Mobilumas 2022 m.: iššūkiai, sprendimai ir ko tikėtis

Mobilumas 2022 m.: iššūkiai, sprendimai ir ko tikėtis
Photo by Denys Nevozhai / Unsplash

Po truputį įsibėgėjant 2022 m. galime apmąstyti, kaip stipriai 2021 m. pakeitė mobilumo sektoriaus vaizdą. Visoje Europoje stebėjome sparčius pokyčius elektrinių transporto priemonių (EV), automatizavimo ir asmeninių kelionių srityse, dėl kurių mūsų prioritetai nuo viešosios infrastruktūros persikėlė į saugą, kol trikdantis pandeminis klimatas išlieka.

Nors šie pokyčiai tapo iššūkiu vartotojams, įmonėms ir vietos taryboms, jie suteikė svarbių galimybių inovacijoms ir plėtrai visoje Europoje. Tai pabrėžiama "EasyPark" sudarytame "Ateities miestų indekse", pagal kurį Danija yra technologiškai pažangiausias miestas, turintis nuo 600 000 iki 3 mln. gyventojų, po jos eina Švedija ir Norvegija. Svarstant apie transportą ir Europą, kokie pokyčiai vyksta ir kaip jie paveiks parkavimo ir mobilumo sritį 2022 m.?

Automobilių parkavimo sprendimų paieška pasitelkiant technologijas

Nors skaitmeninių sprendimų paprastumas ir patogumas gerokai palengvino automobilių stovėjimo aikštelėse patiriamą stresą, vis dar lieka nepasitenkinimo atvejų. Dažnai pasitaiko problemų, susijusių su patalpų trūkumu, vietos ieškojimu ir mažomis mokėjimo galimybėmis, kurios skatina neigiamą požiūrį. Šiandien vairuotojai reikalauja tokių pat skaitmeninių patogumų mobilumo srityje, kaip ir kitų vartojimo prekių ir paslaugų srityje.

2022 m. šiuos lūkesčius vis dažniau patenkins atviri duomenų tinklai. Jie leis naudoti dirbtinio intelekto navigacijos priemones, realiuoju laiku teikiančias informaciją apie automobilių stovėjimo aikštelių prieinamumą ir tikslią buvimo vietą vairuotojams per išmaniojo telefono pranešimus arba jų pačių informacinės ir pramogų sistemos ekranus - kai kurie modeliai bus tokie skaitmeniškai pažangūs, kad juos pagrįstai bus galima laikyti "išmaniaisiais telefonais ant ratų".

Tikėtina, kad šiose naujos rūšies išmaniosiose transporto priemonėse bus įrengti automobilyje įdiegti mokėjimo sprendimai. Šiandien vairuotojai turi privažiuoti, pastatyti automobilį, tada išsitraukti telefoną ir sumokėti už automobilio stovėjimą negrynaisiais pinigais. 2022 m. ši seka keletui laimingųjų bus kur kas paprastesnė, nes jų automobiliai automatiškai atliks visus mokėjimo veiksmus. Ne tik automobilių stovėjimo aikštelėse, bet ir kituose atviruose duomenų tinkluose klientai gaus svarbią informaciją apie įvairias paslaugas, kuriomis siekiama užtikrinti patogias keliones; pavyzdžiui, apie elektromobilių įkroviklius, neįgalių vairuotojų galimybes naudotis transporto priemonėmis, oro kokybę ir kt. Tai atitiks vairuotojų lūkesčius ir teigiamai pakeis visuomenės požiūrį į automobilių parkavimą.

Konkurencijos nauda

Nors dienos, kai reikėjo ieškoti grąžos, kad sumokėtumėte už automobilių stovėjimą, beveik baigėsi, su mokėjimu susijusi trintis išlieka. Vairuotojai tikisi, kad skaitmeninė patirtis bus sklandi, patogi ir išmani. Tačiau dėl automobilių stovėjimo paslaugų teikėjų gausos ir įvairovės vairuotojams tenka atsisiųsti (arba pakartotinai atsisiųsti) kelias programėles, įvesti mokėjimo duomenis ir pakartotinai pildyti asmeninę informaciją.

Daugeliu atžvilgių dubliuoti programėles yra dar labiau varginantis dalykas, nei iškrapštyti paskutinius 20 centų. Vietoj to, leidimas keliems skaitmeninio parkavimo paslaugų teikėjams veikti toje pačioje automobilių stovėjimo aikštelėje turėtų būti laikomas patogia ir strategine ateinančių metų galimybe.

