Kas laukia autonominio transporto rinkos 2022 m.?

Kas laukia autonominio transporto rinkos 2022 m.?
Photo by Bernd Dittrich / Unsplash

Nepaisant visų pastarųjų metų nesklandumų autonominių transporto priemonių (AV) kelyje ir pramonės dėmesio elektra varomoms transporto priemonėms, 2022 m. AV subręs ir toliau nuosekliai tobulės. Laukia metai, per kuriuos novatoriškos AV taps pažangesnės ir labiau paplitusios nei bet kada anksčiau. Viso pasaulio miestuose pradedami robotų taksi bandymai ir net komercinių paslaugų plėtra, todėl automobilių pramonė pagaliau formuoja aiškią bendrą AV ateities viziją. Neseniai paskelbtoje tyrimo ataskaitoje prognozuojama, kad iki 2026 m. pasaulinė autonominių automobilių rinka pasieks 64,88 mlrd. JAV dolerių, o 2020 m. - 23,33 mlrd.
Kadangi dideli AV pramonės žingsniai jau beveik užbėgo už akių, o sparti plėtra laukia už posūkio, natūralu, kad kyla klausimas, kas laukia AV rinkos 2022 m. Toliau pateikiamos trys tendencijos, kurių galima tikėtis ateinančiais metais.

Savarankiško vairavimo branda

Dėl inovatyvių rinkos lyderių, tokių kaip "Waymo", "Cruise", "AutoX" ir kitų, ateinančiais metais savavaldžio vairavimo galimybės keleivinėse transporto priemonėse nuolat ir stabiliai tobulės brandos požiūriu. Tikėtina, kad daugelis ateinančių pokyčių bus daugiausia orientuoti į komercinį 3 lygio (L3) autonomijos užtikrinimą.

2022 m. taip pat galime tikėtis sulaukti pirmųjų teisės aktais patvirtintų komercinių L3 savaeigių lengvųjų automobilių debiutų, kuriuos ribotose geografinėse teritorijose pradės prabangūs prekių ženklai, o tokie prekių ženklai, kaip BMW ir "Mercedes-Benz", pirmieji komerciniais tikslais pasiūlys L3 serijinius automobilius Vokietijoje. Įsitvirtinusių prabangių prekių ženklų įėjimas į AV rinką padės paskatinti būtinų reguliavimo sistemų kūrimą visame pasaulyje, kaip tai buvo pastebėta Vokietijoje, kuri šiuo metu yra vienintelė vieta, kur "Mercedes-Benz" turi leidimą naudoti savo L3 savaeiges sistemas. L3 lengvųjų automobilių komercializavimas padės sumažinti AV technologijų sąnaudas, nes pradės didėti tiekimo grandinės apimtys.

Nors L3 patobulinimai bus pirmieji, kurie įgaus realią pasaulinę reikšmę, 2022 m. AV rinkoje taip pat galima tikėtis, kad antrinėje rinkoje įrengti automobiliai išbandys L4 savaeiges sistemas. Pavyzdžiui, "Hyundai" ketina debiutuoti su visiškai autonominiu automobiliu Seulo centro keliuose 2022 m. pirmoje pusėje, o tai atvers vartus kitiems gamintojams išbandyti L4 sistemas ir sukurs precedentus kitoms jurisdikcijoms, kaip pakeisti taisykles, kad būtų galima dalytis keliais su autonominiais automobiliais.
Vis labiau tobulėjant technologijoms, bandymų procesas ir kreipimasis dėl masinio patvirtinimo vyks iškart po to. Nors L5 autonominių lengvųjų automobilių pramonė nesulauks iki 2020-ųjų pabaigos ar 2030-ųjų pradžios, tačiau ateinančiais metais L3 ir L4 autonominių transporto priemonių bandymai ir reguliavimo bandymai bus dominuojanti AV rinkos dalis.

Komercinės transporto priemonės be vairuotojo

Lengvieji automobiliai jau seniai yra automobilių rinkos centre, tačiau, kadangi ši technologija vis dar yra per brangi, komercinių transporto priemonių savivaldžio transporto diegimas turi tokį patį, o gal net didesnį potencialą. Bepiločių transporto priemonių komercializavimas prasidės nuo AV diegimo tolimojo susisiekimo sunkvežimių ir paskutinės mylios pristatymo srityse. Vis daugiau bendrovių dėmesį sutelks į platesnį komercinį pristatymą ilgais ir trumpais atstumais. Šią tendenciją jau dabar įtvirtina tokios bendrovės kaip "Waymo Via" ir "Aurora", kurios kiekviena yra savo krovininių sunkvežimių be vairuotojo gamybos etape.

