Saugos diržų segėjimo svarba gelbstint gyvybę

Saugos diržų segėjimo svarba gelbstint gyvybę
Photo by Remy Lovesy / Unsplash

Automobilis tapo neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalimi mūsų sparčiai besivystančiame pasaulyje. Prisisegame diržus ir išvažiuojame, dažnai nė nesusimąstydami. Tačiau kaip dažnai nustojame galvoti apie patį prisisegimo veiksmą ir jo svarbą gelbstint gyvybę

Šiame straipsnyje nagrinėsime mokslinius saugos diržų pagrindus, paneigsime paplitusius mitus ir pabrėšime saugos diržų naudojimo svarbą įvairioms amžiaus grupėms, įskaitant vaikus. Nuo pagrindinių saugos diržų veiksmingumą lemiančių mechanizmų iki įstatymų ir taisyklių, įpareigojančių juos naudoti, siekiame išsamiai apžvelgti, kodėl saugos diržai yra daugiau nei tik automobilio interjero dalis. Jie, be abejonės, yra svarbiausia saugos priemonė.

1. Sumažina mirties galimybę

Pagrindinis saugos diržo privalumas yra tas, kad jis net 50 % sumažina mirties tikimybę autoavarijos metu. Tyrimai atskleidė, kad saugos diržų naudojimas iš tikrųjų gali daugiau nei perpus sumažinti sužeidimų ir mirties tikimybę. Jau vien ši statistika rodo, kaip svarbu nuosekliai naudoti saugos diržą važiuojant transporto priemone.

2. Apsaugo nuo fizinės žalos

Saugos diržai ne tik sumažina mirtinų nelaimingų atsitikimų riziką, bet ir atlieka svarbų vaidmenį apsaugant nuo galvos, kūno ir galūnių sužalojimų susidūrimo metu. Jie tvirtai laiko jus vietoje ir apsaugo nuo bukos jėgos traumos, kuri gali sukelti rimtus vidaus organų sužalojimus ar organų pažeidimus. Be to, saugos diržai gali gerokai sušvelninti galvos sumušimo ir kitų su kaklu susijusių sužalojimų padarinius, todėl avariją išgyvensite tik minimaliai nukentėję.

3. Išvengsite teisinių pasekmių

Daugelyje šalių taikomos didelės baudos už saugos diržo nenaudojimą vairuojant. Kai kuriais atvejais už tai gresia didelės baudos ar net įkalinimas. Taigi, jei norite išvengti tokių teisinių pasekmių, išmintingiausia strategija – prisisegti saugos diržą prieš vairuojant.

4. Būsite sektinu pavyzdžiu

Saugos diržo segėjimas yra labai svarbus rodant teigiamą pavyzdį vaikams ir kitiems automobilio keleiviams. Parodydami saugumo ir teisingo saugos diržų naudojimo svarbą, skatinate aplinkinius elgtis tinkamai. Šie įpročiai ateityje gali išgelbėti jų gyvybes.

5. Saugokite transporto priemonės valdymą

Saugos diržų segėjimas staigiai stabdant ar staigiai sukant gali padėti vairuotojui išlaikyti transporto priemonės kontrolę. Įvykus avarijai, neprisisegti keleiviai gali būti nublokšti, todėl gali būti išblaškyti arba dar labiau prarasti kontrolę. Prisisegę saugos diržą užtikrinate, kad sėdėsite savo vietoje ir galėsite valdyti transporto priemonę kritiniu atveju.

6. Sušvelninsite smūgį

Saugos diržai sukurti taip, kad susidūrimo jėgą paskirstytų stipriausioms kūno dalims, pavyzdžiui, klubams ir pečiams. Tokiu būdu jie sumažina smūgio koncentraciją į kurią nors vieną kūno dalį, todėl sumažėja galimų sužalojimų sunkumas.

7. Suderinkite su oro pagalvių funkcijomis

Oro pagalvės sukurtos taip, kad veiktų kartu su saugos diržais, o ne juos pakeistų. Neprisisegę saugos diržo keleiviai gali būti nublokšti link besipučiančios oro pagalvės, kuri išsiskleidžia dideliu greičiu ir gali sužaloti. Prisisegę saugos diržą keleiviai užima tinkamą padėtį, kad galėtų saugiai pasinaudoti oro pagalvės išsiskleidimu.

