Hibridiniai automobiliai: Ką reikia žinoti

Hibridiniai automobiliai: Ką reikia žinoti
Photo by Hyundai Motor Group / Unsplash

Keli faktai apie hibridinius automobilius

  • Hibridiniai automobiliai naudoja kuro ir elektros energiją.
  • Jie sudegina mažiau degalų ir yra palankesni aplinkai.
  • Hibridais paprastai vadinami prie elektros tinklo prijungiami ir grynieji hibridai, o ne lengvieji hibridai.
  • Regeneracinis stabdymas surenka energiją ir nukreipia ją į akumuliatorių.

Dauguma automobilių varomi vidaus degimo varikliu, tačiau hibridinėje transporto priemonėje naudojami du kartu veikiantys energijos šaltiniai. Tiksliau, jie naudoja vidaus degimo variklį (VDV) ir elektros variklį, kurie suka automobilio ratus ir atlieka kitas funkcijas, pavyzdžiui, užvedimo, vairavimo ir kitas. Rezultatas – daug geresnės degalų sąnaudos nei tradiciniame benzinu varomame automobilyje, o kompromisų nedaug.

Anksčiau hibridiniai automobiliai būdavo tik kompaktiški automobiliai. Tačiau šiandien galima įsigyti visureigių, sportinių automobilių, mikroautobusų ir net pikapų, kuriuose naudojama hibridinė jėgainė, siekiant padidinti efektyvumą. Kartais hibridinė sistema taip pat gali pagerinti eksploatacines savybes. Apžvelkime, kas yra hibridinė transporto priemonė, kaip ji veikia ir ar ji jums tinka.

Kas yra hibridinė transporto priemonė?

Hibridinėje transporto priemonėje derinami du energijos šaltiniai: degalais varomas variklis ir elektros variklis. Yra keli skirtingi hibridinių transporto priemonių tipai, kuriuos netrukus aptarsime. Visose hibridinėse transporto priemonėse elektros variklis padeda sukti ratus arba maitinti priedus. Taip siekiama nuimti dalį darbo krūvio nuo vidaus degimo variklio.

Kaip veikia hibridai?

Kaip veikia hibridas, priklauso nuo to, apie kokio tipo hibridą kalbame. Pradėsime nuo įprastinio visiško hibrido. Visiškas hibridas gauna energiją iš vidaus degimo variklio ir elektros variklio, tačiau nėra prijungiamas prie elektros tinklo. Populiarusis Toyota Prius yra puikus visiško hibrido pavyzdys. Jis gali būti varomas vien tik vidaus degimo varikliu, vien tik elektriniu varikliu arba jų deriniu. Jame įmontuotas generatorius, galintis įkrauti akumuliatorių bateriją naudodamas rekuperacinį stabdymą arba vidaus degimo variklį.

Mažu greičiu, važiuodamas kruiziniu režimu, tuščiąja eiga arba važiuodamas atbuline eiga automobilis gali būti varomas tik elektriniu varikliu. Visiškai hibridiniai automobiliai, važiuodami mišriu režimu, perjungia energijos šaltinius, todėl jų degalų sąnaudos yra didesnės.

Įkraunamas hibridas yra šiek tiek kitoks. Įkraunami hibridiniai automobiliai turi didesnius ličio jonų akumuliatorius, kuriuos įkraunate prijungę prie elektros tinklo. Įkraunamų hibridinių modelių, tokių kaip Chrysler Pacifica Hybrid, visiškai elektra varomų automobilių rida yra skirtinga. Pavyzdžiui, Pacifica vien elektra gali nuvažiuoti iki 52 kilometrų, kol įsijungia vidaus degimo variklis. Kai akumuliatorius išsikrauna, automobilis veikia kaip įprastas hibridinis automobilis. Lengvasis hibridas, pavyzdžiui, Ram 1500 su eTorque sistema, naudoja nedidelį elektros variklį, kuris rūpinasi priedais ir tokiomis funkcijomis kaip variklio paleidimas. Elektros variklis nedaug, jei iš viso padeda, skatina transporto priemonės judėjimą švelniame hibridiniame variante. Tačiau jis šiek tiek sumažina vidaus degimo variklio apkrovą. Dėl to šiek tiek padidėja degalų sąnaudos, tačiau jos yra mažesnės nei visiškai hibridinio variklio.

