Kaip saugiai vairuoti per lietų? Saugaus vairavimo per lietų patarimai

Kaip saugiai vairuoti per lietų? Saugaus vairavimo per lietų patarimai
Photo by C. G. / Unsplash

Vairavimas lyjant lietui gali būti sudėtingas ir pavojingas net labiausiai patyrusiems vairuotojams. Šlapi keliai gali sumažinti sukibimą, pabloginti matomumą ir padidinti hidroplanavimo riziką, todėl būtina būti atsargiems ir pritaikyti savo vairavimo stilių prie šių sąlygų.

Šiame tinklaraštyje aptarsime keletą svarbiausių patarimų ir strategijų, kaip saugiai vairuoti lyjant lietui. Nesvarbu, ar esate naujas vairuotojas, ar jau daug metų sėdate prie vairo, šis vadovas suteiks jums žinių ir įgūdžių, kaip saugiai ir užtikrintai važiuoti šlapiais keliais. Taigi, pradėkime ir sužinokite, kaip išlikti saugiems vairuojant per lietų!

Kodėl vairuoti per lietų yra taip pavojinga?

Vairavimas lyjant lietui gali būti pavojingas dėl kelių priežasčių. Štai keletas pagrindinių veiksnių, lemiančių padidėjusią riziką:

 • Sumažėjęs matomumas: Lietus, ypač smarkus, gali gerokai sumažinti matomumą kelyje. Dėl to vairuotojams sunkiau pastebėti kitas transporto priemones, pėsčiuosius ir galimus pavojus. Be to, šlapiuose keliuose gali akinti priekiniai žibintai ir gatvės žibintai, o tai dar labiau pablogina matomumą.
 • Sumažėjęs sukibimas: Lietaus vanduo gali susimaišyti su tepalais, purvu ir kitomis medžiagomis ant kelio, todėl paviršius tampa slidus. Dėl to sumažėja padangų sukibimas su keliu ir gali atsirasti slydimas arba hidroplanavimas, kai transporto priemonė praranda ryšį su kelio danga ir nekontroliuojamai slysta.
 • Ilgesnis stabdymo kelias: Šlapias kelias pailgina atstumą, reikalingą visiškai sustoti. Tai reiškia, kad jei vairuotojui reikia staigiai stabdyti, jis gali nespėti laiku sustoti ir išvengti susidūrimo.
 • Didesnė hindroplanavimo rizika: hidroplanavimas atsiranda, kai tarp padangų ir kelio dangos susidaro vandens sluoksnis, dėl kurio transporto priemonė praranda sukibimą ir gali tapti nevaldoma. Hidroplanavimo tikimybė didesnė važiuojant didesniu greičiu ir lyjant stipriam lietui.
 • Sugedusios transporto priemonės sudedamosios dalys: Dėl lietaus ir drėgmės gali sutrikti transporto priemonės elektrinių komponentų veikimas, todėl gali sumažėti svarbiausių sistemų, tokių kaip stabdžiai, priekiniai žibintai ar priekinio stiklo valytuvai, veikimas ar net visiškai sugesti.
 • Sumažėjęs nuspėjamumas: Dėl prastesnio matomumo, ilgesnio stabdymo kelio ir streso vairuojant per lietų vairuotojai gali elgtis nenuspėjamai. Tai gali lemti neprognozuojamą vairuotojo elgesį ir didesnę avarijų riziką.
 • Užliejimas: Smarkus lietus gali sukelti vietinius potvynius, kurie gali užtamsinti kelią ir trukdyti nustatyti stovinčio vandens gylį. Važiuoti užtvindytomis vietovėmis gali būti pavojinga, nes transporto priemonės gali įstrigti, užstrigti arba būti nuneštos stiprių srovių. Be to, važiuojant per vandenį gali būti smarkiai pažeistas transporto priemonės variklis ir elektros sistemos.
 • Vėjas: Liūtys gali būti lydimos stipraus vėjo, turinčio įtakos transporto priemonės stabilumui, ypač važiuojant dideliu greičiu arba ant tiltų ir aukštų kelių. Dėl šoninio vėjo vairuotojams gali būti sunku suvaldyti transporto priemonę, todėl padidėja eismo įvykių rizika.

Saugaus vairavimo per lietų svarba

Saugus vairavimas lyjant lietui yra labai svarbus siekiant užtikrinti visų eismo dalyvių, įskaitant vairuotojus, keleivius ir pėsčiuosius, saugumą. Dėl lietaus dažnai būna blogesnis matomumas ir slidūs keliai, todėl padidėja eismo įvykių tikimybė. Supratimas statistinių duomenų, svarbos ir atsargumo priemonių, susijusių su vairavimu lyjant lietui, gali padėti didinti informuotumą ir prisidėti prie saugesnių kelių.

JAV Transporto departamento duomenimis, beveik 21 % transporto priemonių avarijų kasmet įvyksta dėl oro sąlygų, iš kurių dauguma (apie 70 %) įvyksta ant šlapios kelio dangos, o 46 % - lyjant. Šie skaičiai rodo, kad lietus gerokai padidina eismo įvykių riziką, todėl būtina, kad tokiomis sąlygomis vairuotojai būtų itin atsargūs. Be to, kasmet dėl eismo įvykių, įvykusių esant šlapiai kelio dangai, sužalojama ir žūsta tūkstančiai žmonių, o tai rodo šios problemos rimtumą.

