ES teisinė sistema: Atrodo, kad raktas į sėkmingą autonominį vairavimą jau rasta

ES teisinė sistema: Atrodo, kad raktas į sėkmingą autonominį vairavimą jau rasta
Photo by Erik Mclean / Unsplash

Autonominis vairavimas yra viena revoliucingiausių šių laikų technologijų. Iki šiol proveržio trūko - taip pat ir dėl teisinės sistemos trūkumo. Tačiau dabar atrodo, kad raktas jau rastas.

Išmanus ir automatizuotas eismo maršrutų planavimas mažina spūstis ir užtikrina optimalų transporto priemonių eksploatavimą. Tai yra autonominio vairavimo idealas. Robotizuoti sunkvežimiai, kurie autonomiškai pristato prekes į paskirties vietas, jau egzistuoja. Trūksta tik vieningos Europos teisinės sistemos. Hogan Lovells verslo konsultantai turi aiškią rekomendaciją, kuri galėtų greitai išspręsti problemas.

Didėja pasitikėjimas autonominėmis transporto priemonėmis

Atsisakius kontrolės ir įsėdus į autonominio vairavimo automobilį reikia pasitikėjimo. Visuomenėje jo vis dar trūksta. Tačiau nauja apklausa rodo kitokį vaizdą.
Vokietijoje dirbtinis intelektas už vairo jau nebėra kliūtis žmonėms sėsti į transporto priemonę. Beveik visi (99,8 proc.) gali įsivaizduoti, kad naudosis autonomine transporto priemone. Kiek daugiau nei prieš metus tokių buvo 93 procentai, o prieš dvejus metus - tik 77 procentai, rodo skaitmeninės asociacijos "Bitkom" apklausa.
Autonominio vairavimo technologijos pastaraisiais metais padarė didelę pažangą.
"Daugelyje eismo situacijų savaeigės transporto priemonės jau seniai yra saugesnės nei tos, kurias valdo žmogus, - sako "Bitkom" prezidentas Achimas Bergas. "Vokietija turi puikią pradinę poziciją, nes įstatymas dėl autonominio vairavimo suteikė atitinkamą teisinį pagrindą kelių eismui."

Du trečdaliai (66 proc.) respondentų naudotųsi autonominiais autobusais. Šeši iš dešimties (62 proc.) įsivaizduoja, kad galėtų sėsti į savaeigį asmeninį automobilį, mikroautobusą ar savaeigį taksi. Tačiau tik nedaugelis respondentų tiki proveržiu artimiausiais metais. Po 20 metų tai atrodo realiau. 18 proc. respondentų teigia, kad tai įvyks po 15 metų, o 31 proc. daro prielaidą, kad po 20 metų. 22 proc. nesitiki proveržio dar po 25 metų.

Tuo tarpu ES diskutuojama dėl vieningos autonominio vairavimo teisinės sistemos.

Pirmoji ES teisinė sistema: Stebinanti rekomendacija

Verslo teisės advokatų kontora baltojoje knygoje pasisako už lankstumą kuriant pirmąją ES teisinę sistemą, skirtą autonominių transporto priemonių įvedimui į rinką. Tai gali nustebinti - juk dauguma suinteresuotų šalių linkusios manyti, kad bus taikoma griežta teisinė sistema. Pasak "Hogan Lovells", daugiausia dėmesio turėtų būti skiriama lankstumui, saugumui ir būsimiems pramonės pokyčiams. Iš visų šalių nuo to nukrypsta Vokietija.

"Vokietija buvo pirmoji šalis, kuri automatizuotą vairavimą reglamentavo vieninga sistema. Mes tai labai sveikiname", - sako Renata Jungo Brüngger, "Daimler AG" valdybos narė, vientisumo ir teisės skyriaus vadovė.

Tačiau įstatymas nereglamentuoja autonominio vairavimo, kai vairuotojai tampa visateisiais keleiviais (5 lygis). Be to, 2016 m. federalinė vyriausybė sudarė etikos komisiją, kuri spręs teisinius ir etinius autonominio vairavimo klausimus.