Hibridų tipai

Visiškas hibridas – dar vadinamas įprastiniu hibridu arba hibridine elektrine transporto priemone (HEV), visiškai hibridinis automobilis, pavyzdžiui, Toyota Prius, turi vidaus degimo variklį, kuriam padeda elektros variklis, kad būtų pasiekta puiki degalų ekonomija. Hibridinis automobilis gali persijungti į tik degalais varomą, degalais varomą hibridinį ir tik hibridinį variklį.

Lengvasis hibridas – techniniu požiūriu lengvasis hibridas (MHEV) yra hibridas. Nors jame naudojamas nedidelis elektros variklis, jis paprastai nepadeda automobilio varomajai jėgai. Vietoj to jis perima dalį darbo iš vidaus degimo variklio, kad jis būtų efektyvesnis.

Įkraunamas hibridas – įkraunamas hibridinis elektromobilis (PHEV) yra hibridas su didesniu įmontuotu akumuliatoriumi, kuris automobilį gali varyti vien elektra. Kai akumuliatorius išsikrauna, automobilis veikia kaip visiškas hibridas.

Ar reikia įkrauti hibridinį automobilį?

Visiškai hibridinio ar lengvojo hibrido įkrauti nereikia, tačiau įkraunamą hibridinį automobilį reikia prijungti prie maitinimo šaltinio, jei norite išnaudoti visus hibridinės technikos privalumus. Jį galite prijungti prie įprasto sieninio kištukinio lizdo, specialios įkrovimo stotelės garaže arba viešosios įkrovimo stotelės. Hibridinės transporto priemonės naudoja keletą gudrių triukų, kad įkrautų savo akumuliatorius važiuojant. Pavyzdžiui, rekuperacinis stabdymas surenka stabdžių sukuriamą energiją ir nukreipia ją atgal į akumuliatorių. Tai smulkmena, tačiau labai vertinga.

Hibridinės transporto priemonės privalumai

Svarbiausias hibridinės transporto priemonės privalumas – degalų ekonomija. Pavyzdžiui, Toyota Corolla Hybrid bendras degalų ekonomiškumo rodiklis yra 22 km/l, taigi jis yra 57 % ekonomiškesnis nei nehibridinis Corolla sedanas su baziniu varikliu.

Dar vienas hibridinių automobilių privalumas – mažesnis anglies dioksido pėdsakas. Paprastai tariant, automobilis, kuris sudegina mažiau degalų, yra naudingesnis aplinkai. Tai ypač aktualu, jei turite įkraunamą hibridinį automobilį ir gyvenate vietovėje, kurioje daug energijos gaunama iš atsinaujinančių išteklių, pavyzdžiui, saulės ir vėjo.

Galbūt tai nustebins, bet dar vienas hibridinių automobilių privalumas – geresnės eksploatacinės savybės. Šis našumo padidėjimas ypač taikomas įkraunamiems hibridiniams automobiliams su gausiu elektros sukimo momentu. Įkraunami hibridiniai modeliai, pradedant Toyota RAV4 Prime ir baigiant Lincoln Aviator Grand Touring ir daugeliu kitų, turi daugiau galios ir sukimo momento nei jų nehibridiniai analogai, be to, yra efektyvesni.

Hibridinis ir elektrinis automobilis

Hibridiniame automobilyje derinama degalų ir elektros energija, o grynai elektra varomame automobilyje (EV) naudojama tik akumuliatorių baterija. Tačiau įkraunamas hibridinis automobilis dažnai laikomas ir vienu, ir kitu, nes turi vidaus degimo variklį ir gali nuvažiuoti nemažą atstumą naudodamas tik elektros energiją.

Ar hibridinis automobilis jums tinka?

Visiškai hibridinį arba lengvą hibridinį automobilį galima užsipilti degalų bet kurioje degalinėje. Tai puikus pasirinkimas ekologiškai sąmoningiems vairuotojams arba tiems, kurie nori sutaupyti keletą eurų degalams.

Iš tinklo įkraunamas hibridinis automobilis iš tikrųjų prasmingas tik tada, jei turite kur prisijungti ir reguliariai įkrauti akumuliatorių. Įkraunamąjį hibridą geriausia rinktis, jei automobilis kiekvieną vakarą stovi garaže, kuriame yra elektros lizdas arba įkrovimo stotelė. Priešingu atveju praktiškesnis būtų visiškai hibridinis arba lengvas hibridinis automobilis.

Šaltinis: autotrader.com