Tikimasi, kad autonominiai sunkvežimiai į kelius išriedės anksčiau nei masinės rinkos autonominiai automobiliai tiek dėl techninių, tiek dėl finansinių priežasčių: krovininių sunkvežimių aukštis ir forma leidžia užtikrinti geresnį jutiklių matymo lauką, be to, juose galima lengvai įrengti papildomus jutiklius; jie paprastai važiuoja iš anksto nustatytais žinomais maršrutais, todėl jų logika be vairuotojo nėra tokia sudėtinga; be to, jų geresnė investicijų grąža, palyginti su privačiomis transporto priemonėmis, pritraukė lėšų antplūdį.

AV sunkvežimių lyderiai daug dėmesio skyrė 8 klasės vilkikų su puspriekabėmis kūrimui, o vos aštuonios pradedančiosios įmonės savavaldžių sunkvežimių iniciatyvoms bendrai surinko 1,4 mlrd. Bendrovė "Aurora Innovation" jau bendradarbiauja su logistikos paslaugų teikėjais, dalijimosi automobiliais tinklais, transporto priemonių gamintojais ir automobilių parkų valdymo bendrovėmis, kad paspartintų savaeigės technologijos komercializavimą, o bendrovė "Embark", naudodama savaeigę programinę įrangą, galinčią aprūpinti bet kurį automobilių parką, siekia, kad 700 mlrd. dolerių per metus kainuojanti sunkvežimių pramonė taptų dar saugesnė, tvaresnė ir efektyvesnė.

Sunkvežimiai be vairuotojų jau išvažiuoja į greitkelius, nes laivybos bendrovės vis dažniau ieško autonominių technologijų, kad patenkintų didėjančią prekių paklausą. Galbūt 2022-ieji ir nebus jų įsigalėjimo metai, tačiau jais atsiras daugiau savaeigių pristatymo transporto priemonių pilotų, išplėsiančių spindulį, kuriuo šie sunkvežimiai galės veikti.

AV gamybos sąnaudos mažės

Dabartinės robotų-automobilių kainos prognozės skiriasi - "Waymo" gaminio kaina siekia apie 180 000 JAV dolerių, o kiti modeliai gali kainuoti kelis šimtus tūkstančių. Nepaisant prieštaringų skaičiavimų, artimiausiais metais, kai jutikliai ir techninė įranga taps pigesni, kainos mažės.

Auganti AV pradedančioji įmonė "DeepRoute.ai" išleido "DeepRoute-Driver 2.0" - paruoštą 4 lygio sistemą, kuri kainuoja vos 10 000 JAV dolerių - palyginti nedidelę kainą, palyginti su tuo, kur pramonė buvo iki šiol. Kadangi LiDAR produktų (kurie sudaro apie 50 % sąnaudų) tiekimo grandinė toliau vystosi ir jų apimtys didėja, kadaise buvusios pernelyg didelės kainos mažės ir jie taps tinkami masinei gamybai. Pavyzdžiui, LiDAR pradedančioji įmonė "Innovusion" gali parduoti LiDAR sprendimus automobilių gamintojams už maždaug 1 000 JAV dolerių už vienetą ir 100 000 vienetų per metus - palyginti nedidelė apimtis automobilių pramonei.

Kiekvieną dieną AV vis labiau artėja prie vairavimo kultūros, nes tiek automobilių gamintojai, tiek technologijų bendrovės stengiasi tobulinti sudėtingas technologijas, kurios leidžia transporto priemonėms pačioms vairuoti. Išvardytos tendencijos tik atskleidžia automobilių pramonės ateitį. Prasidėjus 2022 m., šie pramonės pasiekimai ir toliau sparčiau progresuos, todėl miestuose ir greitkeliuose vis dažniau pasirodys AV transporto priemonės. Nors prireiks laiko, kad vairuotojai visame pasaulyje paleistų vairą iš rankų, tereikia kelių pramonės lyderių ir pažangių novatorių, kurie norės juos ten nuvesti.

Šaltinis: automotiveworld