2021 m. spalio 20 d. Europos Komisija visoms 27 valstybėms narėms pateikė vadinamojo ES ADS reglamento projektą (sutrumpintai - "automatizuoto vairavimo sistema" arba "ADS"). Tai svarbus žingsnis prieš lapkričio mėn. įvyksiančias pirmąsias viešas konsultacijas. Be kita ko, reglamento projekte nustatomos autonominių transporto priemonių tipo patvirtinimo taisyklės, susijusios su jų automatizuoto vairavimo sistema.

Vokietija taip pat laiko save pirmaujančia autonominio vairavimo srityje. Federalinė vyriausybė pati skatina autonominių automobilių mokslinius tyrimus ir plėtrą. Ateities mobilumas turėtų būti saugus, nekenksmingas aplinkai ir orientuotas į vartotoją. 2017 m. birželio 21 d. jau įsigaliojo Automatizuoto vairavimo įstatymas (Kelių eismo įstatymo pakeitimas). Buvo reglamentuotos autonominio automobilio vairuotojų teisės ir pareigos. Be kita ko, jame nustatyta, kad automatizuotos sistemos (3 lygio) tam tikromis sąlygomis gali perimti vairavimo užduotį. Tačiau vairuotojas vis tiek yra būtinas.

Autonominis vairavimas: Kokie yra lygiai?

3 lygis? Ką tai reiškia? Autonominis vairavimas yra skirtingų lygių ir technologijų etapų.

1 lygis: pagalbinis vairavimas
1 lygyje vairuotojui padeda pagalbinės sistemos, pavyzdžiui, greičio palaikymo sistema. Tačiau vairuotojas turi nuolat stebėti eismą. Vairuotojas yra atsakingas už eismo įvykius ar eismo taisyklių pažeidimus.
2 lygis: iš dalies automatizuotas vairavimas
Iš dalies automatizuotas 2 lygio automobilis gali, pavyzdžiui, automagistralėje vienu metu laikytis eismo juostos, stabdyti ir greitėti. Šiuo atveju vairuotojas taip pat kartais gali nuleisti ranką nuo vairo, tačiau jis visada turi stebėti pagalbines sistemas ir prireikus jas koreguoti.
3 lygis: aukšto laipsnio automatizuotas vairavimas
3 lygiu automobiliai važiuoja savarankiškai ir be žmogaus įsikišimo, tačiau tik ribotą laiką ir gamintojo nustatytomis tinkamomis sąlygomis. Laikraščio skaitymas vairuojant - ne problema. 3 lygio automobiliai tikriausiai pirmiausia važinės greitkeliais, kur nėra priešpriešinio eismo, o keliai nuolat fiksuojami skaitmeniniuose žemėlapiuose.
4 lygis: visiškai automatizuotas vairavimas
4 lygio automobilis gali važiuoti be keleivių. Vairuotojai taip pat gali visiškai atsisakyti transporto priemonės valdymo. Keleiviai neatsako už eismo taisyklių pažeidimus ar žalą. Inžinieriai intensyviai dirba prie visiškai automatizuotų automobilių. Tačiau avarijos su autonominiais automobiliais vis pasikartoja.
5 lygis: autonominis vairavimas
Šiuo atveju automobilyje esanti technologija įvaldo visas eismo situacijas - ar tai būtų sankryžos kirtimas, ar važiavimas žiedine sankryža. Lieka tik keleiviai, kurie vairuodami gali žiūrėti, pavyzdžiui, filmą.

Trys pagrindinės rekomendacijos dėl autonominių transporto priemonių teisinės sistemos

Baltojoje knygoje "Kelias į autonomines transporto priemones" pateikiamos pagrindinės rekomendacijos dėl autonominių transporto priemonių teisinės sistemos. Jomis turėtų būti remiamasi rengiant ES ir nacionalinio lygmens teisės aktus.

