„Tesla“ užima pirmąją vietą Norvegijos lenktynėse siekiant elektromobilių tikslo

„Tesla“ užima pirmąją vietą Norvegijos lenktynėse siekiant elektromobilių tikslo
Photo by Charlie Deets / Unsplash
  • Norvegija siekia iki 2025 m. nutraukti benzininių ir dyzelinių automobilių pardavimą
  • 2022 m. Norvegijoje apie 79 proc. parduotų automobilių bus visiškai elektriniai
  • Populiariausias „Tesla Y“ modelis
  • Vyriausybė šiemet pradeda apmokestinti elektromobilius, sukeldama abejonių

OSLO, sausio 2 d. (Reuters) – Keturi iš penkių 2022 m. Norvegijoje parduotų naujų automobilių buvo varomi akumuliatoriniais varikliais, tarp kurių pirmauja „Tesla“, tačiau kai kurie pramonės atstovai teigia, kad nauji mokesčiai gali sužlugdyti šalies tikslą tapti pirmąja šalimi, kuri iki 2025 m. nutrauks benzininių ir dyzelinių automobilių pardavimą.

Elono Musko (Elon Musk) „Tesla Inc.“ (TSLA.O), gaminanti tik elektra varomus automobilius, antrus metus iš eilės Norvegijoje pardavė daugiau automobilių nei bet kuri kita markė, užimdama 12,2 % visos rinkos, aplenkdama „Volkswagen“ (VOWG_p.DE) su 11,6 %, parodė registracijos duomenys.

Nors Kinija yra didžiausia automobilių rinka apskritai, 5,5 mln. gyventojų turinčioje Norvegijoje dėl dosnių subsidijų elektromobilių dalis yra didžiausia pasaulyje, todėl ši šalis tapo bandymų poligonu automobilių gamintojams, pristatantiems modelius.

Norvegijos kelių federacijos (OFV) teigimu, 2022 m. parduotų baterijomis varomų elektromobilių (BEV) dalis padidėjo nuo 65 % 2021 m. iki 79,3 % visų naujų automobilių, palyginti su 2,9 % prieš dešimtmetį.

Norvegijos naujų automobilių pardavimai

2011–2022 m., rinkos dalis procentaisTesla Model Y buvo vienintelis populiariausias metų modelis, aplenkęs antroje vietoje likusį Volkswagen elektrinį ID.4, o trečioje – Škoda Enyaq.

Siekdama nutraukti benzininių ir dyzelinių automobilių pardavimą, naftą išgaunanti Norvegija iki šiol atleido baterijomis varomas elektrines transporto priemones nuo mokesčių, taikomų konkurentams, naudojantiems vidaus degimo variklius.

Norvegijos naujų automobilių pardavimai

2011–2022 m. rinkos dalis procentais pagal automobilio tipą

Tačiau nors mokesčių lengvatos padeda mažinti išmetamųjų teršalų kiekį, jos valstybei 2022 m. kainuos 39,4 mlrd. kronų (4,0 mlrd. JAV dolerių) negautų pajamų, teigė Finansų ministerija, o centro kairiųjų koalicinė vyriausybė siekia apriboti lengvatas aukštos klasės transporto priemonėms.

Pernai įsigijusieji elektrinį „Porsche Turbo S“ būtų sumokėję mažiausiai 1,7 mln. norvegiškų kronų, tačiau jei jis būtų apmokestintas kaip ir jo benzinu varomas analogas, kaina būtų viršijusi 2,1 mln. kronų.

Naujasis automobilių mokestis, grindžiamas svoriu, taip pat gali turėti neigiamos įtakos BEV automobilių pardavimui, nes elektrinės variklio sistemos yra sunkesnės už iškastiniu kuru varomus analogus, teigė Norvegijos automobilių federacija (NAF), interesų grupė, atstovaujanti automobilių savininkams.

„Esame susirūpinę, kad pardavimai sumažės, nes vyriausybė pasiūlė naują mokestį, pagrįstą svoriu“, – sakė NAF atstovas spaudai Toras Egilis Braadlandas (Thor Egil Braadland).

Pasak jo, vyriausybė taip pat nepakankamai sprendė vieną iš pagrindinių praktinių elektromobilių savininkų problemų, susijusią su įkrovimo stotelėmis ir tuo, kaip mokėti už naudojimąsi jomis.

„Norint būti gerai pasirengusiu elektromobilio savininku Norvegijoje, reikia 10–15 programėlių, ir mes žinome, kad daugelis dėl to atidėlioja elektromobilio įsigijimą“, – sakė E. Braadlandas.

NAF siekia „e. tarptinklinio ryšio“ sprendimo, kuris leistų naudotojams atsiskaityti visose įkrovimo stotelėse, nenaudojant kelių programėlių.

Vyriausybė gynė savo politiką elektromobilių atžvilgiu.

„Elektromobilis norvegams tapo nauju įprastu automobiliu, o tai reiškia, kad turime išnagrinėti, kaip naudojame visuomenės lėšas“, – sakė Norvegijos transporto ministerijos valstybės sekretorius Johanas Vasara (Johan Vasara), leiboristas.

„Esame labai įsitikinę, kad elektromobilis čia išliks“, – sakė J. Vasara, pridurdamas, kad vyriausybė turi sutelkti savo priemones į kitus transporto segmentus, įskaitant sunkiasvores transporto priemones.

Šaltinis:reuters.com