Kaip optimaliai eksploatuoti elektromobilį žiemą

Kaip optimaliai eksploatuoti elektromobilį žiemą
Photo by Vruyr Martirosyan / Unsplash

Elektromobiliai pasižymi unikaliomis eksploatacinėmis savybėmis šalto klimato sąlygomis, kurios skiriasi nuo daugumai pažįstamų įprastinių degalais varomų transporto priemonių eksploatacinių savybių. Supratimas, kokios yra šios unikalios savybės ir jų priežastys, gali padėti savininkams šaltais žiemos mėnesiais pasiekti kuo daugiau naudos iš savo elektromobilių.

Šiluma ir elektromobiliai

Vidaus degimo variklis generuoja mechaninę galią pakartotinai degindamas variklyje suspaustą degalų ir oro mišinį. Degimo metu susidaro šiluma. Šiltuoju metų laiku ši šiluma paprasčiausiai išsiskiria kaip atliekos. Žiemą dalį šios šilumos gali panaudoti automobilio klimato kontrolės sistema ir sušildyti saloną.

Elektromobiliuose degimas nevyksta. Eksploatuojant elektromobilį, jo transmisija neišskiria pakankamai šilumos, kad šalto klimato sąlygomis sušildytų saloną. Kad sušildytų saloną, elektromobiliai turi sąmoningai gaminti šilumą imdami elektros energiją iš baterijos.

Elektromobilių šildymas generuojamas leidžiant elektros srovę per varžinį elementą, panašiai kaip namuose naudojami elektriniai šildytuvai. Tuomet klimato kontrolės ventiliatorius pučia orą per įkaitusį varžinį elementą, kad šiltas oras patektų į saloną. Rezistyvinei šilumai gaminti reikia daug elektros energijos, todėl ji nėra labai energetiškai efektyvi.

Naujesniuose elektromobiliuose salono šildymui naudojama šilumos siurblio sistema. Šilumos siurbliai yra naujovė automobilių pramonėje ir būdingi tik elektra varomiems automobiliams, nes jų nereikia transporto priemonėse su vidaus degimo varikliais. Šilumos siurblys – tai atvirkštine tvarka veikianti oro kondicionavimo sistema. Ji gamina šilumą cikliškai suspausdama, kondensuodama ir išgarindama šaldymo agentą. Šaldymo agentas tampa karštas, kai suspaudžiamas ir kondensatoriuje kondensuojasi iki skystos būsenos. Tuomet klimato kontrolės ventiliatorius pučia orą virš įkaitusio kondensatoriaus, kad į saloną patektų šiltas oras. Šilumos siurbliui reikia daug mažiau elektros energijos tam pačiam šilumos kiekiui pagaminti, palyginti su rezistyvine šildymo sistema.

Vis daugiau gamintojų į savo elektromobilius montuoja šilumos siurblį. Elektromobiliai su šilumos siurbliu žiemą nuvažiuoja kur kas daugiau nei tie, kuriuose nėra šilumos siurblio, nes jie sunaudoja mažiau energijos kabinos šilumai gaminti.

Jei renkatės elektromobilį, būtinai išsiaiškinkite, kokia šildymo sistema sumontuota svarstomame automobilyje. Kai kurie automobilių gamintojai siūlo standartinę šilumos siurblio sistemą, o kiti už ją ima papildomą mokestį kaip už papildomą įrangą.

Komfortas šaltuoju metų laiku

Norint padidinti elektromobilio ridą žiemą, prieš važiuojant geriausia iš anksto paruošti (pašildyti) jo bateriją iki efektyviausiai energiją naudojančios temperatūros. Baterijos paruošimas darbui paprastai netiesiogiai aktyvuojamas tiesiog įjungus klimato kontrolės sistemą, kad sušiltų salonas. Tai galima ir reikia daryti, kol automobilis dar prijungtas prie elektros tinklo ir yra įkraunamas, kad tai neturėtų įtakos ridai. Dažnai elektromobiliuose yra patogi funkcija, leidžianti suplanuoti, kada išankstinis paruošimas naudoti bateriją turi būti paleistas automatiškai per jutiklinį ekraną, arba atliekama pagal poreikį nuotoliniu būdu naudojant programėlę telefone.

Iš asmeninės patirties žinau, kad galimybė nuotoliniu būdu įjungti savo elektromobilį, kad žiemą sušildyčiau saloną ir atitirpdyčiau priekinį stiklą prieš įlipant į automobilį, yra neįkainojama komforto funkcija. Nors tai įmanoma ir kai kuriuose degalais varomuose automobiliuose, nerekomenduojama nuotoliniu būdu įjungti tokį automobilį, kad jis veiktų tuščiąja eiga ir sušiltų.

