Kaip įkrauti elektromobilį?

Kaip įkrauti elektromobilį?
Photo by Ernest Ojeh / Unsplash

Jei ketinate į savo garažą įtraukti elektromobilį, turite apsvarstyti daugybę veiksnių, įskaitant tai, kaip palaikysite automobilio įkrovimą.
Lietuvos miestuose ir miesteliuose atsiranda vis daugiau viešų elektromobilių įkrovimo įrenginių, o daugelis elektromobilių savininkų taip pat mėgsta įkrauti juos namuose.

Tačiau jei niekada neturėjote elektromobilio, natūralu, kad jums kyla klausimų, kaip veikia įkrovimas, kiek jis kainuoja ir ar dėl to nepatirsite nepatogumų.
Kad lengviau suprastumėte įkrovimo (o ne degalų papildymo) esmę, aptarsime:

  • Kokia įkrovimo jungtis yra mano automobilyje?
  • Kaip įkrauti elektromobilį namuose?
  • Kaip įkrauti savo elektromobilį, kai esu išvykęs?
  • Kiek kainuoja įkrauti elektromobilį?

Kokį įkrovimo prievadą turi mano automobilis?

Elektromobilių gamintojams prireikė nemažai metų, kad nustatytų standartinį įkrovimo prievado dydį ir formą. Tai reiškia, kad reikia atidžiai nustatyti, kokio tipo įkroviklis tiks jūsų elektromobiliui.

Šiuo metu automobiliuose montuojami 2 pagrindiniai įkrovimo prievadų tipai.

1 tipas ir CHAdeMO - tai ankstesni prievadai, įrengti elektromobiliuose ir įkraunamuosiuose hibridiniuose automobiliuose. Tiesą sakant, Nissan Leaf vis dar montuojamas CHAdeMO prievadas. Viešieji įkrovimo įrenginiai, tinkantys šioms sistemoms, tampa vis retesni, nes dauguma automobilių gamintojų ir įkrovimo bendrovių pereina prie 2 tipo + CCS.

2 + CCS tipas - tai labiausiai paplitusi įkrovimo vieta, kuri, laimei, įrengiama daugumoje naujų automobilių. Didelės pastangos buvo nukreiptos į tai, kad 2 tipo prievadas taptų standartinio dydžio prievadu, skirtu kintamosios srovės įkrovimui (namų reikmėms), o CCS paprastai integruojama į 2 tipo prievadą, skirtą nuolatinės srovės įkrovimui (greitesniems viešiesiems įkrovimo įrenginiams).

Kaip įkrauti elektromobilį namuose?

Jei jūsų namuose yra garažas ar kita stovėjimo vieta, kurioje galima prijungti elektros prievadą, jums pasisekė. Įkrauti elektromobilį namuose - patogiausias būdas likti įkrautam. Panašiai kaip jūsų išmanusis telefonas, jūsų elektromobilis gali būti įkrautas per naktį ir kitą rytą būti paruoštas važiuoti.

Standartinis elektros lizdas

Nors galite įkrauti elektromobilį iš standartinio maitinimo taško, tačiau tam reikia daug laiko - įprastiems elektromobiliams, tokiems kaip Tesla Model 3 ar Hyundai Kona Electric, visiškai įkrauti reikia maždaug 24 valandų. Taip yra dėl to, kad maksimalus tipinio maitinimo taško greitis yra 2,4 kW.

Įkroviklis sieninėje dėžutėje

Nuo maždaug 1 000 JAV dolerių kainuojantis vienfazis sieninis įkroviklis (Wallbox) suteikia 3 kartus greitesnį įkrovimą namuose - jo greitis siekia 7,2 kW. Tai reiškia, kad įprastus elektromobilius iki 100 % akumuliatoriaus galite visiškai įkrauti maždaug per aštuonias valandas - tai puikiai tinka įkrovimui per naktį.

Trijų fazių sieninė dėžutė gali užtikrinti maksimalų 22 kW kintamosios srovės įkrovimą ir visiškai įkrauti elektromobilį maždaug per tris valandas.

Kaip įkrauti savo elektromobilį, kai esu išvykęs?

Miestuose, miesteliuose ir net tokiose naudingose vietose kaip greitkelių stotelės vis daugėja elektromobilių įkroviklių, todėl keliauti elektromobiliu tampa paprasčiau.

Tesla įkrovikliai

Galbūt pastebėjote, kad vietiniame prekybos centre ar prekybos centre įrengiami elektromobilių įkrovikliai. Sunku nepastebėti ir „Tesla“ superįkroviklių, kurie skirti tik „Tesla“ elektromobiliams, dėje Lietuvoje kolkas jie tik planuojami diegti.

Jei turite Tesla, galite naudotis Teslos superįkroviklių ir paskirties įkroviklių tinklais. Nors už daugumą Tesla įkroviklių reikia mokėti, įkrovikliai automatiškai atpažįsta konkretų jūsų automobilį ir mokesčiai imami automatiškai.

Viešųjų įkroviklių galimybės

Sparčiai daugėja viešųjų įkroviklių, kuriuos naudoja ne tik Tesla. Kelios bendrovės siekia valdyti didžiausius įkrovimo tinklus. Tarp jų yra „Chargefox“, EO ir „Evie“, o tokios programėlės kaip „Plugshare“ padeda rasti artimiausius įkroviklius.

Žinoti, kokį įkrovimo prievadą turi jūsų automobilis, ypač svarbu įkraunant viešose vietose. Dauguma įrengiamų įkroviklių dabar turi 2 tipo kabelius, o CHAdeMO kabeliai tampa vis retesni.

Daugumą elektromobilių galima įkrauti maždaug 100 kW galia, nors naujausi ir geriausi elektromobiliai gali įkrauti dar greičiau. 100 kW galia visiškai įkrauti įprastą 400 km nuotolio elektromobilį užtrunka apie 45 minutes, o 350 kW galia - apie 15 minučių.

Kiek kainuoja įkrauti elektromobilį?

Jei ketinate įkrauti namuose, jūsų sąskaitose už elektros energiją bus nurodyta, kiek kainuoja elektros energija, matuojama kilovatvalandės (kWh) vienetais, piko ir ne piko metu. Įprastai pigiausia energija yra įkraunant per naktį.

Kaip pavyzdį paimkime „Hyundai Kona Electric“ įkrovimą. Šiame automobilyje yra 64 kWh akumuliatorius, kurį visiškai įkrovus galima nuvažiuoti apie 450 km.

Jei namuose mokate 0,50 Euro už kWh, tai reiškia, kad pilnas įkrovimas jums kainuos 32 Eur, arba maždaug 7 eur už 100 km. Tuo tarpu benzininio automobilio 100 km nuvažiuoti kainuoja apie 12 Eur.

Viešieji įkrovikliai yra brangesni, paprastai jie kainuoja apie 0,60 Eur už kWh. Tai reiškia, kad už pilną „Kona Electric“ įkrovimą tektų sumokėti 38.4 eur.

Šis pranešimas yra tik bendro pobūdžio. Nors Caramba stengėsi užtikrinti, kad informacija, kuria rėmėmės, yra tiksli ir aktuali, mes jos negarantuojame. Caramba neprisiima jokios atsakomybės už šią informaciją.


Šaltinis: https://www.budgetdirect.com.au/car-insurance/guides/car-buying/how-do-you-charge-an-electric-car.html