Kaip saugiai vairuoti per lietų

Saugus vairavimas lyjant lietui yra labai svarbus siekiant išvengti nelaimingų atsitikimų ir užtikrinti sklandžią kelionę. Pateikiame keletą patarimų, kurie padės saugiai vairuoti esant šlapiai dangai:

Švaraus ir prižiūrimo automobilio priežiūra

1. Palaikykite langų švarą

Norint saugiai vairuoti bet kuriuo metu, ypač kai matomumas jau yra sumažėjęs dėl lietaus, labai svarbu gerai matyti. Norėdami pagerinti matomumą:

 • Reguliariai valykite langų vidų ir išorę, kad pašalintumėte purvą, dulkes, purvą, dūmus, pirštų atspaudus, nešvarumus ir kitas medžiagas.
 • Jei langai rūksta, įjunkite automobilio oro kondicionierių arba šaltą orą ir nukreipkite ventiliacijos angas į langus. Įjunkite galinio lango atitirpiklį ir, jei reikia, atidarykite langus, kad padidintumėte oro srautą.

2. Prižiūrėkite savo žibintus

Jei niekada to nedarėte, nuvažiuokite pas mechaniką, kad tinkamai sureguliuotų priekinius žibintus. Taip užtikrinsite, kad žibintai būtų nukreipti tinkama kryptimi, bus lengviau matyti ir neleisite apakinti kitų vairuotojų.

 • Reguliariai tikrinkite, ar nė vienas žibintas nėra perdegęs, ir nedelsdami pakeiskite neveikiančius žibintus. Tai apima priekinius, stabdžių, posūkių, galinius ir artimųjų šviesų žibintus.
 • Automobilio žibintų dangtelius laikykite švarius, kad dulkės ir nešvarumai nesumažintų jų veiksmingumo.

3. Padangų priežiūra

Padangų protektorius leidžia padangoms sukibti su keliu, todėl važiuoti plikomis padangomis yra labai pavojinga. Neturėdami tinkamo sukibimo su kelio danga, galite lengvai slysti, čiuožti ir hidroplanuoti esant šlapiai kelio dangai.

Vairavimas atsižvelgiant į sąlygas

1. Įjunkite priekinio stiklo valytuvus

Prižiūrėdami, kad priekinis stiklas būtų švarus, taip pat galite pagerinti matomumą esant šlapiai kelio dangai, jei pasirūpinsite, kad valytuvai būtų tinkami ir naudosite tinkamą plovimo skystį. Kasmet keiskite valytuvus, kad prireikus jie nesutrūkinėtų, nesulūžtų arba tinkamai neužsidarytų.

2. Sulėtinkite greitį

Esant blogoms oro ar nepalankioms vairavimo sąlygoms, pirmoji jūsų reakcija visada turėtų būti atitinkama greičio korekcija. Šlapias kelias sumažina jūsų sukibimą su kelio danga, todėl sulėtinę greitį sumažinsite tikimybę išslysti ir turėsite daugiau laiko reaguoti į avarines situacijas.

 • Šlapi keliai gali sumažinti jūsų sukibimą maždaug trečdaliu, todėl trečdaliu turėtumėte sumažinti ir greitį.
 • Net ir nedidelis vandens kiekis gali padaryti kelią slidesnį, nes vanduo susimaišo su ant kelio esančiais skysčiais ir sukuria slidų sluoksnį.
 • Važiuojant per greitai šlapiais keliais gali atsirasti hidroplanavimas, t. y. padangos gali prarasti ryšį su keliu. Kai automobilis hidroplanuoja, galite menkai kontroliuoti vairavimą ar stabdymą.

3. Išlikite susikaupę

Sėdint už vairo svarbu visada atkreipti dėmesį į kelią, kitus automobilius ir pėsčiuosius. Tai ypač aktualu per lietų, kai blogiau matote, o jūsų gebėjimą sustoti gali apsunkinti slidus kelias. Išlikite susikaupę:

 • nuolat stebėdami kelią
 • atkreipdami dėmesį į tai, ką aplink jus daro vairuotojai ir pėstieji.
 • Išjungdami radiją ir nekreipdami dėmesio į mobilųjį telefoną bei kitus elektroninius prietaisus.
 • nutraukdami bet kokius pokalbius su keleiviais.
 • vairuodami nevalgant, neskaitant ir nedažantis.

4. Vairuokite laikydami vairą abiem rankomis

Visada turėtumėte vairuoti laikydami rankas ant vairo 9 ir 3 val. aukštyje, nes taip galėsite maksimaliai kontroliuoti situaciją, jei reikės pasukti, pasukti ar greitai reaguoti. Laikyti abi rankas ant vairo ypač svarbu, kai vairavimo sąlygos yra prastos.