Be to, visiškai elektra varomą automobilį galima saugiai iš anksto paruošti uždarame garaže, nes jis iš tiesų neišmeta jokių teršalų. Niekada negalima šildyti degalais varomos transporto priemonės ar net hibridinės transporto priemonės uždarame, nevėdinamame garaže, nes veikiantys vidaus degimo varikliai skleidžia kenksmingus dūmus.

Rida ir temperatūra

Patogumai kainuoja, ypač elektriniuose automobiliuose. Nukritus temperatūrai, elektromobiliai paprastai praranda daugiau nuotolio nei degalais varomi automobiliai, nes visi tie patogumai, kurių žiemą reikalaujame iš automobilio, yra maitinami iš baterijos. Tai apima salono klimato kontrolės sistemą, šildomas sėdynes, šildomą vairą ir atitirpinimą.

Žiemą šildydamiesi tik šildomomis sėdynėmis ir šildomu vairu, galėsite padidinti elektromobilio ridą, nes jie vartoja labai mažai elektros energijos. Šildant visą saloną, net ir naudojant šilumos siurblį, iš baterijos sunaudojama gerokai daugiau energijos, todėl sumažėja važiavimo nuotolis. Tačiau dauguma vairuotojų mieliau palaiko komfortišką temperatūrą visame salone naudodami klimato kontrolės sistemą ir yra pasirengę paaukoti šiek tiek ridos mainais į šį komfortą.

Realaus naudojimo tyrimai rodo, kad esant lauko temperatūrai nuo nulio iki -10 laipsnių Celsijaus, elektromobiliai vidutiniškai praranda 25-30 proc. nominalaus nuvažiuojamo atstumo, o esant žemesnei nei -20 laipsnių Celsijaus lauko temperatūrai, jie gali prarasti iki pusės nuvažiuojamo atstumo.

Vairavimo dinamika žiemos keliuose

Elektromobiliai paprastai sveria daugiau nei tos pačios klasės degalais varomi automobiliai, visų pirma dėl didelio jų baterijos svorio. Didesnio svorio poveikis jų vairavimo dinamikai yra ryškesnis žiemos kelių sąlygomis.

Elektromobilis dėl didesnio svorio gali nesugebėti išvystyti tokio didelio greičio posūkyje prieš prarandant sukibimą, palyginti su analogiška degalais varoma transporto priemone. Elektromobiliui gali prireikti didesnio atstumo, kad sustotų. Šis poveikis labiau pasireiškia sniegu ar ledu padengtuose keliuose, kur sukibimas su kelio danga yra silpnas.

Dėl didesnio svorio, jei gyvenate tose šalies vietovėse, kur dažnai sninga, dar svarbiau elektromobilius aprūpinti žieminėmis padangomis. Žieminės padangos yra pranašesnės, kai reikia užtikrinti sukibimą su šaltu, apsnigtu paviršiumi.

Regeneracinis stabdymas yra dar viena tik elektra varomiems automobiliams būdinga funkcija, kai elektros variklis pakeičia savo veikimo režimą ir veikia kaip generatorius, kad sulėtintų transporto priemonės greitį ir tuo pat metu gamintų elektros energiją baterijai įkrauti. Kai kuriuose elektromobiliuose regeneracinis stabdymas gali būti sukonfigūruotas agresyviai, kai dešine koja šiek tiek sumažinus akceleratoriaus pedalą iš karto pradedamas gana agresyvus lėtėjimas. Esant slidžiai kelio dangai, vairuotojas turi atidžiau reguliuoti akceleratoriaus pedalo paspaudimą, kad nesulėtėtų per staigiai ir neprarastų traukos. Nors, kaip ir įprastinių stabdžių antiblokavimo sistema (ABS), regeneraciniame stabdyme taip pat naudojama antiblokavimo valdymo sistema kaip saugos mechanizmas, kad ratai neužsiblokuotų lėtėjant regeneraciniu būdu. Snieguotuose keliuose gali būti geriau nustatyti ne tokį agresyvų regeneracinį stabdymą, kad sumažintumėte šią riziką.

Tai yra keletas unikalių elektromobilių veikimo žiemos sąlygomis ypatybių. Išnaudodami unikalius jų privalumus ir nepamiršdami jų trūkumų, galite kuo geriau išnaudoti savo elektromobilį šaltais žiemos mėnesiais.

Šaltinis:autotrader.ca