Kas yra šilumos siurblys ir kuo jis naudingas elektromobiliams?

Kas yra šilumos siurblys ir kuo jis naudingas elektromobiliams?
Photo by Michel Grolet / Unsplash

Elektromobiliai pradėjo naują inovacijų erą, o prekių ženklai nuolat atnaujina transporto priemones, kad jose būtų įdiegtos įvairios šiuolaikinės technologijos. 

Tai apima daugybę technologijų, skirtų šiuolaikinių elektromobilių nuvažiuojamam atstumui padidinti, pavyzdžiui, regeneracinį stabdymą. Ši sistema naudoja kinetinę energiją, kuri prarandama automobiliui lėtėjant, ir grąžina ją atgal į bateriją.

Viena iš svarbiausių naujų technologijų, padedančių padidinti elektromobilio ridą, ypač žiemą, yra šilumos siurblys. Šilumos siurbliai, kurie dabar yra papildoma daugelio elektromobilių įranga, sulaiko šilumą iš baterijų ir naudoja ją elektromobilio ridai padidinti. 

Čia paaiškinsime, kaip veikia šilumos siurbliai, kokią naudą jie teikia jūsų elektromobiliui ir kiek kainuoja kaip papildoma įranga. 

Kaip veikia šilumos siurblys?

Varikliai, nesvarbu, ar jie būtų elektriniai, ar vidaus degimo, naudojami gamina šilumą. Tai iš esmės yra iššvaistyta energija, todėl siekdami ją kuo geriau išnaudoti vidaus degimo variklio automobiliai naudoja nedidelį jos kiekį automobilio šildymui ir vėdinimui.

Palyginimui, elektromobiliai yra pernelyg efektyvūs savo pačių labui: nors varikliai ir baterijos išskiria perteklinę šilumą, kuri gali pakenkti ridai, jos nepakanka, kad ją būtų galima panaudoti ventiliacijos sistemai. Todėl elektromobilių vairuotojai arba sušąla, arba turi imti papildomą energiją iš baterijos, kad įjungtų šildytuvą. Tai nėra idealu.

Štai kur reikalingas šilumos siurblys. Iš esmės tai šaldytuvas, tik atvirkščiai: jo funkcija yra priešinga nei virtuvėje esančio šaldytuvo.

Buitiniame šaldytuve yra šaldymo dujų, kurios suspaustos tampa karštos. Suspaustos dujos keliais vamzdeliais gabenamos į kondensatorių.

Tada kondensatorius išspinduliuoja šilumą ir taip atšaldo dujas, kurios patenka į garintuvą. Kadangi garintuvas yra didesnis už kondensatorių, slėgis jame sumažėja ir skystas šaldymo agentas išgaruoja. Temperatūra sumažėja ir šaldiklis atvėsinamas. 

Elektromobilių šilumos siurblys įsiurbia orą iš lauko, jį suspaudžia, tada naudoja kondensatoriaus šilumą, kad pakeltų temperatūrą baterijoje arba automobilio salone.                                                                       

Reversiniai šilumos siurbliai taip pat gali ne tik vėsinti, bet ir šildyti bateriją. Jei baterija vėsinama, perteklinė šiluma iš jos gali būti perduodama į vidų per salono šildytuvą.

Ar tai padidina elektromobilio ridą?

Šilumos siurblio įrengimas turi daug privalumų, tačiau svarbiausia yra tai, kad jis gali padidinti elektromobilio ridą, ypač žiemos mėnesiais. 

Kai elektromobilis įjungiamas žiemos mėnesiais, baterijai įšilti reikia daugiau laiko, todėl sumažėja efektyvumas. Elektromobilio ličio jonų baterijos priklauso nuo cheminių reakcijų, kurios padeda kaupti ir gaminti elektros energiją. Dėl šalto oro šios reakcijos sulėtėja, todėl sumažėja efektyvumas ir rida. 

Apskaičiuota, kad žiemą elektromobilių veikimo nuotolis sumažėja maždaug 10 proc., net neįvertinus papildomos energijos naudojimo salono šildymui. Šilumos siurbliai tikrai gali padėti sumažinti šį sumažėjimą.

Žiemą atlikdami realaus ridos nuotolio bandymą, kuris buvo atliktas bendradarbiaujant su What Car? – elektromobiliai su šilumos siurbliu vidutiniškai 25,4 proc. sutrumpino savo ridą, o elektromobiliai be šilumos siurblio – 33,6 proc. 

Automobiliai su šilumos siurbliais taip pat buvo efektyvesni – vidutiniškai nuvažiuodavo 5.1 km/kWh, o be šilumos siurblių – 4,6 km/kWh. 

Be to, šilumos siurbliai dažnai programuojami taip, kad juos būtų galima valdyti nuotoliniu būdu išmaniuoju telefonu, todėl elektromobilių savininkai gali šildyti savo automobilį prieš išvykdami į kelionę. 

Ar šilumos siurbliai yra standartinė įranga?

Šilumos siurbliai tampa vis populiaresni, o kai kurie prekės ženklai, pavyzdžiui, Tesla, Porsche ir BMW, siūlo elektromobilius su tokiais įrenginiais kaip standartinę įrangą. Kai kurie gamintojai šilumos siurblį siūlo kaip papildomą įrangą ir, deja, jie gali būti brangūs. 

Verta paminėti, kad šilumos siurbliai dažnai įtraukiami į daugelio modelių aukštesnių komplektacijos lygių įrangos sąrašą.

Net jei šilumos siurblys yra brangus variantas, verta apie jį pagalvoti: jis turi daug privalumų, pradedant efektyvumo didinimu ir baigiant elektromobilio ridos padidinimu. 

Jei ketinate pereiti prie elektromobilio, rekomenduojame įsirengti šilumos siurblį.

Šaltinis: moveelectric.com