Patarimai perkant pirmąjį automobilį

Patarimai perkant pirmąjį automobilį
Photo by Hareez Hussaini / Unsplash

Automobilio pirkimas yra viena didžiausių investicijų jūsų gyvenime. Jei niekada anksčiau nepirkote automobilio, šis procesas gali atrodyti dar baisesnis. Jau nekalbant apie svaiginančią naujų ir naudotų automobilių pasiūlą, kurią siūlo prekybos salonai, privatūs pardavėjai ir aukcionų namai, dėl kurios gali apsisukti galva.
Šio straipsnio tikslas - informuoti pirmojo automobilio pirkėjus (tokius kaip jūs) apie automobilio pirkimo procesą ir padėti žengti reikiamus žingsnius, kad turėtumėte savo pirmąjį ratų komplektą.

Biudžeto planavimas

Pirmasis žingsnis perkant naują automobilį yra biudžeto sudarymas.  Jis turi būti lankstus, bet visada turėkite omenyje didžiausią kainą ir būtinai jos laikykitės.
Įsitikinkite, kad į maksimalią kainą įskaičiuotos visos papildomos išlaidos, pavyzdžiui, išlaidos kelyje (pvz., žyminis mokestis, registracija, CTP draudimas ir pristatymas per atstovybę). Taip pat turite įsitikinti, kad galėsite padengti nuolatines norimo automobilio eksploatavimo ir priežiūros išlaidas.
Automobilis su mechanine pavarų dėže paprastai yra pigesnis už automatinę pavarų dėžę, jo techninė priežiūra kainuoja mažiau, o benzininius automobilius paprastai yra pigiau pirkti ir prižiūrėti nei dyzelinius. Taip pat turėtumėte atsižvelgti į automobilio dydį. Jei turite šeimą, dviejų durų kupė vargu ar bus tinkamas. Vietoj jo gali tekti rinktis sedaną arba universalų automobilį, kuris greičiausiai bus brangesnis.

Taip pat reikia galvoti apie ilgalaikes degalų sąnaudas. Nors dyzeliniai automobiliai gali būti iki trečdalio ekonomiškesni, sutaupytas lėšas beveik panaikina tai, kad dyzelinas yra brangesnis už benziną.

Taip pat reikia atsižvelgti į nuolatines techninės priežiūros išlaidas. Nepamirškite, kad tam tikrų markių ir modelių automobilių techninė priežiūra yra brangesnė nei kitų (pvz., prabangių europietiškų automobilių).
Pagalvokite, kam ketinate naudoti automobilį, ir nuspręskite, kurios savybės yra svarbiausios. Važinėjate bekele ar vežate vaikus į mokyklą? Variklio galia ar degalų ekonomija?  Saugumas ar kompaktiškumas?

Sudarykite visų kriterijų sąrašą ir nustatykite jų prioritetus; stenkitės, kad priimant sprendimą neatsispindėtų emocijos.
Jei reikia pagalbos renkantis, Caramba yra visuomet pasiruošusi Jums padėti. Drąsiai susisiekite ir klauskite!

Privatus pardavimas vs pardavėjas vs aukcionas

Nusprendus pirkti automobilį, kitas sprendimas, kurį teks priimti, - iš ko jį pirkti. Automobilių prekybos salonai dažnai yra saugiausias pasirinkimas, ypač jei perkate naudotą transporto priemonę. Taip yra todėl, kad licencijuoti pardavėjai gali suteikti jums automobilio garantiją.

Jei per garantinį laikotarpį arba nuvažiuotų kilometrų skaičių (priklausomai nuo to, kas įvyks anksčiau) automobiliui kas nors sugenda, pardavėjas privalės tai sutvarkyti be jokių papildomų išlaidų.
Be to, pardavėjai paprastai siūlo finansavimą, todėl už automobilį galite sumokėti per tam tikrą laiką. Dauguma jų mielai priims jūsų seną automobilį, kad kompensuotų kainą.

Privatūs pardavėjai neturi „pridėtinių išlaidų“, o tai reiškia, kad jie paprastai nori ir gali parduoti automobilį už gerokai mažesnę kainą. Trūkumas tas, kad jie neprivalo jums pasakyti, pavyzdžiui, ar automobilis yra skolingas.
Todėl prieš pirkdami turėtumėte atlikti istorijos patikrinimą, dar vadinamą VIN paieška arba ataskaita.
Skirtingai nei prekybos salonai, privatūs pardavėjai nesuteiks jums garantijų, kad galėtumėte apsidrausti, jei automobilis sugestų. Todėl turėtumėte kreiptis į nepriklausomą mechaniką, kad šis atliktų automobilio patikrinimą prieš pirkimą.

