Vairavimas pavargus

Vairavimas pavargus
Photo by why kei / Unsplash

1 iš 5 eismo įvykių pagrindiniuose keliuose įvyksta dėl nuovargio

Tai, kad neblaivūs, apsvaigę ir išsiblaškę vairuotojai kelia pavojų sau ir kitiems, yra gana gerai žinoma, tačiau pavargę vairuotojai, nors dažnai ignoruojami kaip rizika, yra ne mažiau pavojingi.

Tradicinis įvaizdis – vėlai vakare vairuojantis asmuo, galbūt važiuojantis į atostogas arba iš jų, tačiau šiais laikais nuovargį dažnai patiria ir darbo reikalais vairuojantys žmonės, dažnai ne dėl paros laiko, o dėl vairavimo valandų.

Jei visą savaitę dirbate toli nuo namų arba ką tik parskridote į šalį, taip pat galite patirti su miegu susijusių nelaimingų atsitikimų.

Ką turėčiau daryti, jei vairuodamas pradedu jaustis pavargęs?

Nuleisti langą ar įjungti garsiau radiją nėra veiksminga priemonė kovojant su nuovargiu. Jei pastebėjote, kad darote šiuos dalykus, tai ženklas, kad esate mieguistas ir jums reikia pertraukos.

 • Pajutę pirmuosius nuovargio požymius, sustokite ir padarykite pertrauką
 • Sustokite saugioje vietoje – nesustokite greitkelio kelkraštyje.
 • Išgerkite du puodelius kavos arba kofeino turinčio gėrimo
 • trumpai, maždaug 15–20 minučių, pamiegokite

Kaip turėčiau suplanuoti važiavimą dideliu atstumu?

Net patyrusiems sunkiasvorių sunkvežimių vairuotojams draudžiama vairuoti ilgiau nei 9 valandas per dieną arba dirbti ilgiau nei 13 valandų per dieną. Dauguma lengvųjų automobilių vairuotojų toli gražu nėra įpratę vairuoti taip ilgai.

 • Nevairuokite ilgiau nei 8 valandas per dieną
 • Reguliariai darykite penkiolikos minučių pertraukas, kai važiuojate ilgiau nei tris valandas.
 • Stenkitės sustoti maždaug kas dvi valandas, ypač jei nesate įpratę važiuoti ilgus atstumus.
 • Planuokite keliones taip, kad galėtumėte daryti pertraukėles, o jei reikia, pasilikite nakvynei.
 • Nepradėkite ilgos kelionės, jei esate pavargę

Kas gali padidinti riziką vairuoti pavargus?

 • Sunkus maistas gali sukelti mieguistumą
 • Vairavimas tuo metu, kai paprastai miegate, kelia papildomą riziką, ypač anksti ryte
 • Įtemptas fizinis krūvis prieš vairavimą taip pat gali turėti neigiamą poveikį, ypač vyresnio amžiaus žmonėms.

Koks yra geriausias būdas gerai išsimiegoti?

Kaip teigia daktarė Katharina Lederle, Somnijos miego mokslininkė, knygos „Miego pojūtis“ autorė, geriausia priemonė prieš mieguistumą yra miegas. Tai vienintelis būdas kovoti su nuovargiu.

Miegas yra tai, ko šiuo metu reikia organizmui, nes arba ilgai budėjome, arba mūsų vidinis biologinis kūno laikrodis sako, kad laikas miegoti. Kartais abu šie reiškiniai pasireiškia tuo pačiu metu.

 • Garsiai grojanti muzika ar šaltas oras gali labai trumpam padidinti mūsų budrumą, tačiau tai nepadeda patenkinti pagrindinio poreikio miegoti.
 • Didžiausia vairuotojų nuovargio rizika yra nuo 2 iki 6 val. ryto, o po pietų – nuo 14 iki 16 val.  Tuo metu vidinis kūno laikrodis skatina mieguistumą.
 • Kai kurie žmonės taip pat yra labiau linkę jaustis mieguisti tam tikru paros metu – tai vadinama mūsų „chronologiniu tipu“.

