Vairavimo baimė – kaip ją įveikti

Vairavimo baimė – kaip ją įveikti
Photo by Jamakassi / Unsplash

Vairavimas kiekvienam sukelia skirtingas emocijas, deja, daugeliui pradedančiųjų vairuotojų tai yra baimė. Nesvarbu, ar tai baimė neišlaikyti egzamino, ar baimė važiuoti greitkeliu, ar nerimas grįžti į kelius po daugelio metų, ar tikra fobija – yra daugybė priežasčių, kodėl žmonės bijo sėsti prie vairo. Ar jums tai pažįstama? Jūs ne vieni. Čia pateikiame keletą dažniausiai pasitaikančių vairavimo baimių ir, jei įmanoma, bandome jas išsklaidyti praktiniais patarimais.

Kas yra vairavimo baimė?

Nors ši baimė neturi konkretaus pavadinimo, su vairavimo baime susijusios emocijos yra labai paplitusios ir gali pasireikšti tiek lengvais, tiek sunkesniais simptomais.

Kai kuriems tai gali būti labai konkrečių situacijų baimė, pvz:

 • važiavimas dideliu greičiu
 • kontrolės praradimas
 • mokymasis vairuoti
 • vairavimas vienam
 • vairavimas naktį
 • įstrigimas spūstyje
 • vairavimas esant nepalankioms oro sąlygoms.
 • vairavimas nepažįstamose vietovėse
 • važiuojant greta didesnių transporto priemonių.

Tačiau daugelis kitų žmonių jaučia bendresnio pobūdžio nerimą dėl sėdėjimo prie vairo. Be to, daugelis vairavimo fobijos atvejų atsiranda tarsi netikėtai, be aiškios priežasties ir kartais po daugelio metų vairavimo be baimės.

Kas gali sukelti baimę vairuoti?

Nėra universalaus atsakymo į klausimą, kodėl kai kuriems žmonėms išsivysto ar yra įgimta baimė vairuoti.

Dauguma jų susiduria su įvairiomis baimėmis ir nerimu. Kai kurie iš dažniausiai pasitaikančių veiksnių yra šie:

Atsakomybės našta – žmogui būdinga jausti atsakomybės naštą, ypač kai kalbama apie saugumą. Be to, kad rūpinatės ne tik savo gerove, bet ir keleivių, esančių jūsų transporto priemonėje, priežiūra. Daugeliui žmonių nepatogu pasitikėti savo jėgomis už vairo.

Kelionės baimė – tai labiau konkreti fobija (hodofobija), apimanti judėjimą visomis transporto priemonėmis ir baimę tyrinėti naujas vietas ar maršrutus.

Nemaloni patirtis – suprantama, kad visi, kurie praeityje pateko į eismo įvykį (ar vos nepateko į jį) arba buvo jo liudininkais, gali būti stipriai paveikti savo patirties. Joks įvykis nėra per menkas, kad galėtų turėti įtakos – gali būti, kad vairavimas per prastą audrą, pasiklydimas ar net žinojimas apie pažįstamo žmogaus patirtį gali sukelti nenorą grįžti į kelią.

Institucijų baimė – nors žinome, kad policija, ugniagesiai ir greitosios pagalbos darbuotojai yra tam, kad mums padėtų, kai kurie žmonės kenčia nuo labiau kliniškai išreikšto nerimo dėl valdžios atstovų. Tai gali lengvai sukelti nenorą sėsti prie vairo dėl baimės dalytis keliu su valdžios institucijomis arba net tiesiog nepažįstamose eismo situacijose – dėl baimės padaryti ką nors ne taip.

Klaustrofobija – viena iš labiausiai paplitusių ir geriausiai žinomų fobijų, t. y. bendra uždarų patalpų baimė, kuri gali lengvai persikelti į vairuotojo ar keleivio vietą automobilyje.

Nelaimingų atsitikimų baimė – nė vienam iš mūsų nepatinka nelaimingi atsitikimai, tačiau žmonės, turintys šią baimę, yra linkę aktyviai vengti visų situacijų, kuriose padidėja fizinio pavojaus rizika, pavyzdžiui, sėsti į automobilį.

Kokie yra vairavimo baimės simptomai?

Vairavimo fobijos ar nerimo simptomai skirtingiems žmonėms pasireiškia skirtingai, tačiau paprastai jie gali būti panašūs į simptomus, susijusius su kitomis nerimo ar panikos priepuolių formomis.

Tai gali būti:

 • sumišimas
 • galvos svaigimas
 • padažnėjęs širdies plakimas
 • prakaituojantys delnai
 • gausus prakaitavimas
 • sutrikusi orientacija
 • dusulys
 • burnos išdžiūvimas

Kai kurie žmonės nebūtinai pajunta fizinius simptomus, bet tiesiog vengia vairavimo, o savo baimę slepia nuo draugų ir šeimos narių. Jei pažįstate žmogų, kuris, kaip pastebėjote, ilgą laiką nesėdo prie vairo, o gal niekada nesiekė tikslo pradėti vairuoti, pabandykite su juo pasikalbėti ir įsitikinti, kad viskas gerai.

