dar vadinamame PHEV arba iš tinklo įkraunamu hibridiniu elektromobiliu, yra didesnis akumuliatorius nei įprastame hibridiniame automobilyje, todėl trumpus atstumus galima nuvažiuoti naudojant tik elektros energiją. Iš esmės paimkite viską, ką anksčiau sužinojote apie elektromobilius ir hibridinius automobilius, ir juos sujunkite.

Dauguma naujesnių hibridinių automobilių, kurie jungiami prie elektros tinklo, gali nuvažiuoti apie 40 kilometrų vien elektra. Po to jie elgiasi kaip įprasti hibridiniai automobiliai. Ilgesnio nuvažiuojamo atstumo hibridiniai automobiliai su įkraunamu kištukiniu elektros maitinimu kuriami tobulėjant technologijoms ir kuriant galingesnius akumuliatorius, kurie neužima daug vietos.

PHEV įkrovimas ir degalų bakas

Daugelyje naujesnių iš tinklo įkraunamų hibridinių transporto priemonių vairuotojas gali kaupti elektros įkrovą ir naudoti ją tada, kai jam atrodo tinkama, pavyzdžiui, važiuodamas mažesniu greičiu, kai gali nuvažiuoti daugiau kilometrų, nei važiuodamas greitkeliu, kur įkrovos kiekis išseks greičiau.

Įkrauti PHEV neužtrunka pernelyg ilgai. Net ir tas, kuris važinėja 30 kilometrų į vieną pusę ir turi kur įkrauti darbe, galėtų nenaudoti degalų. Nepaisant to, įkraunamo hibrido degalų variklis retkarčiais įsijungia, kad degalai bake nesugestų.

Hibridai su kištukais gali šiek tiek papildyti įkrovą tam tikrais važiavimo atvejais, pavyzdžiui, intensyviai stabdant arba važiuojant ilgą atstumą nuo kalno. 

Daugeliui vairuotojų PHEV yra ideali universali transporto priemonė, nes ji suderina važiavimo be išmetamųjų dujų žavesį su degalų variklio teikiamu patogumu ir nuvažiuojamu atstumu visur.

PHEV privalumai

Daugeliui važinėjimas į darbą be taršos: Kai kurie vairuotojai gali važinėti į darbą be išmetamųjų teršalų, nes daugelio PHEV nuvažiuoja apie 40 kilometrų.

Greitas įkrovimas: Mažesni akumuliatoriai nei grynai elektrinių automobilių reiškia gana greitą įkrovimą.

 • Neribotas nuotolis: PHEV gali važiuoti bet kur naudodamas degalus, net ir išsikrovus elektros akumuliatoriui.
 • Didelė degalų ekonomija: PHEV automobiliai važiuodami dažniausiai nenaudoja daug degalų.
 • Dauguma žmonių nesužinos, kad važiuojate hibridiniu automobiliu: PHEV atrodo kaip įprasti automobiliai.

PHEV trūkumai

 • Ribotas elektrinis nuotolis: Apie 40 kilometrų elektrinio nuotolio vis dar nėra daug.
 • Papildomas sudėtingumas: PHEV yra dar sudėtingesni nei hibridai.
 • Nėra daug pasirinkimo galimybių: Rinkoje yra tik keletas PHEV modelių.
 • Neabejotinai tarpinis variantas: Įkraunamieji hibridai plačiai vertinami kaip žingsnis elektromobilių link, o ne ilgalaikis sprendimas.

DUK

Kaip veikia hibridiniai automobiliai?

Hibridiniai automobiliai turi ir degalais varomą variklį, ir elektros variklį. Važiuojant nedideliu greičiu dirba elektros variklis, o degalų variklis įsijungia, kai automobilis viršija tam tikrą greitį.

Ar elektromobiliai turi pavarų dėžę?

Ne. Visiškai elektra varomi automobiliai neturi transmisijos, kaip ir neturi alyvos. Tai sumažins jūsų automobilio techninės priežiūros išlaidas.

Šaltinis: autotrader.com