Išmetamųjų teršalų sistemos problemų iššifravimas

Išmetamųjų teršalų sistemos problemų iššifravimas
Photo by Evgeny Tchebotarev / Unsplash

Esame tikri, kad čia atsidūrėte dėl nemalonaus vaizdo, kuris daugybei automobilių savininkų nedavė miegoti. Taip, baimę keliantis prietaisų skydelio įspėjimas: Išmetamųjų teršalų sistemos problema.

Matote, išmetamųjų teršalų sistemos yra svarbus dalykas. Tikrai nemenkas reikalas. Jos yra tarsi mūsų automobilių plaučiai, filtruojantys kenksmingas dujas ir padedantys planetai tapti šiek tiek žalesne. Tačiau, kaip ir bet kas kitas, jos gali sutrikti, o kai taip nutinka, laikas imtis veiksmų.

Kas tiksliai yra išmetamųjų teršalų sistema ir kaip ji veikia?

Prieš pradėdami gilintis į smulkmenas, trumpai apeikime ir išsiaiškinkime, kokią funkciją iš tikrųjų atlieka išmetamųjų teršalų sistema. Tai yra jūsų transporto priemonės dalis, kuri tyliai, beveik nepastebimai atlieka savo darbą.

Šios sistemos paskirtis – mažinti kenksmingų išmetamųjų teršalų kiekį, kurį jūsų transporto priemonė išmeta į aplinką.

Dabar išmetamųjų teršalų sistemos pagrindinis veikėjas yra katalizatorius. Jame naudojami tokie vertingi metalai kaip platina, paladis ir rodis, kad prasidėtų cheminė reakcija, kurios metu kenksmingos dujos virsta mažiau kenksmingomis dar prieš išleidžiant jas per išmetimo vamzdį.

Tačiau turime dėkoti ne tik katalizatoriui. Šioje aplinkosauginėje simfonijoje dalyvauja daugybė kitų komponentų, pavyzdžiui, deguonies jutikliai, EGR vožtuvas ir garavimo kontrolės sistema.

Kaip matote, jūsų automobilio išmetamųjų teršalų sistema atlieka svarbų vaidmenį, kad jūsų automobilis atitiktų vyriausybines oro taršos ir išmetamųjų teršalų normas. Tai padeda užtikrinti jūsų, aplinkinių žmonių ir aplinkos saugumą.

Išmetamųjų teršalų sistemos problemų priežastys

Sugedęs deguonies jutiklis

Pirmasis įprastų įtariamųjų sąraše yra deguonies jutiklis. Šis nedidelis prietaisas matuoja deguonies kiekį automobilio išmetamosiose dujose. Tai labai svarbi išmetamųjų teršalų sistemos dalis, nes padeda valdyti oro ir degalų mišinį jūsų variklyje. Jei jis sugenda, gali kilti daugybė problemų, įskaitant padidėjusį išmetamųjų teršalų kiekį.

Deguonies jutikliai gali sugesti dėl kelių priežasčių. Dėl nuotėkio jie gali būti apsemti alyvos ar aušinimo skysčio arba laikui bėgant tiesiog susidėvėti. Kai taip atsitinka, jie ima rodyti neteisingus rodmenis, ir tuomet pradeda mirksėti išmetamųjų teršalų sistemos lemputė.

Katalizatoriaus vargai

Toliau pakalbėkime apie išmetimo sistemos žvaigždę – katalizatorių. Šiame išradingame techniniame įrenginyje, naudojant tauriuosius metalus, vyksta cheminės reakcijos, kurių metu kenksmingos dujos paverčiamos mažiau kenksmingomis.

Tačiau katalizatorius nėra neįveikiamas. Jis gali užsikimšti arba būti pažeistas dėl per didelio nesudegusių degalų kiekio, kuris jį pasiekia. Taip gali atsitikti dėl sugedusio kuro purkštuko arba sugedusio deguonies jutiklio. Pažeidus katalizatorių, jis negali tinkamai atlikti savo darbo, todėl padidėja išmetamųjų teršalų kiekis.

EGR vožtuvo problemos

EGR vožtuvas (išmetamųjų dujų recirkuliacijos vožtuvas) yra dar vienas svarbus išmetamųjų teršalų sistemos veikėjas. Jo paskirtis – grąžinti dalį išmetamųjų dujų atgal į variklį, kad sumažėtų azoto oksido – kenksmingų šiltnamio efektą sukeliančių dujų – gamyba.

Tačiau, kaip ir bet kuri kita dalis, EGR vožtuvas gali užstrigti arba užsikimšti, ypač jei reguliariai neatliekate automobilio techninės priežiūros. Taip atsitikus, variklis gali veikti neefektyviai ir padidinti išmetamųjų teršalų kiekį.