Ką galiu padaryti, kad atsikratyčiau vairavimo baimės?

Nors ne visi atvejai būtinai  išgydomi, yra bent keletas praktinių žingsnių, kurių galite imtis ir kurie laikui bėgant gali padėti sumažinti su vairavimu susijusią įtampą.

Jei mokotės vairuoti, gali būti paprasta pakeisti vairavimo instruktorių, jei jums tiesiog nesiseka. Daugeliui žmonių mokymasis su netinkamu asmeniu gali tapti kliūtimi motyvacijai vėl sėsti prie vairo.

Keletas kitų bendrų patarimų:

Venkite kofeino ir tuščio skrandžio – sumažintas kofeino turinčių gėrimų vartojimas gali turėti stebėtinai teigiamą poveikį nerimui. Kadangi kofeinas, kaip žinoma, sukelia nerimą, geriausia būtų jo visiškai atsisakyti. Niekada nebandykite išvažiuoti automobiliu prieš tai nieko nevalgę ir niekada nevairuokite neišsimiegoję.

Streso valdymas – deja, ilgalaikis didelis stresas gali sukelti nerimą, todėl darykite viską, ką galite, kad sumažintumėte streso lygį. Padėti gali tokie standartiniai metodai, kaip reguliarios pertraukos darbe, laikas mankštai, joga ir meditacija.

Virtualios realybės (VR) terapija – tyrimais nustatyta, kad VR terapija yra veiksminga pagalba gydant vairavimo fobijas. Kompiuterinė technologija, veikianti beveik kaip vaizdo žaidimas, leidžia terapeutams aktyvuoti scenarijus, pagal kuriuos vairuotojai patenka į baimę keliančias situacijas, tokias kaip tuneliai, tiltai ar lenkimas.

Terapiniai metodai – apsvarstykite galimybę išbandyti tokias praktikas kaip desensibilizacija, kai mažais žingsneliais atsiduriate situacijose, kurios sukelia nerimą. Šiuo atveju pavyzdys galėtų būti tiesiog sėdėjimas stovinčiame automobilyje su įjungtu varikliu. Perėjimas prie kito etapo gali užtrukti kelias valandas, dienas, savaites ar mėnesius, tačiau visą tą laiką mažinsite savo nerimą sukeliančių veiksnių įtaka.

Susitelkimas automobilyje – kai sėdite prie vairo, darykite viską, ką galite, kad rūpesčiai ar problemos neatitrauktų jūsų dėmesio. Pirmiausia laikykite mobilųjį telefoną saugiai už akių ir sumažinkite greitį, jei manote, kad tai padeda.

Apsvarstykite galimybę važiuoti kartu su kitais – kartais spaudimas kasdien sėsti į automobilį gali neigiamai paveikti jūsų norą juo važiuoti. Išbandykite galimybę važiuoti kartu su drauge ar grupe, keliaujančia į panašią vietovę. Gali būti, kad dienos, kurias praleisite kaip keleiviai, tikrai padės pažvelgti į situaciją iš kitos perspektyvos.

Vairavimas pasikeitė, ar sugebėsiu neatsilikti?

Labai normalu, kad vyresnio amžiaus vairuotojai (arba tie, kurie jau daugelį metų nevairuoja) baiminasi grįžti į vairuotojo vietą. Jei jūsų pasitikėjimui savimi reikia pastiprinimo, net ir labiausiai pasitikinčiam savimi vairuotojui būtų naudinga retkarčiais išklausyti kvalifikacijos kėlimo kursą. Jie ne tik padės jums neatsilikti nuo visų pokyčių, kurie galėjo būti praėję pro akis, bet ir atgaivins kažkada patirtą meilę vairavimui.

Be to, stebėtinai lengva įgyti blogų įpročių arba pamiršti kai kurias svarbiausias žinias, išmoktas pirmą kartą, todėl skirti kelias valandas su instruktoriumi gali būti geriausias būdas pasitobulinti.

Ką daryti, jei negaliu įveikti vairavimo baimės?

Svarbu prisiminti, kad jei baimė ir nerimas dėl vairavimo yra per dideli – neverskite savęs vairuoti. Taip tik sukelsite nereikalingą stresą sau ir pavojų kitiems eismo dalyviams.

Jei iš tiesų sunkiai sekasi, nieko blogo, jei atsisakysite šios minties, pasidomėsite kitomis galimybėmis, kurios jums labiau tinka, ir mažiau apsunkinsite gyvenimą.

Šaltinis: rac.co.uk