 • Nors tradiciškai įprasta sakyti, kad reikia vairuoti laikant rankas ant vairo 10 val. ir 2 val. aukštyje, tačiau taip padidėja tikimybė, kad susidūrimo atveju susižeisite dėl oro pagalvių.

5. Laikykitės penkiomis sekundėmis už priekyje važiuojančio automobilio

Visada turėtumėte palikti trijų-keturių sekundžių tarpą tarp savo automobilio ir priekyje važiuojančio automobilio, o lyjant lietui jį reikėtų padidinti bent iki penkių sekundžių. Taip ne tik turėsite daugiau laiko sustoti ar prireikus prisitaikyti, bet ir išvengsite blogesnio matomumo.

6. Venkite staigiai stabdyti

Spausdami staigiai stabdžius galite slysti į priekį ir nesugebėsite suvaldyti automobilio. Per stipriai spaudžiant, į stabdžius taip pat gali patekti vandens, todėl jie taps mažiau veiksmingi.

 • Užuot stabdžius, galite sulėtinti greitį atleisdami akceleratoriaus pedalą, o jei turite mechaninę pavarų dėžę – sumažindami pavarą.
 • Dar viena svarbi priežastis, kodėl per lietų negalima taip greitai sustoti, yra ta, kad reikia palikti daugiau vietos tarp automobilio ir priekyje važiuojančio automobilio.

7. Sukite lėtai

Per greitai sukdami ant šlapio kelio galite sukelti padangų hidroplanavimą, o tai reiškia, kad nesugebėsite suvaldyti automobilio ir galite nuslysti. Kai tik artėja posūkis, iš anksto signalizuokite ir pradėkite lėtinti anksčiau nei geromis sąlygomis.

 • Kaip ir vairuojant, lyjant lietui posūkių greitį turėtumėte sumažinti maždaug trečdaliu.

8. Nenaudokite greičio kontrolės

Greičio kontrolė yra dar vienas veiksnys, galintis sukelti hidroplanavimą. Automobilio svoris šiek tiek pasislenka, kai švelniai spustelėjate arba nuleidžiate akceleratoriaus pedalą, o tai padeda padangoms išlaikyti sukibimą su keliu. Tačiau naudojant kruizo kontrolę, kadangi automobilio greitis yra pastovus, svoris nesikeičia, todėl automobilis gali prarasti sukibimą.

9. Jei reikia, sustokite.

Niekada nebijokite sustoti kelkraštyje, jei nesijaučiate patogiai vairuodami. Jei saugiu atstumu nematote kelio krašto, priešais važiuojančių automobilių ar aplinkos, sustokite.

 • Kiti dalykai, galintys sumažinti jūsų matomumą, yra kitų automobilių žibintų atspindžiai ir žaibai.
 • Taip pat gali tekti sustoti, jei ant kelio yra per daug vandens, kelias per daug slidus arba tiesiog nesijaučiate saugūs.
 • Norėdami saugiai sustoti, įjunkite signalą, patikrinkite veidrodėlį ir akląsias zonas ir pasitraukite kuo toliau į kelio pusę.

Reagavimas į ekstremalias situacijas

1. Apsisukite, jei susidūrėte su giliu ar judančiu vandeniu

Važiuoti per gilų ar judantį vandenį gali būti pavojinga dėl kelių priežasčių, įskaitant įstrigimą, sustojimą, automobilio ar elektros komponentų sugadinimą arba nunešimą.

 • Vanduo yra per gilus, jei nematote žemės.
 • Nevažiuokite per gilų vandenį, jei jis yra aukščiau nei jūsų durelių dugnas.
 • Jei susidūrėte su tokio tipo kelio užliejimu, apsisukite ir ieškokite kito kelio. Sustokite ir išlaukite, jei vienintelis kelias užtvertas.

2. Žinokite, ką daryti, jei pradedate slysti

Slydimas šlapiame kelyje gali būti bauginantis, tačiau, kaip ir bet kurioje avarinėje situacijoje, svarbiausia išlikti ramiam. Tada pažiūrėkite, kur norite važiuoti, atleiskite koją nuo akceleratoriaus pedalo ir švelniai vairuokite norima kryptimi. Venkite stabdymo ir niekada nespauskite stabdžių.

 • Kad išvengtumėte slydimo, stabdykite prieš įvažiuodami į posūkį ar vingį, o prieš posūkį atleiskite koją nuo stabdžių.

Išvada

Vairavimas lyjant lietui reikalauja papildomo dėmesio ir atsargumo priemonių. Būtina išlaikyti saugų važiavimo greitį, padidinti atstumą ir naudoti lietaus sąlygoms tinkamas padangas. Reguliari transporto priemonės techninė priežiūra, pavyzdžiui, susidėvėjusių valytuvų keitimas ir stabdžių patikra, taip pat gali padėti užtikrinti jūsų saugumą važiuojant per lietų. Nepamirškite susikaupti, venkite staigių judesių ir stebėkite kitus vairuotojus, kuriems gali būti sunku susidoroti su oro sąlygomis. Laikydamiesi šių patarimų galėsite saugiai ir užtikrintai vairuoti lietingomis oro sąlygomis. Likite saugūs kelyje!

Šaltinis: hseblog.com