Atsilaisvinęs arba pažeistas dujų dangtelis

Nustebtumėte, kaip dažnai žmonės sutrinka dėl šios problemos. Dėl atsilaisvinusio arba pažeisto dujų dangtelio gali užsidegti įspėjamoji lemputė. Kodėl? Nes dujų dangtelis padeda išlaikyti degalų sistemos slėgį ir neleidžia degalų garams išsiskirti į atmosferą. Jei jis nesandarus, gali išvesti iš rikiuotės visą sistemą.

Garų išmetimo kontrolės sistema

Garų išmetimo kontrolės sistema (EVAP) yra atsakinga už degalų garų sulaikymą ir perdirbimą iš degalų bako. Tačiau jei sistemoje yra nuotėkis arba sugenda prapūtimo vožtuvas, šie garai gali išsiskirti, todėl padidėja automobilio išmetamųjų teršalų kiekis ir užsidega įspėjamoji lemputė.

5 išmetimo sistemos problemos požymiai ir sprendimai

Dabar, kai supratome šios problemos priežastis, aptarkime požymius, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, kad galėtumėte geriau diagnozuoti problemą.

1 Baimę kelianti lemputė Išmetamųjų teršalų sistemos problema

Problema

Pradėkime nuo akivaizdžiausios.

Užsidegusi įspėjamoji lemputė gali reikšti daug dalykų, bet ne visi jie susiję su išmetamųjų teršalų sistema. Tačiau dažnai tai būna pirmasis ženklas, kad kažkas po variklio dangčiu negerai. Todėl neignoruokite jos.

Sprendimas

Pirmiausia įsigykite OBD–II skaitytuvą ir juo nuskaitykite gedimo kodą. Šis mažas prietaisas pateiks kodą, atitinkantį konkrečią problemą, kurią aptiko jūsų automobilio kompiuteris. Gavę kodą, galite jį patikrinti ir išsiaiškinti, kas sukėlė problemą.

Jei problema nedidelė (pvz., atsilaisvinęs dujų dangtelis), ją galite išspręsti patys. Tačiau rimtesnes problemas (pavyzdžiui, sugedusį deguonies jutiklį arba užsikimšusį katalizatorių) verčiau patikėkite spręsti profesionalams.

2 Sumažėjęs degalų ekonomiškumas

Problema

Jei pastebėjote, kad į degalinę važiuojate dažniau nei įprastai, kalta gali būti jūsų išmetamųjų teršalų sistema. Sugedę deguonies jutikliai arba užsikimšęs katalizatorius gali iškreipti automobilio oro ir degalų mišinį, todėl variklis degina daugiau degalų nei reikia. O tai reiškia, kad atsisveikinsite su savo maloniu degalų ekonomiškumu.

Sprendimas

Norėdami nustatyti, ar kaltas deguonies jutiklis, galite naudoti OBD–II skaitytuvą. Jei paaiškėja, kad kaltas deguonies jutiklis, jį pakeitus viskas turėtų būti sutvarkyta. Tačiau jei skeneris signalizuoja apie katalizatorių, gali būti, kad laikas keliauti į mechaniko dirbtuves.

3 Šiurkštus tuščiosios eigos veikimas arba stabdymas

Problema

Jūsų automobilis, veikdamas tuščiąja eiga, turėtų murkti kaip gerai pamaitintas kačiukas. Jei automobilis drebėdamas ūžia, stringa arba apskritai elgiasi taip, tarsi būtų išgėręs per daug puodelių kavos, tai pavojaus signalas. Tai gali būti ženklas, kad jūsų EGR vožtuvas neveikia arba deguonies jutikliai rodo klaidingus variklio rodmenis.

Sprendimas

Vėlgi, jūsų patikimas OBD–II skaitytuvas gali padėti nustatyti problemą. Jei gedimo kodas nurodo į EGR vožtuvą arba deguonies jutiklį, greičiausiai reikės pakeisti sugedusią dalį.

4  Neįprasti kvapai

Problema

Jei vairuodami užuodžiate kažką supuvusio, tai gali būti ženklas, kad jūsų katalizatorius sugedo. Šis komponentas atsakingas už kenksmingų dujų pavertimą mažiau kenksmingomis. Jei jis neatlieka savo darbo, galite pradėti jausti nemalonų kvapą.

Sprendimas

Šiai problemai išspręsti paprastai reikia pakeisti katalizatorių. Tai sunkus darbas, susijęs su išmetimo sistemos tvarkymu, todėl geriausia jį patikėti profesionalams.

5 Problemos užvedant automobilį

Problema

Paskutinė sąraše – jei užvesti automobilį sunku, tai gali reikšti, kad užsikimšęs katalizatorius. Kai ši dalis užsikemša, gali susidaryti priešslėgis, kuris trukdo varikliui užsidegti.

Sprendimas

Norėdami išspręsti šią problemą, tikriausiai turėsite pakeisti katalizatorių. Šią užduotį vėlgi geriausia patikėti ekspertams.