8. Ekonominiai padariniai

Avarijos, kuriose dalyvauja neprisisegę saugos diržų keleiviai, dažnai baigiasi sunkesniais sužalojimais, dėl kurių patiriama daugiau medicininių išlaidų ir ilgesnis buvimas ligoninėje. Prisisegę saugos diržą galite prisidėti prie šių išlaidų mažinimo.

9. Saugos kultūros skatinimas

Saugos diržų naudojimas skatina saugos kultūrą, kuri gali apimti ne tik vairavimą. Jis skatina rūpintis asmeniniu ir kitų žmonių saugumu, o tai gali turėti įtakos sprendimams dėl alkoholio vartojimo ir vairavimo, trumpųjų žinučių rašymo vairuojant ar kitokio rizikingo elgesio.

10. Tai paprastas veiksmas, turintis reikšmingų pasekmių

Galiausiai, saugos diržą užsisegti yra paprasta užduotis – prisisegti diržą užtrunka vos kelias sekundes, tačiau susidūrimo atveju tai gali turėti didelės reikšmės. Palyginti su galimu gyvybės išsaugojimo rezultatu, šis veiksmas turėtų būti neginčytinas.

Statistiniai duomenys apie saugos diržų naudojimą ir autoįvykius

Apskaičiuota, kad visame pasaulyje saugos diržus naudoja didžioji dalis transporto priemonių keleivių. Pavyzdžiui, 2021 m. rugsėjį, JAV Nacionalinė greitkelių eismo saugumo administracija (NHTSA) pranešė, kad 2020 m. saugos diržų naudojimas sudarė apie 90,3 proc. Nepaisant tokio aukšto naudojimo lygio, milijonai vairuotojų ir keleivių vis dar neprisisega diržų, todėl kyla pavojus jų gyvybei.

Koreliacija tarp saugos diržų naudojimo ir išgyvenamumo per autoįvykius

Saugos diržų naudojimo ir išgyvenamumo autoįvykiuose ryšys yra stiprus ir gerai dokumentuotas. NHTSA duomenys rodo, kad tarp 2019 m. žuvusių keleivinių transporto priemonių keleivių 47 % nebuvo prisisegę saugos diržų. Apskaičiuota, kad 2017 m. saugos diržai išgelbėjo beveik 15 000 gyvybių. Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) teigia, kad saugos diržai maždaug perpus sumažina su avarijomis susijusių sunkių sužalojimų ir mirčių skaičių.

Moksliniai duomenys apie saugos diržus

Saugos diržai veikia pagal fizikos ir mechanikos inžinerijos principus. Kai transporto priemonė juda, tuo pačiu greičiu juda ir joje esantys keleiviai. Jei transporto priemonė staiga sustotų, pavyzdžiui, susidūrimo atveju, joje esantys žmonės dėl inercijos vis tiek judėtų toliau, o tai gali sukelti sunkius sužalojimus ar net mirtį.

Saugos diržai neutralizuoja šią inerciją. Jie tai daro paskirstydami staigaus lėtėjimo jėgą didesnėms ir stipresnėms žmogaus kūno dalims, pavyzdžiui, krūtinei, dubeniui ir pečiams. Toks jėgos pasiskirstymas padeda sumažinti bendrą smūgį bet kuriai kūno daliai.

Saugos diržų sistemą sudaro įvairios sudedamosios dalys, įskaitant diržą, įtraukiklį ir sagtį. Diržai pagaminti iš didelio atsparumo medžiagų, skirtų atlaikyti dideles jėgas. Įtraukimo mechanizmas suvynioja perteklinę diržo juostą ir, užfiksavęs staigų judesį ar susidūrimą, užsifiksuoja, kad keleivis nenugarmėtų į priekį. Sagtis saugos diržą fiksuoja vietoje.

Dažniausiai pasitaikantys klaidingi įsitikinimai apie saugos diržus

– „Saugos diržai yra nepatogūs ir varžantys“. Nors gali prireikti šiek tiek laiko priprasti prie saugos diržų, šiuolaikinės konstrukcijos pirmenybė teikiama ne tik saugumui, bet ir patogumui. Saugos diržą galima reguliuoti, kad jis geriau jums priglustų, o tai gali padėti užtikrinti patogumą.