Konkurencija yra sveika, skatinanti automobilių stovėjimo aikštelių paslaugų teikėjus tobulinti savo žaidimą patogumo ir prieinamumo srityje. Užuot naršę po daugybę skirtingų programėlių, naudodamiesi viena platforma vairuotojai galės pasirinkti jiems priimtiniausią mokėjimo paslaugą, taip supaprastindami ir palengvindami parkavimo procesą. Tai gera žinia ir vietos valdžios institucijoms. Tai sumažins sudėtingumą ir išlaidas, susijusias su konkursų procesais ir tiekėjų keitimu, ir padės skatinti skaitmeninių technologijų skvarbą, nes vairuotojams taps paprasčiau naudotis automobilių stovėjimo paslaugomis.

Naujojo elektromobilių amžiaus pradžia

Europoje pradedami įgyvendinti svarbiausi sisteminiai pokyčiai, skatinantys pereiti prie elektromobilių, o Norvegija ir Vokietija pagal "rEV indeksą" užima pirmąsias tris vietas.  Norint pasiekti klimato kaitos tikslus ir atsisakyti priklausomybės nuo iškastinio kuro, būtina ir toliau dėti šias pastangas. Todėl 2022 m. visame žemyne daugės elektromobilių įkrovimo stotelių. Tačiau daugelis nerimauja dėl įkrovimo paslaugų teikėjų trūkumo, nes greitojo įkrovimo taškų infrastruktūros yra nedaug. Elektromobilių įkrovimo paslaugų teikėjų konkurencijos ir bendros strategijos nebuvimas gali stabdyti spartų tinkamos infrastruktūros spartinimą.

Su elektromobilių įkrovimu neatsiejamas ir elektromobilių parkavimas. Vairuotojai nori patogių "Plug-Pay-and-Play" variantų, kurie sujungtų stovėjimą ir įkrovimą, kol jie užsiima savo reikalais, ir nereikėtų skirti daugiau laiko įkrovimui "papildyti". Kad tai taptų realybe, reikia supaprastintos skaitmeninės sistemos, kuri leistų vairuotojams vienu metu mokėti už stovėjimą ir įkrovimą. Skandinavijoje tai jau daroma šiandien, o kitose rinkose tai turi būti prioritetas per ateinančius 12 mėnesių, nes jose siekiama sušvelninti klimato kaitą pasitelkiant švaresnį transportą.

COVID atkūrimo prioritetų nustatymas

Vis dar nerimaujant dėl COVID saugumo, daugelis ir toliau vengia naudotis viešuoju transportu ir pirmenybę teikia saugiam automobiliui. Atsigavimo po pandemijos laikotarpiu reikia vengti visko, kas atgraso žmones nuo lankymosi sergančių miestų centruose ir miestuose.

Vairuotojų baudimas didelėmis baudomis ar padidintomis automobilių stovėjimo kainomis yra bukas įrankis, kuris gali duoti atvirkštinį efektą. Nors tai gali trumpam įnešti pinigų į savivaldybių biudžetą, didelės automobilių stovėjimo kainos ir baudos atgraso lankytojus nuo lankymosi tuo metu, kai vietos ekonomikai reikalingos stabilios ir tvarios pajamos. Kitais metais, kol vyksta ekonomikos atsigavimas, savivaldybės turi atidžiai apsvarstyti šią pusiausvyrą.
Atvirosios rinkos skatinimas

Gali atrodyti optimistiška manyti, kad vienas sprendimas išspręs šias nesuskaičiuojamas problemas, bet galbūt taip ir bus. Atvira automobilių stovėjimo rinka - keli toje pačioje teritorijoje veikiantys be grynųjų pinigų veikiantys automobilių stovėjimo sprendimai - jau daro didelę pažangą ir yra populiari užsienyje, todėl teikia naujų vilčių. Jau dabar kai kuriose žemyno dalyse vairuotojai gali naudotis keliais pardavėjais, iš kurių gali rinktis, kaip sumokėti už automobilių stovėjimą. Tai skatins parkavimo paslaugų teikėjus diegti naujoves ir siūlyti geriausią įmanomą patirtį, o paslaugas valdantiems subjektams suteiks papildomo patikimumo ir efektyvumo.

Kai vis daugiau Europos miestų pradės naudoti atvirąją rinką, nauda tik didės. Automobilių stovėjimo paslaugų teikėjai ir trečiosios šalys, galinčios saugiai dalytis svarbiais duomenų taškais ir jais naudotis, skatina geresnių skaitmeninių paslaugų teikimą ir padeda demokratizuoti duomenis. Toks požiūris yra neabejotinas ir turėtų tapti pagrindine strategija nuo 2022 m. ir vėliau.

Originalų straipsnį rasite čia