Kaip ateityje išvengti išmetamųjų teršalų sistemos problemų

Atlikite reguliarią techninę priežiūrą

Automobilio priežiūros vadovo taisyklė numero uno: svarbiausia – reguliari techninė priežiūra. Taip, tai klišė, bet klišės yra klišėmis ne veltui. Norint išvengti išmetamųjų teršalų sistemos problemų, svarbiausias dalykas, kurį galite padaryti, yra laikytis automobilio techninės priežiūros grafiko. Tai reiškia, kad nelaukite, kol pavėluosite pasikeisti alyvą, ir pristatykite automobilį techninei apžiūrai ir patikrai, kad aptiktumėte galimas problemas, kol jos nevirto dideliu ir brangiu galvos skausmu. Nepamirškite, kad prevencija yra verta daugybės gydymo priemonių. Šiuo atveju nedidelė investicija į techninę priežiūrą gali sutaupyti daug pinigų remontui.

Atkreipkite dėmesį į deguonies jutiklius

Norint išvengti problemų su deguonies jutikliais, svarbiausia juos keisti pagal automobilio gamintojo rekomendacijas.

Elkitės atsargiai su savo katalizatoriumi

Dažnas katalizatoriaus problemų šaltinis yra netinkamas variklio užsidegimas, dėl kurio nesudegę degalai gali patekti į katalizatorių ir jis perkaisti. Taigi, jei jūsų variklis pradeda blogai užsidegti, nelaukite – nedelsdami jį patikrinkite, kad išvengtumėte katalizatoriaus pažeidimų.

Nepamirškite savo EGR vožtuvo

Kad išvengtumėte EGR vožtuvo problemų, reguliariai jį valykite. Tai galima atlikti atliekant įprastinę automobilio techninę priežiūrą.

Patikrinkite dujų dangtelį

Vertėtų įprasti dažnai tikrinti dujų dangtelį. Įsitikinkite, kad jis tinkamai užsidaro, o jei pažeistas ar susidėvėjęs, pakeiskite jį.

Prižiūrėkite EVAP sistemą

Reguliarus tikrinimas gali padėti anksti pastebėti EVAP sistemos problemas. Jūsų mechanikas gali dūmų aparatu patikrinti, ar nėra nuotėkio, ir sutvarkyti jį, kol jis nesukėlė didesnių problemų.

DUK

Ar pavojinga vairuoti, kai dega išmetamųjų teršalų sistemos lemputė?

Tai iš tikrųjų priklauso nuo to, kodėl užsidegė ši lemputė.

Kaip aptarta pirmiau, kai užsidega išmetamųjų teršalų sistemos lemputė, tai gali būti nedidelė problema, pavyzdžiui, atsilaisvinęs dujų dangtelis. Arba tai gali būti rimtesnė problema, pavyzdžiui, sugedęs deguonies jutiklis arba perpildytas katalizatorius.

Daugeliu atvejų jūsų automobilis ir toliau važiuos, tačiau jo eksploatacinės savybės gali sumažėti. Dėl to galite pastebėti mažesnį degalų efektyvumą, netaisyklingą laisvąją eigą ar kitus simptomus. Be to, važiuojant su sugedusia išmetamųjų teršalų sistema gali tekti atlikti brangesnį remontą, be to, tai nėra gerai aplinkai.

Taigi, nors tai ir nėra iš karto pavojinga, tikrai pravartu kuo greičiau ją patikrinti.

Kas atsitiks, jei neišspręsiu išmetamųjų teršalų sistemos problemos?

Senoji strategija „nekreipti dėmesio ir tikėtis, kad ji išnyks“. Visi esame tai patyrę. Tačiau kai kalbama apie išmetamųjų teršalų sistemos problemas, aplaidumas gali turėti gana skaudžių pasekmių. Problemos ignoravimas gali pakenkti kitoms automobilio dalims. Pavyzdžiui, nesutvarkytas sugedęs deguonies jutiklis ilgainiui gali sugadinti katalizatorių, o tai yra daug brangesnis remontas.

Be to, nepamirškime apie poveikį aplinkai. Išmetimo sistema padeda sumažinti kenksmingų dujų, kurias jūsų automobilis išmeta į orą, kiekį. Taigi, jei ji tinkamai neveikia, prisidedate prie didesnės taršos.

Išvada

Trumpai tariant, automobilio išmetamųjų teršalų sistema kovoja su tarša ir užtikrina, kad oras būtų švarus. Tai labai svarbi jūsų automobilio dalis, o jos supratimas ir tinkama priežiūra gali padėti išvengti daugybės problemų ateityje.

Svarbu pažymėti, kad, kai kalbama apie išmetamųjų teršalų sistemos problemas, svarbu ne tik sutvarkyti automobilį. Reikia prisidėti prie sveikesnės planetos kūrimo.

Šaltinis:completecarcomfort.com