Nors aukcionuose automobiliai paprastai būna pigesni, rizika nusipirkti „citriną” yra didesnė. Taip yra dėl to, kad prieš pateikdami pasiūlymą laimėti aukcioną greičiausiai neturėsite galimybės nuodugniai apžiūrėti ar išbandyti automobilį.

Naujo automobilio pirkimas

Prieš eidami į prekybos saloną pirkti naujo automobilio, pasidomėkite juo. Taip būsite geriau informuoti apie specifikacijas, kainas ir nepriklausomas apžvalgas. Jei į derybas eisite pasiruošę, pardavėjas turės mažiau galimybių jumis pasinaudoti.

Nešvaistykite pinigų nereikalingiems priedams, kurie didina kainą, bet neduoda jokios akivaizdžios naudos arba jos duoda nedaug. Visų pirma perskaitykite smulkųjį šriftą, pavyzdžiui, apie pratęstas garantijas, nes kai kurios iš jų verčia jus atlikti automobilio techninę priežiūrą pas pardavėją, o tai ilgainiui gali kainuoti brangiau.
Nebijokite derėtis! Jei pasirinksite tinkamą laiką ir sumaniai derėsitės, galbūt pavyks gerokai sumažinti kainą. Pardavėjai turi pardavimų tikslus. Jei automobilį perkate ketvirčio ar pardavimo mėnesio pabaigoje, jie gali būti pasirengę derėtis daugiau nei įprastai.

Be to, nepamirškite, kad naujas nebūtinai reiškia „naujas“. Automobiliai turi pagaminimo datą ir atitikties lentelę.
Dėl gabenimo laiko gali būti skirtumas tarp šių dviejų datų. O prieš išvažiuodami iš salono, būtinai pasirūpinkite automobilio draudimu.

Naudoto automobilio pirkimas

Kaip ir perkant naują automobilį, taip ir perkant naudotą, dar svarbiau gerai pasidomėti.

Nuspręskite, kokio automobilio norite ir kokios būklės jis turi būti. Norėsite pamatyti automobilio techninės priežiūros istoriją, kuri parodys, kaip gerai jis buvo prižiūrimas ir ar nebuvo pasikartojančių problemų. Automobilis, kuris turėjo kelis savininkus ir nuvažiavo daug kilometrų, tikriausiai jau baigiasi jo eksploatavimo laikas.
Tuo tarpu vieno savininko automobilis, kurio rida yra nedidelė, greičiausiai užtikrins, kad važiuosite be rūpesčių. Labai kruopščiai apžiūrėkite transporto priemonę. Ieškokite trūkumų ar apgadinimų (arba bandymų paslėpti apgadinimus).
Visada patikrinkite po variklio dangčiu, kad įsitikintumėte, jog variklio skyrius švarus (ir variklio alyva yra geros būklės. Patikrinkite, ar padangų protektorius dar pakankamas, ar veikia priekiniai žibintai ir posūkių rodikliai. Jei turite patikimą draugą, kuris išmano apie automobilius, pakvieskite jį į apžiūrą, kad jis būtų antroji akių pora.
Nepriklausomai nuo to, ar tai privatus pardavėjas, ar prekybos atstovybė, įsitikinkite, kad automobilis turi techninės apžiūros taloną, kuris nėra senesnis nei 30 dienų.

Bandomieji važiavimai
Bandomasis važiavimas yra geriausias būdas įsitikinti, kad automobilis atitinka jūsų lūkesčius. Tai galimybė nustatyti, ar automobilio salonas yra pakankamai erdvus ir patogus, taip pat įvertinti važiavimo, vairavimo, pagreičio, stabdymo, tylumo ir matomumo savybes.
Jei bandote naudotą automobilį, jis turėtų iš karto užsivesti, o automobilio variklis neturėtų skleisti jokių keistų garsų. Jo pakaba turėtų būti tyli ir sklandžiai važiuoti nelygiu keliu. Jei automobilis dejuoja, girgžda, šiek tiek trūkčioja ar šokinėja, gali būti, kad jis turi važiuoklės problemų. Taip pat turėtų veikti automobilio oro kondicionavimo sistema.

Mechaniniai patikrinimai
Jei po bandomojo važiavimo vis dar domitės automobiliu, kitas žingsnis - leisti jį patikrinti nešališkam mechanikui. Pardavėjas turėtų leisti jums apžiūrėti automobilį; jei neleidžia, laikykite tai įspėjamuoju ženklu, kad automobilis gali turėti paslėptų problemų.
Jei viskas patikrinta ir nusprendėte pirkti, praneškite apie pirkinį atitinkamoms transporto institucijoms ir būtinai pasirūpinkite automobilio draudimu.