–„Man nereikia saugos diržo trumpoms kelionėms arba važiuojant lėtai.“ Nelaimingų atsitikimų gali įvykti bet kada, net ir trumpų kelionių kaimynystėje ar važiuojant nedideliu greičiu. Tiesą sakant, dauguma autoavarijų įvyksta gana arti namų.

–„Jei mano automobilyje yra oro pagalvės, saugos diržo man nereikia.“ Oro pagalvės sukurtos taip, kad veiktų kartu su saugos diržais, o ne kaip jų pakaitalas. Neprisisegę saugos diržo galite būti nublokšti į greitai besipučiančią oro pagalvę, o tai gali sukelti rimtų sužalojimų.

–„Jei užsisegsiu saugos diržą, galiu įstrigti gaisre arba po vandeniu.“ Incidentai, susiję su ugnimi ar vandeniu, sudaro tik nedidelę automobilių avarijų dalį. Be to, saugos diržas gali apsaugoti jus nuo sąmonės netekimo ir taip padidinti jūsų galimybes išsigelbėti.

Tikrosios saugos diržų naudojimo rizikos ir naudos išaiškinimas

Nepaisant šių klaidingų įsitikinimų, saugos diržų naudojimo nauda gerokai viršija bet kokią numanomą riziką. Pagrindinė saugos diržų naudojimo nauda yra ta, kad eismo įvykio metu gerokai sumažėja mirties ir sunkių sužalojimų rizika. Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) duomenimis, saugos diržai 45 % sumažina mirties riziką ir 50 % – sunkių sužalojimų riziką.

Saugos diržai apsaugo vairuotojus ir keleivius nuo iškritimo iš automobilio avarijos metu. Neprisisegę saugos diržų žmonės 30 kartų dažniau iškrenta iš automobilio avarijos metu. Daugiau nei trys iš keturių mirtinų avarijų metu išsviestų žmonių miršta nuo sužalojimų.

Taip pat svarbu prisiminti, kad saugos diržų segėjimas apsaugo jus ir kitus transporto priemonės keleivius. Avarijos metu neprisisegti keleiviai gali tapti sviediniais, kurie gali sužeisti arba nužudyti kitus automobilyje esančius asmenis.

Saugos diržų vaidmuo užtikrinant vaikų saugumą

Vaikų sauga transporto priemonėse yra labai svarbi, o saugos diržai – esminis aspektas. Tačiau standartiniai saugos diržai yra skirti suaugusiesiems ir gali būti netinkamai apsaugoti vaikus dėl jų mažesnio dydžio ir kitokių proporcijų. Todėl reikia naudoti vaikams skirtas apsaugos priemones, pavyzdžiui, automobilines kėdutes.

Kūdikius ir mažamečius vaikus reikėtų sodinti į galine kryptimi atsuktas automobilio sėdynes, nes jos geriausiai apsaugo jų galvą, kaklą ir stuburą avarijos metu. Kai vaikai išauga iš šių kėdučių, jie turėtų persėsti į į priekį atsuktą automobilio kėdutę su saugos diržais.

Vaikams augant toliau, jie turėtų persėsti į kėdutę su stiprintuvu. Šios sėdynės paaukština vaiką, kad diržas tinkamai priglustų prie stipresnių kūno dalių, t. y. krūtinės, raktikaulio vidurio ir klubų, o ne prie kaklo ir pilvo.

Šie vaikams skirti saugos diržai yra labai svarbūs apsaugant vaikus nuo rimtų sužalojimų avarijos atveju, nes jie tolygiau paskirsto smūgio jėgą ant viso kūno ir apsaugo nuo jautrių vietų.

Išvada

Moksliniai įrodymai aiškūs ir nedviprasmiški: saugos diržai gelbsti gyvybes. Nacionalinės greitkelių eismo saugumo administracijos duomenimis, jie yra vienintelė veiksmingiausia eismo saugos priemonė, padedanti išvengti mirčių ir sužalojimų.

Paneigėme paplitusius mitus, pabrėžėme, kad saugos diržai atlieka itin svarbų vaidmenį užtikrinant vaikų saugumą, ir pateikėme griežtą statistiką, kuri pabrėžia jų svarbą. Tačiau svarbiausia išvada yra pati paprasčiausia: visada prisisekite diržus, nesvarbu, kaip toli ar greitai važiuojate.

Šaltinis:hseblog.com