Europos transporto priemonių tipo patvirtinimo sistema:
Šiuo atveju "Hogan Lovells" rekomenduoja holistinį ir į ateitį orientuotą požiūrį. Ką tai reiškia: Pasak ekonomikos ekspertų, teisinė sistema turi būti kuo lankstesnė. Dabartinė tipo patvirtinimo sistema turėtų būti minimali. Įmonė nemato nukrypimo vien tik dėl autonominių transporto priemonių.

Reguliavimo atsakomybė ir saugos koncepcijos įrodymas:
Ekspertizė yra vienas iš raktų į autonominių transporto priemonių sėkmę. Tačiau kažkas turi prisiimti ir atsakomybę. Skirstant vaidmenis ir atsakomybę reikėtų atsižvelgti į visus susijusius ekonominius subjektus.
Venkite dviprasmybių:
Ypač kalbant apie esamą teisinę sistemą, reikėtų vengti nenuoseklumo, taip pat netikslių terminų ir apibrėžčių. Aiškumas yra trečioji rekomendacija.

Ekspertas ragina sukurti lanksčią ES reguliavimo sistemą

Patrickas Ayadas, "Hogan Lovells" pasaulinis mobilumo ir transporto lyderis, sako apie rekomendacijas:
"Turime puikią galimybę Europoje įdiegti autonomines transporto priemones. Dabartinės pastangos Europoje yra daug žadančios ir iš esmės atitinka rekomendacijas, kurias šiandien pateikėme savo baltojoje knygoje. Dabar turime laikytis visapusiško ir holistinio požiūrio į autonominių transporto priemonių tipo patvirtinimą, nes tai bus dar vertingiau ir naudingiau šiam tikslui. Technologinės inovacijos, nauji judumo sprendimai ir bendradarbiavimas bei susijungimai keičia pramonės kraštovaizdį, todėl reikia lanksčios reguliavimo sistemos - kad ji būtų veiksminga, ją reikia įgyvendinti ir taikyti tiek ES lygmeniu, tiek atskirose valstybėse narėse."


Kaip veikia autonominis vairavimas?


Autonominėse transporto priemonėse, pavyzdžiui, lengvuosiuose automobiliuose ar sunkvežimiuose, įrengti įvairūs jutikliai ir kameros, kurie veikia, pavyzdžiui, ultragarsu. Kai kurios transporto priemonės turi lazerinius skenerius. Dėl jutiklių ir kamerų automobilis kas kelias milisekundes "skenuoja" aplinką. Tačiau jiems taip pat reikia išsamios žemėlapių medžiagos, kurią jie gali suderinti naudodami jutiklius ir kameras. Atpažinti šviesoforų spalvą, kai saulė leidžiasi žemai, šiandien vis dar yra iššūkis autonominėms transporto priemonėms.
Mažesnis anglies dioksido išmetimas dėl autonominio vairavimo


Autonominis vairavimas: Iššūkis Europai

Įstatymų leidėjams tenka spręsti iššūkį kuriant teisinę sistemą, kuri sudarytų sąlygas rinkai įsitvirtinti visoje Europoje. Tik įsigaliojęs autonominio vairavimo įstatymas leidžia Vokietijos keliais važinėti autonominiams taksi, sunkvežimiams ar kitoms transporto priemonėms. ES ADS reglamento projektas formuoja autonominių transporto priemonių teisinės sistemos kūrimą Europoje. Atrodo, kad Vokietija nukrypsta nuo lankstaus ES lygmens požiūrio, nes savo projekte pateikia naują "gamintojo" apibrėžtį, priešingai nei galiojančiuose reglamentuose, kuriuose kalbama apie "transporto priemonės gamintoją". Pasak "Hogan Lovells" ekspertų, tai nėra raktas į sėkmę.

Šaltinis: https://www.ingenieur.de/technik/fachbereiche/fahrzeugbau/eu-rechtsrahmen-autonomes-fahren/