Dr. Katharinos Lederle patarimai

 • Nustatykite savo asmeninį miego langą: kiek miego jums reikia ir kada geriausiai miegate? Laikykitės šio laiko darbo dienomis ir savaitgaliais.
 • Ankstyvuoju dienos metu maždaug 30 minučių išeikite į natūralią saulės šviesą – pietūs iš šiek tiek toliau esančios kavinės yra ta vieta, kur norite eiti.
 • Išgerti vieną ar dvi kavas ryte yra gerai (jei mėgstate kavą), bet po pietų ją išbraukite. Žinokite, kad arbatoje ir energiniuose gėrimuose taip pat yra kofeino!
 • Dienos metu reguliariai darykite nedideles pertraukėles, kad sumažintumėte streso lygį. Atsipalaidavimui nebūtina laukti vakaro.
 • Vakare geriausia išjungti telefoną, planšetę ir nešiojamąjį kompiuterį likus bent valandai iki miego.
 • Jei vakare tikrai turite naudotis elektroniniu prietaisu, įsidiekite mėlynosios šviesos filtrą ir sumažinkite ryškumą, kad sumažintumėte šviesos srautą.
 • Valgykite sveiką, subalansuotą maistą ir laikykitės reguliaraus valgymo laiko, t. y. kažką valgykite pusryčiams, pietums ir vakarienei. Venkite vakarieniauti per vėlai vakare.
 • Reguliariai mankštinkitės, o jei tai darote vakare, skirkite pakankamai laiko atsipalaiduoti.

Kam labiausiai gresia pavojus pavargti vairuojant?

Didesnė rizika gali kilti jauniems vairuotojams, nes jie yra labiau pažeidžiami miego trūkumo ir, priklausomai nuo amžiaus, jiems paprastai reikia daugiau miego nei suaugusiesiems.

Jauni vairuotojai taip pat gali nukentėti dėl gyvenimo būdo pasirinkimų, pavyzdžiui, dėl pernelyg ilgo žiūrėjimo į ekraną naktį, dėl kurio sutrumpėja brangus miego laikas, nepastovaus miego režimo ir stimuliatorių vartojimo.

Atlikti AA–Populus tyrimai rodo, kad:

 • 18–24 metų amžiaus jauni vairuotojai dažniausiai teigia, kad didelis nuovargis neturi įtakos jų gebėjimui vairuoti.
 • Jauni vairuotojai taip pat dažniausiai teigia, kad paprastai vairuoja nepaisant to, ar jaučiasi pavargę.
 • Jaunų žmonių smegenų sritis, susijusi su sprendimų priėmimu, dar nėra visiškai išsivysčiusi, todėl jie gali nesugebėti saugiai įvertinti rizikos. Jie gali atmesti užmigimo riziką arba iš viso jos nesvarstyti, o vietoj to pernelyg pasitikėti savo gebėjimu vairuoti bet kuriuo paros metu. Tai gali turėti rimtų pasekmių jų gebėjimui saugiai vairuoti.

Kaip nuovargis veikia vairavimą?

Jei nepakankamai miegate, tai turi įtakos jūsų gebėjimui funkcionuoti keliais skirtingais būdais, kurių kiekvienas gali turėti pavojingų pasekmių vairuojant.

Pavargę vairuotojai blogiau įvertina situaciją ir blogiau reaguoja, todėl gali reaguoti lėtai, pavėluotai stabdyti arba visai nepastebėti pavojaus. Tai gali paaiškinti, kodėl vairavimas pavargus yra vienas iš daugelio avarijų, kurių priežastis – eismo įvykis susidūrus su galine dalimi.

Vairavimas pavargus taip pat veikia koordinaciją, todėl galite keisti greitį – tai sulėtinti, tai pagreitinti – arba padėtį eismo juostoje, o ne sklandžiai laikytis tiesios linijos.

Avarijos, kuriose dalyvauja pavargę vairuotojai, dažnai įvyksta važiuojant dideliu greičiu ir nestabdant, nes vairuotojas užsnūdo.

Ar neteisėta miegoti automobilyje?

Galite miegoti automobilyje, jei automobilis pastatytas saugioje vietoje, teisėtai ir nesate apsvaigęs nuo alkoholio ar narkotikų.

Vairavimas darbo reikalais

Jei dirbate įmonės vairuotoju, žinote, kaip galite jaustis spaudžiamas pažeidinėti taisykles, kad įvykdytumėte terminus.

Dauguma darbdavių turi kelių eismo saugumo politiką, kurioje turėtų būti nustatytos taisyklės, padedančios išvengti su nuovargiu susijusių nelaimingų atsitikimų.

Šaltinis: theaa.com